Укртелеком придумав, як розвиватися без мобільного зв'язку

6 квітня 2016, 12:53
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Телекомунікаційний актив найбагатшого українського підприємця заслуговує на увагу з кількох причин. Підприємство залишається найбільшим телефонним оператором (6,5 млн) та інтернет-провайдером (1,6 млн). Але застаріла мідна інфраструктура не дозволяє отримати всю вигоду від свого панівного становища. При цьому компанія вдруге готується позбутися свого мобільного активу.

Нещодавно Антимонопольний комітет оголосив, що вивчає наслідки від можливого об'єднання МТС Україна (тепер – Vodafone Україна, а раніше – Український Мобільний Зв'язок, контрольний пакет якого в 2003 році Укртелеком продав російській МТС) з ТриМоб – мобільною «дочкою» Укртелекому.

Відео дня

Директор Укртелекому Юрій Курмаз розповів НВ про те, чого чекати користувачам і учасникам ринку від очолюваного ним підприємства в найближчі кілька років.

- Чим Укртелеком буде через 3-5 років?

- Через кілька років і в довгостроковій перспективі ми націлюємося на роль провідного телекомунікаційного оператора на ринку інформаційно-телекомунікаційних послуг. Укртелеком вже зараз розширює і буде надалі розширювати перелік послуг. Для того, щоби це забезпечити, необхідна трансформація бізнесу компанії в цілому: її корпоративної культури, організаційної структури, бізнес-процесів і, звичайно ж – технічної інфраструктури.

- Про які саме нові послуги йдеться?

- Крім традиційної стаціонарної голосової телефонії ми надаємо послугу широкосмугового доступу до інтернет (ШСД). На цій основі наші споживачі мають можливість користуватися послугою інтерактивного телебачення.

Практично всі канали, які ми на сьогоднішній день транслюємо для нашого кінцевого споживача - у високій цифровій якості (Full HD). Ми також почали надавати бізнес-сегменту послуги хмарних рішень. Наприклад: віртуальна АТС, коли нашому корпоративному клієнту не потрібно купувати станційне обладнання для установки в офісі, щоби забезпечити підприємство телефонним зв'язком.

Ми також розширюємо спектр послуг в наших дата-центрах, тобто надаємо інфраструктурний сервіс для наших корпоративних клієнтів.

- Як Укртелеком модернізує свою мідну мережу?

Замінюємо на оптику, встановлюємо станційне обладнання цілком нового технологічного рівня. Воно забезпечить передачу великих обсягів інформації зовсім іншої якості.

Це великі обсяги капітальних інвестицій. Для того, щоби забезпечити фінансовими ресурсами цю технологічну модернізацію, ми уклали на досить хороших умовах кредитну угоду з банком розвитку Китаю. Ми вибрали стратегічного партнера, який буде здійснювати технологічну модернізацію нашого обладнання - це компанія Huawei.

- Тобто кредит китайська сторона надала за умови, що він піде на купівлю китайського обладнання?

- Так. Ми проводили тендер. Нам постачальник запропонував фінансування. Ми визнали це прийнятним.

- За який час Ви маєте намір провести модернізацію?

- Ми взялися за кардинальну технологічну модернізацію технічної інфраструктури Укртелекому в цьому році. Перші результати відчуємо вже в кінці поточного року. Програма розрахована на трирічний період. За цей термін ми модернізуємо мережу доступу в більшій частині міст і населених пунктів.

За підсумками 2016 року близько 300 тис. наших абонентів зможуть скористатися перевагами нової інфраструктури Укртелекому, і, як наслідок новими або вже існуючими послугами з абсолютно іншою, високою якістю. Через три роки 1,7 млн абонентів з 6,5 млн ми переведемо на нову мережу доступу.

- Скільки міст і сіл Укртелеком вже підключив до інтернету?

За 2014-2015 роки ми забезпечили доступом до інтернету близько 750 нових населених пунктів. Тільки за минулий рік 207 населених пунктів ми підключили широкосмугового доступу . Всього ж покриття ШСД від Укртелекому охоплює понад 1900 населених пунктів країни.

- Скільки це із загального числа?

- Поточна адміністративна структура України – це більше 400 міст і районних центрів, понад 800 селищ міського типу. Все інше – невеликі населені пункти, села і селища. На сьогодні по широті покриття Укртелеком є панівним оператором.

Протягом трьох років до 1000 сіл отримають доступ до високошвидкісного інтернету вже на основі модернізованої інфраструктури.

У процесі модернізації ми встановимо близько 4 тис. нових активних розподільних шаф в містах і понад 2,5 тис. – у селах. Так ми наблизимо оптичну лінію до абонента. А там, де ми збережемо мідні лінії на ділянці від шафи до користувача - ми від довгих мідних ліній перейдемо до коротких. Це підвищить швидкість і надійність послуги.

- Які нові можливості це відкриє для користувачів?

- Насамперед – це істотне поліпшення якості, в тому числі і швидкості ШСД. На цій основі ми зможемо урізноманітнити послугу інтерактивного ТВ. Зараз, наприклад, у нас є акційна пропозиція для клієнтів, які хочуть спробувати наше інтерактивне телебачення. Вони беруть приставку і протягом двох тижнів тестують цей продукт, щоб упевнитися в якості картинки, сигналу. З новою якістю ШСД ми зможемо сегментувати послугу інтерактивного ТВ, запропонувати багатоекранність (multiscreen).

