Україна має всі шанси для того, щоб домогтися енергетичної незалежності – представник держдепартаменту США

16 червня 2016, 11:21
Ситуація на світових енергетичних ринках грає на руку Україні. Газ завдяки зростанню видобутку в США подешевшав до непристойно низького рівня і дорожчати не збирається

Нафта, незважаючи на зусилля Росії і країн ОПЕК ніяк не може вирватися із зони низьких цін. Все це дає Україні необхідний час для того, щоб перебудувати свою енергетичну сферу і повністю позбутися історичної залежності від російських енергоресурсів.

Відео дня

Але як довго триватиме і що потрібно зробити нашій країні, щоб не втратити шанс вирватися з енергетичних лещат Російської федерації НВ Бізнес розповів спеціальний представник Державного департаменту США, координатор з питань енергетики Амос Хокштайн.

– Як розвивається ситуація у світовій енергетиці. Наскільки я розумію, після того, як Сполучені Штати почали добувати сланцевий газ у значних об’ємах, це змінило ситуацію для всього світу. А як ситуація розвивається зараз?

– Ви правильно сказали, що Сполучені Штати пережили історичну зміну, яка призвела до революції в енергетичній сфері, яка змінила весь світ. Завдяки зміні технологій нам став доступний сланцевий газ. Цю подію називають Сланцевою революцією.

Усього кілька років тому США були імпортером природнього газу номер один у світі зрідженого газу. За цими прогнозами, ми ним не тільки залишимося, а й повинні були нарощувати об’єми імпорту. Натомість ми зараз не тільки припинили імпорт зрідженого газу, а й поступово перетворюємося на ключового експортера. Тобто за п’ять років ми перетворилися з найбільшого імпортера на фактичного експортера. Кілька місяців тому ми здійснили нашу першу поставку зрідженого газу на міжнародний ринок. Чому це вплинуло на весь світ? Тому що весь той газ, який планувалося поставляти до Сполучених Штатів, більше туди не продається, а тому він мусить продаватися на інших ринках. В результаті це заморожує газові ціни у всьому світі. Тому навіть до того моменту, як ми почали експортувати газ, ми сприяли підвищенню пропозиції газу на ринку, і це повсюдно зменшило ціну газу.

– Наскільки я розумію, добувати сланцевий газ вигідно лише за певного рівня цін. Якщо ціни сильно впадуть, це втрачає економічний сенс…

– Овва, так думали…

– Тобто ви працюєте самі проти себе.

– Так люди думали. Але все вийшло інакше. Отже, ціна газу в Сполучених Штатах була такою ж, як і в решті країн світу. А сьогодні ми продаємо газ в США усього за $2. Ось така ціна. Протягом більшої частини цього року вона була нижче $2 – один долар сімдесят центів. Це дуже низька ціна! І все ж об’єми видобутку природного газу не зменшилися. А можливості для видобутку й далі на тому ж рівні. І зараз ми експортуємо, тобто у виробників з’явилася нова можливість для продажу – експорт на інші ринки.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Тож, як ви вважаєте, якщо це продовжиться, то ціни й надалі залишатимуться низькими?

Я думаю, що у майбутньому газові ціни будуть низькими, відносно низькими протягом тривалого періоду. Дивіться, протягом багатьох років Катар був головним постачальником зрідженого газу в світі, а Росія - головним постачальником газу трубопровідним шляхом. Уже до 2020 року Сполучені Штати і Австралія зможуть експортувати газу стільки ж, як Катар. Тобто на світовому ринку з’являються два потужні гравці з величезними об’ємами газу, які вони можуть експортувати. Крім того, ми нещодавно стали свідками того, як велике родовище газу було знайдено в Єгипті.

Велике родовище в Ізраїлі, на Кіпрі, в Мозамбіку. Потенційно газ є в Мавританії та Сенегалі.

Отже, в нас з’являтимуться нові виробники. Це може підтримувати ціни на низькому рівні. Ми вже спостерігали визначну зміну цін. Це грає на руку споживачам від Азії до Європи, в Україні і у всьому світі.

— Як ви вважаєте, Україна має перспективи розвитку в цій сфері? Можливо, ми також могли б добувати сланцевий газ. Можливо, американські компанії зацікавлені в цьому?

– Протягом останніх років, ми дуже щільно співпрацюємо з вашим урядом, з Нафтогазом, з приватним сектором. Вивчаємо потенційні можливості для видобутку сланцевого газу. Але ми вивчаємо й те, яким чином Україна могла б збільшити видобуток звичайного газу. Думаю, що в Україні можна значно підвищити ефективність газової галузі. Можна модернізувати обладнання для того, щоби збільшити видобуток.
Я багато разів був в Україні, навіть коли я не тут, багато про неї думаю. І працюю над тим, щоб зробити все необхідне, аби Україна не почувалася жертвою російської стратегії використання енергоресурсів як зброї для досягнення своїх інтересів.

— Але наразі ми бачимо, що американські компанії залишають Україну. Вони не хочуть тут добувати газ. Це, здається, йде в розріз з вашими зусиллями.

