Українці відчули погіршення економічної спроможності - дослідження

6 лютого 2018, 11:11
776
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Осінньо-зимове ускладнення соціально-економічної ситуації було очікуваним

Значення Індексу поточної економічної спроможності станом на кінець 2017 року становило 89,5. Незважаючи на те, що це суттєво вище від показника кінця 2016 року, проте помітно поступається значенням індексу упродовж липня-жовтня.

Про це свідчать дані дослідження Центру Разумкова за підсумками 2017 року.

Хоча середня номінальна заробітна плата зросла на 17% у грудні-2017 порівняно з листопадом, переважно внаслідок традиційних виплат річних бонусів, премій тощо), проте прискорення девальвації (з приблизно 26,8 грн/$ наприкінці жовтня до 28,0 грн/$1 наприкінці грудня), а з тим і інфляції, погіршило показники купівельної спроможності домогосподарств.

"Водночас незмінність соціальних стандартів (прожиткового мінімуму, мінімальної пенсії тощо) при прискоренні інфляції вказує на подальше погіршення становища малозабезпечених верств населення", - зазначають експерти Центру Разумкова.

Як наслідок, хоча механізм субсидій продовжує діяти, проте ситуація з оплатою житлово-комунальних послуг погіршилася – покриття оплатою нарахованих сум в останні місяці року знизилося до 70-80% порівняно з 100-120% у другому-третьому кварталах.

Експерти зазначають: українці фактично залишаються поза доступом до додаткових заощаджених ресурсів. Хоч обсяги депозитів населення упродовж року дещо зросли (на 8%), обсяг кредитів, наданих домашнім господарствам у банківській системі зріс лише на 1%.

У грудні відбулося неочікуване погіршення показників зайнятості. Так, навантаження зареєстрованих безробітних на 10 вільних робочих місць (вакантних посад) зросло з 40-50 осіб у другому-третьому кварталах до 70 наприкінці року. При тому, що чисельність наявного населення продовжує скорочуватись, у т.ч. внаслідок відпливу робочої сили.

"На жаль, слід очікувати на подальше зниження значення Індексу упродовж перших двох місяців 2018 року, оскільки традиційно величина номінальних заробітних плат суттєво знижується порівняно з кінцем попереднього року, зростають заборгованості з виплат заробітної плати, а оплата за житлово-комунальні послуги суттєво погіршується", - резюмують у Центрі Разумкова.

Раніше повідомлялося про те, що споживчі настрої українців несподівано погіршилися під кінець 2017 року.


Запроваджений Центром Разумкова Індекс характеризує (інтегрує) не лише традиційно розглядувану купівельну спроможність населення, але й економічну стійкість – спроможність "усередненого" домогосподарства до життєдіяльності за умови втрати джерел поточного доходу впродовж певного періоду часу. Саме економічна стійкість є однією з найважливіших умов відчуття життєвої захищеності, упевненості в завтрашньому дні – отже, можливостей побудови довгострокових життєвих стратегій, загалом умовою позитивного соціального самопочуття.

Вибір редакції

Лонгріди

Вчора, 23:01

article_img
Кларнет Юргена
Країни

Сьогодні, 14:01

article_img
Небезпека-2019. Через хвилю відмови від вакцин світу загрожує повернення забутих епідемій
Гаджети

Сьогодні, 08:03

article_img
Великий і гнучкий. Все, що відомо про майбутні смартфони Samsung

Головне

Футбол

Вчора, 17:28

article_img
Півзахисник Динамо наблизився до переходу в бразильський клуб - ЗМІ
Події

Вчора, 15:46

article_img
Резонансна ДТП у Харкові: Зайцева заявила про повне визнання вини та каяття
Країни

Сьогодні, 14:01

article_img
Небезпека-2019. Через хвилю відмови від вакцин світу загрожує повернення забутих епідемій