Щоденне зменшення запасів вугілля на складах ТЕС може спровокувати загальносистемну аварію — НКРЕКП
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, (НКРЕКП) здійснює перевірки теплових електростанцій (ТЕС) на предмет забезпечення паливом.
Про це повідомляється на сайті регулятора.
«Ситуація із запасами вугілля на складах теплових електростанцій залишається критичною. Щоденне зменшення запасів вугілля загрожує стабільній роботі енергоблоків ТЕС. Це може спровокувати виникнення загальносистемної аварії в об'єднаній енергосистемі України та введення в дію графіків аварійного припинення електропостачання споживачам», — йдеться в повідомленні.
За даними НЕК Укренерго, станом на 31 січня запаси палива на складах ТЕС з листопада 2020 року зменшилися у 5,7 разів — до 436,8 тис тонн. 48% запасів вугілля зосереджено лише на двох станціях — Луганській та Слов’янській ТЕС.
Регулятор 25 січня ухвалив рішення провести позапланові невиїзні перевірки ТОВ ДТЕК Східенерго, АТ ДТЕК Дніпроенерго, АТ ДТЕК Західенерго, ПАТ Центренерго та ПАТ Донбасенерго щодо забезпечення теплових електростанцій необхідним резервом відповідного палива для роботи в опалювальний період 2020−2021 років.
«Згідно з пунктом 40 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, теплові електростанції зобов’язані мати необхідні резерви відповідного палива. У разі виявлення порушень за результатами перевірок НКРЕКП застосує до відповідних суб'єктів господарювання санкції в рамках чинного законодавства», — додали в НКРЕКП.
Нагадаємо, що в Україні виник дефіцит електроенергії.
18 січня державне Центренерго підключило до роботи енергосистеми додатково шість енергоблоків з використанням природного газу через критичну ситуацію із запасами вугілля на складах теплоелектростанцій. Газ від НАК Нафтогаз України Центренерго отримує на умовах відстрочення платежу. Центренерго звинувачує енергохолдинг ДТЕК олігарха Ріната Ахметова в зриві поставок вугілля. У ДТЕК у відповідь заявляють, що «в повному обсязі виконують свої зобов’язання».
На початку року відновився імпорт електроенергії з Білорусі. Минулого тижня було імпортовано 80,3 млн кВт-год (2,5% від загального електроспоживання). Також з 1 лютого відновився імпорт електроенергії з Росії.
2 лютого після аварійної зупинки енергоблоку № 1 Запорізької ТЕС і № 9 Курахівської ТЕС системний оператор НЕК Укренерго запросив аварійну допомогу у Біленерго. В ДТЕК заявили, що відключення енергоблоків відбулося через пошкодження поверхні нагріву котлоагрегату, та енергетики оперативно приступили до ремонту енергоблоків.
3 лютого на Запорізькій ТЕС сталася аварія, в результаті якої місто Енергодар тимчасово залишилося без електроенергії і водопостачання.