– Ні, я так не вважаю. Я думаю, що ви маєте рацію лише в тому, що дехто розчарувався у видобутку сланцевого газу. Але я не думаю, що це рішення було прийнято з політичних міркувань. Скоріш за все, просто могло не бути газу для видобутку. Але коли я говорю про збільшення видобутку, я маю на увазі наявні родовища, ті, де виробляється газ наразі. Я думаю, що навіть лише це може збільшити видобуток в Україні. Нам треба розглядати технологічні можливості, які зараз з’являються. І розуміти, які можливості виникають завдяки цьому. Наразі відповіді на це питання поки ще немає.

Поговорімо про ціни на нафту. Вони також впали. Це було добре для України та не дуже добре для Росії, що не могло нас не тішити. Але як довго це все продовжиться?

– Знаєте, якби я міг передбачати ціну нафти, я, скоріш за все, носив би дорожчий костюм. І не працював би на уряд. Я не можу сказати, якою буде ціна нафти. Але на що, на мою думку, ми можемо орієнтуватися, так це на динаміку. Ціна нафти була на рівні $100 протягом дуже довгого періоду часу. Це підштовхнуло компанії в усьому світі інвестувати у видобуток, в розвиток все більшої кількості родовищ. Це розбалансувало систему. Пропозиція була надто великою. А попит недостатній.

Особливо це відчувалося, коли європейська економіка переживала важкі часи і споживання нафти впало. Китайський та азіатський ринки все ще нарощували споживання нафти, але вже не так швидко, як очікувалося. І навіть у США, подумайте про це, у 2012 році ми видобували 6 млн барелів в день. А сьогодні ми виробляємо 9 млн барелів в день. А минулого року – 9,5 млн барелів. Тому на ринку пропонується дуже багато нафти. Це спричинило обвал цін.

Якщо говорити про те, що відбуватиметься надалі, попит повільно зростатиме. Ми вже спостерігаємо, що компанії по всьому світу зменшили інвестиції у видобуток нафти до $122 млрд. Отже, зменшення їх інвестицій збалансує попит і пропозицію. І ціна трохи зросте.

Подумайте ось про що. Нещодавно один мільйон барелів не потрапив на ринок Канади через катастрофічну пожежу на нафтовому родовищі. Ми також спостерігали за страшними терористичними атаками на Нігерійському шельфі. Це також зняло з ринку кілька сотень тисяч барелів. Взагалі, якщо раптом з ринку зникає півтора мільйони барелів, ви спостерігаєте значний стрибок цін. А ми ледь побачили зміну. Ось яка сьогодні пропозиція і наскільки низький попит.

Тим часом деякі країни, члени ОПЕК і Росія, нещодавно зустрічалися для того, щоб домовитися про замороження видобутку, але це не спрацювало. І на мою думку, це не працюватиме й надалі, тому що нам не потрібно державного втручання в ринок. Нам потрібно, щоб ринок впорався з цим самостійно. Щоб компанії менше інвестували, менше виробляли, щоб збільшився попит і була знайдена врівноважена ціна.

– Тобто, чи правильно я розумію, що наразі в нас виробляється настільки багато нафти, що, ймовірно, у найближчому майбутньому ми спостерігатимемо низькі ціни?

– Я не бачу ознак того, що у найближчому майбутньому нафта подорожчає. Та ви ж знаєте, це дивний ринок. І тут будь що може відбутися: як природне, так і неочікуване. І це все змінить. Нафта дуже чутлива як до природних катаклізмів, так і до питань національної безпеки.

Але в цілому, я не бачу причин для значної зміни цін найближчим часом. Проте я не даю прогнозів цін на нафту більше, ніж на декілька місяців.

Тим не менш. Україна дуже чутлива до цін на газ і нафту. Які, на вашу думку, кроки наша країна може зробити для того, щоб почуватися більш безпечно в енергетичному секторі? Дехто каже, що ми маємо розраховувати на атомну енергетику. Дехто вважає, що нам варто побудувати замкнути ядерний цикл. Що ви думаєте про це?

– Тут є декілька варіантів. По-перше, думаю, що потрібно й далі наводити лад у енергетичному секторі. Винищувати корупцію у системі, робити енергетику країни відкритою, зрозумілою і прозорою. І цим заохочувати до інвестицій. Я думаю, що це можливо і дещо можна зробити відносно швидко.

Мені здається, що ми можемо зосередитися на збільшенні власного видобутку природнього газу. Я думаю, що можна докласти максимум зусиль для розвитку відновлюваної енергії для того, щоб збільшити ефективність споживання в країні.

Я переконаний, що прем’єр-міністр зробив правильний крок, коли підняв тарифи для України. Адже це буде заохочувати людей відповідальніше споживати енергію. І якщо зробити систему більш цілісною, використовувати всі ті технологічні можливості, які зараз існують – сонячну, вітрову енергію, біопаливо, в додаток до газу й нафти, якщо зменшити використання вугілля, то я думаю, що це не тільки допоможе споживачам сплачувати менше, але це допоможе й безпеці країни загалом.

Показати ще новини
Радіо NV
X