Якщо порівнювати з закордонними операторами, то як приклад можна взяти British Telecom. Вони надають своїм абонентам як стандартне інтерактивне телебачення (IРТV), так і преміальне. Якійсь категорії своїх користувачів вони пропонують за додаткову преміальну плату, наприклад, футбольні трансляції в Full HD єврокубкових матчів або британської ліги.

- А що крім футболу по ТБ зможе запропонувати Укртелеком?

- Звичайну телефонію, але вже з використанням IP-технології. Крім передачі голосу можна буде включати додаткові послуги, месенджери, різні додатки. Наприклад, з допомогою SIP-додатка ви зможете «прив'язати» свій стаціонарний номер до смартфону. І де б ви не перебували, зможете і отримувати, і здійснювати дзвінки з використанням префікса фіксованого телефону, з міського номера.

Для корпоративного сегменту – це хмарні рішення. Для одних підприємств потрібно Microsoft Offiсе у себе зберігати на серверах. Іншим компаніям ми можемо запропонувати хмарний Microsoft - вони можуть взяти це у нас.

- Як проходить процес передачі державі телефонної мережі зв'язку спецпризначення (ТМСП)? Держспецзв'язку говорить про те, що Укртелеком не виконав умов.

- Я не чув, щоби представники Держспецзв'язку говорили про невиконання Укртелекомом зобов'язань щодо побудови ТМСП. На сьогоднішній день є акт виконання основних технічних умов побудованої Укртелекомом ТМСП, підписаний представниками Держспецзв'язку. Він підтверджує, що Укртелеком та його основний власник виконали всі основні технічні вимоги до телекомунікаційної мережі спеціального призначення, і мережа готова до подальшої експлуатації. Мережа фактично з вересня 2013 року експлуатується Держспецзв'язку та іншими спецкористувачами в тестовому режимі.

ТМСП - це повноцінна мережа. До неї підключаються спеціальні користувачі через певний інтерфейс, який складається з програмного і апаратного забезпечення. Там містяться і приховані алгоритми маршрутизації, і приховані алгоритми кодування. Саме на ці кінцеві пристрої, які складають в цілому мережа доступу, і були витрачені 220 млн грн, виділення яких Верховною Радою з держбюджету викликає обговорення в ЗМІ. Вони були виділені Держспецзв'язку відповідно до закону про держбюджет України. Держспецзв'язку замовила роботу зі створення цієї мережі доступу державному підприємству - Українським спеціальним системам - і вони побудували цю мережу доступу. Укртелеком не має до неї ніякого відношення.

- То коли ж відбудеться передача?

- Важко сказати. Мені здається, у цьому питанні є стандартна надмірна бюрократизація процесу оформлення документів з приймання-передачі. Ми ж повинні виконати всі приватизаційні зобов'язання в травні поточного року.

- У двох найбільших телефонних компаній - Укртелекому та Vega – один і той самий власник, СКМ Ріната Ахметова. Об'єднуватися будете?

- Немає такої мети. У середньостроковій перспективі в нашій стратегії, яка затверджена наглядовою радою Укртелекому, зборами акціонерів, такого завдання поки немає. Але якщо воно з'явиться, то після того, як ми модернізуємо бізнес Укртелекому, воно буде вирішено набагато ефективніше, ніж це здійснювати сьогодні.

- Колись в Укртелекома було понад 10 млн телефонних користувачів, зараз – понад 6 млн. Скільки у вас буде таких абонентів через кілька найближчих років? Коли і як Укртелеком зупинить відтік?

- Ми зараз докладаємо зусиль, і комерційних, маркетингових, щоби стабілізувати цей відтік. Для цього ми підвищуємо якість і розширюємо перелік послуг.

Одним з інструментів, який би дозволив нам гнучкіше поводитися з голосовим фіксованим зв'язком, могло би стати усунення держрегулювання в цьому сегменті телекомпослуг. Порівняйте: 60 млн користувачів послуг мобільного голосового зв'язку проти 7 млн користувачів фіксованого телефонного зв'язку - колосальний розрив. Це 11% абонентської бази, а в доходах - і того менше. Але чомусь сегмент фіксованого голосового зв'язку досі регулюється державою. Це один з факторів, який позбавляє нас гнучкого підходу до ціноутворення та до заробляння коштів для того, щоби реінвестувати у розвиток інфраструктури.

- Укртелеком готується в черговий раз – після продажу контрольного пакету в УМЗ російській МТС – позбутися свого мобільного активу. Антимонопольний комітет оголосив, що вивчає наслідки для ринку внаслідок можливого об'єднання ТриМоб і МТС Україна. Коли це станеться?

- Ми розглядаємо різні варіанти подальшої долі ТриМоб.

- Але той варіант, який описується в пресі, Ви поки не можете ні підтвердити, ні спростувати?

- Ми його не виключаємо, але на сьогодні ні підтвердити, ні спростувати цю інформацію не можу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X