Україна повинна залишитися країною транзиту газу — глава Єврокомісії
Європейська комісія виступає за те, щоб транзит російського газу через територію України тривав, незважаючи на завершення будівництва газопроводу Північний потік-2.
Таку заяву глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен зробила сьогодні на пресконференції за результатами 23-го саміту Україна-ЄС, який пройшов у Києві.
«Для Єврокомісії очевидно і незмінно, що Україна є і повинна залишитися країною транзиту газу», — заявила вона.
Фон дер Ляйен також зазначила, що Євросоюз розуміє стурбованість України щодо постачання газу.
«Ми повинні дивитися вперед, на наступні зими. Спільно з Україною, з українськими експертами і Єврокомісією ми моделюємо різні сценарії, як ми могли б розробити спільну стратегію і реалізувати різні сценарії», — додала глава Єврокомісії.
Вона заявила, що ЄС також буде співпрацювати з Україною в рамках забезпечення поставок газу, наприклад щодо реверсу зі Словаччини, «яка готова зайняти більш активну позицію в цьому питанні».
Нагадаємо, що 10 вересня було завершено будівництво газопроводу Північний потік-2 потужністю 55 млрд кубометрів газу в рік. У Газпромі заявляли про намір почати поставки газу новою магістраллю вже в 2021 році. 4 жовтня Датське енергетичне агентство оголосило, що перша нитка Північного потоку-2 в даний час має всі дозволи і може почати функціонувати. Після цього в Nord Stream 2 AG оголосили, що з 4 жовтня почали заповнювати газом першу нитку газопроводу.
27 вересня уряд Угорщини і Газпром підписали довгостроковий контракт про постачання російського газу до кінця 2036 року (на 15 років з можливістю зміни умов через 10 років). Згідно з контрактом, Газпром буде постачати в Угорщину 4,5 млрд кубометрів газу в рік: 3,5 млрд куб. м через Сербію (по газопроводу Турецький потік) і 1 млрд куб. м — через Австрію.