Не Росія. Як і завдяки чому українська економіка наздоганяє і готується обігнати агресивного сусіда

29 травня 2021, 09:09
NV Преміум

Тривалий час економіка РФ серйозно випереджала українську. Але зараз Україна ударними темпами відіграє відставання — у країні зростають зарплати, промисловість, ринки технологій і ритейлу, пише журнал НВ.

У січні 2018-го гості швейцарського гірськолижного курорту Давос, які приїхали на Всесвітній економічний форум, могли побачити на головній вулиці містечка вражаючий контраст. Неподалік одна від одної розташувалися дві локації з рекламою інвестиційних можливостей України та Росії.

Відео дня

Український дім, що розмістився у невеликому приміщенні магазину одягу Timberland, був повний людей. Просто навпроти Російський дім, який зайняв значно більше й розкішне приміщення, намагався привернути гостей оперною музикою. Але в його вікнах виднілися порожні зали — в якийсь момент ті деякі гості, які зайшли туди, приєдналися до веселого натовпу навпроти.

Приблизно так само зараз виглядають економіки України і Росії. Друга приблизно вдесятеро перевищує першу, але стрімко втрачає зацікавленість у собі глобального бізнесу, а її основні тренди — від динаміки зарплат до цифровізації — істотно відстають від українських показників.

Ще в середині 2000-х, коли державна Роснефть та інші великі російські компанії почали виходити на іноземні біржі, викликаючи захоплення західних інвесторів, Україна задовольнялася роллю гравця, який відверто відстає. Розрив у економрозвитку двох країн був очевидний: у РФ вищі зарплати, ширший інвестиційний потік, та й локальний ринок цінних паперів виглядав набагато ліквідніше.

Але тепер українська економіка перебуває в позитивному тренді, який сформувався ще з моменту підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом у 2014-ому. А ось російська увійшла в період застою.

«На початку 2000-х РФ була фаворитом серед інвесторів усього світу, але з 2014 року все змінилося, — каже Валерія Гонтарева, ексголова НБУ. — Керівництво країни принесло в жертву свою економіку і свій народ досягненню олдскульних імперських амбіцій».

Річ не тільки в агресивній зовнішній політиці кремлівського лідера Володимира Путіна, яка викликає неприйняття розвиненого світу і підриває розвиток економіки РФ, але й у різниці менталітетів, упевнений Анатолій Амелін, директор економічних програм Українського інституту майбутнього (УІМ). Українці ось уже 400 років виживають в умовах історичного хаосу, за якого змінюються влада і кордони, що створює фундамент креативності нації. Натомість фундамент російської ментальності — стабільність. «Це принципово відрізняє дві нації», — вважає експерт.

Показати ще новини
Радіо NV
X