Україна приєдналася до публічних закупівель в СОТ: дві головні переваги

13 листопада 2015, 12:44
У четвер, 12 листопада, була одноголосно схвалена заявка на приєднання України до Угоди про публічні закупівлі (GPA) у рамках Світової організації торгівлі після чотирьох років складних переговорів

Начальник департаменту регулювання публічних закупівель Мінекономрозвитку Олександр Стародубцев у колонці для видання Лігабізнесінформ зазначив, що є дві істотні переваги від приєднання.

Відео дня

За його словами, перший аспект - репутаційний.

"GPA багато в чому можна порівняти зі своєрідним інвестиційним рейтингом. Країни, що приєдналися до Угоди, вступають у своєрідний елітарний клуб. Кожен інвестор, приймаючи рішення, вкладати гроші в країну чи ні, враховує в тому числі і цей фактор", - розповів він.

Якщо країна змогла приєднатися до GPA, це означає, що у неї достатній рівень відкритості ринків, досить високий рівень державних інститутів, щоб забезпечити підписання договору, привести у відповідність чинне законодавство і так далі.

Другий аспект - практичний - відкриває українським компаніям доступ до міжнародного ринку публічних закупівель, який оцінюється приблизно в $1,7 трлн на рік.

"Раніше багато організаторів торгів насторожено ставилися до компаній з країни в складному становищі і з невизначеним статусом виконавця. І або не допускали українські компанії до тендеру, або вибирали інших учасників з огляду саме на нестабільність України. Зараз як мінімум цей бар'єр прибраний: міжнародний договір забороняє дискримінацію, і його сила вище багатьох національних нормативно-правових актів. Доступ до ринків відкрито", - підкреслив Стародубцев.

При цьому чиновник зазначив, що українським виробникам доведеться ще чимало попрацювати, підвищити якість товарів і послуг, щоб конкурувати з іноземними компаніями. Проте так чи інакше Україна де-факто підписала з 46 країнами договір про вільну двосторонню торгівлю.

За його словами, найбільші можливості надаються невеликим компаніям, в основному середнім. Гіганти на зразок Мотор Січі, Антонова, Енергоатома і так були допущені на цей ринок - через специфіку своєї продукції.

"Зате підприємства легкої промисловості, сільського господарства, харчової промисловості отримують чудову можливість вийти на зарубіжні ринки", - додав Стародубцев.

Окремо він зауважив про українські IT-компанії, які вже можуть запропонувати гідні продукти за прийнятну ціну західним замовникам.

"Тепер у них з'явилася додаткова конкурентна перевага. Ми вже почали попередню роботу з українським бізнесом, вивчаючи, що вони можуть продавати на іноземних публічних торгах", - підсумував він.

Як повідомлялося, 15 вересня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому закон Про внесення змін у деякі закони України в сфері державних закупівель щодо приведення їх у відповідність з міжнародними стандартами та вжиття заходів щодо подолання корупції.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус заявив, що закон дозволить економити близько 50 млрд гривень в рік.

Експерт організації Реанімаційний пакет реформ Ярослав Юрчишин, який брав участь у написанні закону, підкреслив, що він дозволить українським підприємствам вийти на ринки держзакупівель СОТ.

Показати ще новини
Радіо НВ
X