alt
NV Преміум
5 карток

Ринок, якого чекали 30 років. Як, кому і за скільки можна продавати землю з 1 липня

1 липня 2021, 11:01

1

Скільки земель сільськогосподарського призначення в Україні належить громадянам країни?

Українці сумарно володіють 27 млн гектарів пайових сільськогосподарських земель, середній розмір ділянки становить 4,1 га. Про це розповів НВ Бізнес старший проєктний менеджер Офісу реформ Кабінету міністрів Андрій Мартин. Приблизно 0,5 млн ділянок належать до так званої відумерлої спадщини — власники ділянок померли, а їхнє майно на себе ніхто зі спадкоємців не переоформив. У цьому випадку ділянки за рішенням суду повинні перейти в комунальну власність. За нормами законодавства, землі державної або комунальної власності заборонено продавати, але їх можна роздавати безкоштовно або здавати в оренду.

2

Які документи потрібні для продажу землі?

Ділянка має бути зареєстрована в земельному кадастрі, де їй присвоюють кадастровий номер, який відображається на Публічній кадастровій карті. Якщо його немає, то міністр агрополітики Роман Лещенко рекомендує звернутися до розробника документації із землеустрою, який створює технічну документацію, встановлює або відновлює межі ділянки. Потім відомості про ділянку треба внести до Державного земельного кадастру, де їй присвоять кадастровий номер.

Право власності на землю потрібно зареєструвати в Державному реєстрі майнових прав на нерухоме майно. Для цього необхідно звернутися до виконавчих органів сільських, селищних і міських рад, нотаріуса або в ЦНАП. Потім — отримати паперову або електронну виписку з реєстру.

Близько 60% всіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які належать пайовикам, зареєстровані у всіх реєстрах, каже Андрій Мартин. «Йдеться насамперед про землі, які офіційно здаються в оренду», — говорить він.

Радіо NV