«Глибока рецесія». МВФ прогнозує падіння ВВП України на 10% та прискорення інфляції до 19%
Міжнародний валютний фонд прогнозує, що у 2022 році ВВП України впаде на 10%, а інфляція прискориться до 19,1% через розв’язану Росією повномасштабну війну.
Про це йдеться у матеріалах Фонду щодо екстреного виділення Україні $1,4 млрд.
«Цього року на економіку очікує глибока рецесія. Очікується, що внутрішній попит різко скоротиться по мірі продовження війни, при цьому споживання буде обмежено базовими потребами у зв’язку з переміщенням населення, перебоями у поставках, руйнуванням інфраструктури та невизначеністю. Це також буде пов’язано із значним скороченням імпорту. Експорт також, за прогнозами, скоротиться через порушення логістики та виробничих потужностей, а також закриття морських портів та аеропортів», — зазначили у МВФ.
Фонд прогнозує, що ВВП України впаде на 10%, «якщо припустити якнайшвидше завершення війни та значну донорську підтримку».
«Це можна порівняти зі спадом виробництва на 6,6% у 2014 році, за яким послідувало зниження трохи менш ніж на 10% у 2015 році через попередній російсько-український конфлікт на сході України, що призвів до анексії Криму», — повідомили в МВФ.
Згідно з прогнозом Фонду, зростання ВВП у 2023 році може становити 5%, 2024-му — 4,5%, 2025-му — 3,2%, 2026-му — 3,5%, 2027-му — 4%.
Інфляція може прискоритися до 19,1% у 2022 році, після чого сповільниться до 9,8% у 2023-му, до 7,9% у 2024-му, 5,7% у 2025-му, 5% у 2026-му, 5% у 2027-му.
У МВФ наголосили, що Україні «загрожує масовий гуманітарний та економічний шок» через велику кількість жертв, яка швидко зростає, і пошкодження інфраструктури по всій країні.
«Закрито повітряні та морські порти, значні збитки завдано Маріуполю та більшості аеропортів. Більшість доріг і мостів зруйновано, що ще більше ускладнило транспорт і логістику, як зруйновано і багато адміністративних і житлових будинків у міських районах», — додали у Фонді.
Згідно з прогнозом ООН, кількість біженців з України найближчими місяцями зросте до 4 млн.
У МВФ вважають, що «інтенсивність триваючого конфлікту призводить до широкомасштабної руйнації виробничого потенціалу України».
«Втрата основного капіталу, що посилюється, і масова міграція призведуть до значно більш вираженого скорочення виробництва, колапсу торгових потоків, подальшого зниження здатності збирати податки і ще більшого погіршення фіскальної та зовнішньої позиції. Дані про скорочення реального ВВП під час війни (Ірак, Ліван, Сирія, Ємен) свідчать, що щорічне скорочення виробництва може зрештою бути набагато вищим, у межах 25−35%», — заявили у Фонді.
Прогнозується, що короткострокові потреби України у фінансуванні різко зростуть.
Фінансовий розрив України в 2022 році оцінюється від $4,8 млрд за методом балансу платежів до $7,4 млрд за методом фіскального балансу.
«Довоєнні валові потреби у бюджетному фінансуванні становили близько $19,5 млрд, при цьому значною мірою залежали від внутрішнього фінансування. Якщо припустити, що дефіцит збільшиться приблизно на 3% ВВП (за базовим сценарієм), і з урахуванням уже виділених $4,5 млрд нової офіційної фінансової підтримки все ще залишається дефіцит бюджетного фінансування у розмірі близько $7,4 млрд (4% ВВП)», — зазначено в документі.

Сьогодні міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що негативні наслідки війни будуть колосальними, тому що на 10 областей, де йдуть бойові дії, припадає половина ВВП. Надходження від Державної митної служби становлять «від сили 15% надходжень мирного часу».
Минулого тижня Виконавча рада Міжнародного валютного фонду схвалила виділення Україні $1,4 млрд (1 млрд спеціальних прав запозичення) у рамках Інструменту швидкого фінансування (RFI).
Світовий банк затвердив пакет допомоги Україні в обсязі $723 млн.
Україна уже отримала перший транш (300 млн євро з 1,2 млрд євро) макрофінансової підтримки від Європейського Союзу.