З 15 листопада Україні загрожують віялові відключення електроенергії - експерт
З 15 листопада в Україні можуть початися віялові відключення електроенергії через енергетичну кризу в країні.
Про це написала в Facebook екс-державний уповноважений Антимонопольного комітету та засновник Ліги антитрасту Агія Загребельська.
«Зима близько. Ахметівці звинувачують в енергокризі Коломойського. Коломойські - Ахметова. Зеленські кажуть, що енергокризи немає. Росія ще більше затягує газово-вугільно-електричний зашморг на українській шиї. Якщо дива не станеться, то з 15 листопада нас чекають віялові відключення. Або купівля антрацитового вугілля у терористів з так званих „Д/ЛНР“ та/або газу в Газпрому. Другий варіант для президента — швидка вулична зміна влади. Перший — падіння рейтингу та поступова гарантована втрата влади», — відзначила вона.
Загребельська додала, що врятувати Зеленського від цього вибору, «здається, може тільки Ахметов, якщо частину вугілля дістане з „заначки“ та другу привезе за будь-яку ціну, бо воно того варте».
«Схоже, питання залишилось лише одне: що з нас „візьме“ Ахметов за порятунок президента», — написала експерт.
Нагадаємо, що в Україні погіршується ситуація з накопиченням вугілля. За даними Укренерго, запаси є надзвичайно низькими. Станом на ранок 1 листопада загальні запаси вугілля на складах ТЕС складали 542,8 тис. тонн, що на 6,9% менше, ніж тижнем раніше.
Крім цього, 29 жовтня стало відомо, що Мінекономіки РФ не дало квоти російським компаніям на експорт енергетичного вугілля в Україну. Це стосується постачання вугілля антрацитової групи з шахтоуправління Обуховське Ахметова в Ростовській області РФ на Луганську ТЕС, що входить в ДТЕК.
Як писав НВ Бізнес, ТЕС і ТЕЦ є основою так званої маневрової генерації, яка допомагає забезпечувати різкий приріст попиту на електроенергію в пікові години — вранці і ввечері. У Міністерстві енергетики України підрахували, що прогнозна потреба галузі у вугіллі з вересня 2021 року по березень 2022 року — близько 16,7 млн тонн. Графіком було передбачено накопичення 3 млн тонн вугілля на початок опалювального сезону.
Збільшити імпорт вугілля заважає зростання цін та дефіцит цього палива на світових ринках, які певною мірою спровоковані агресивною політикою Китаю. Якщо у серпні вартість фючерсів на енергетичне вугілля на Роттердамській біржі була на рівні $130−150 за 1 тонну, то на початку жовтня вона коливалася в діапазоні $240−270. Влітку українські компанії не робили запаси через брак фінансів.
Через дефіцит вугілля Україна планує з 3 листопада відновити імпорт з Білорусі. Відповідні аукціони було проведено 1 листопада.