До 150 млрд грн лише на конвертах. Скільки втрачає держбюджет від тіньових схем — інфографіка
Загальні втрати державного бюджету України від різноманітних схем мінімізації та ухилення від оподаткування становлять від 263 до 443 млрд грн на рік
Про це свідчать дані дослідження, проведеного фахівцями Інституту соціально-економічної трансформації та Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.
«Набір інструментів уникнення податків в Україні в цілому не дуже відрізняється від інших країн та залишається майже без змін для України за останні п’ять років», — констатують експерти.
Але при цьому змін зазнала сама структура уникнення податків.
«Структурні зміни, зміни до законодавство, економічна криза та інші фактори призвели до зростання обсягів зловживань по певних схемах (заробітні плати у конвертах, порушення митних правил, контрабанда та корупція на кордоні), в той же час і до зменшення зловживань по інших схемах (офшорні схеми, схеми по мінімізації ПДВ в середині країни)», — йдеться у дослідженні.
Новим лідером серед схем по мінімізації податків стала виплата зарплат у конвертах. Загальні обсяги таких виплат приблизно складають 220−300 млрд грн на рік, а втрати бюджету — від 110 до 150 млрд грн.
Контрабанда, колишній чотирирічний лідер тіньових схем, відійшла на другу позицію: втрати бюджету від сірого та чорного імпорту становлять від 68 до 120 млрд грн.
При цьому, за останній рік зросли обсяги обох цих схем.
Офшорні схеми, внаслідок високої та висхідної вартості обслуговування, що обумовлюється новими світовими стандартами податкової прозорості залишаються доступними обмеженому колу великих українських компаній та заможних українців. Обсяги втечі прибутків за кордон зменшились і сягають від 120 до 200 млрд грн (15−35 млрд грн втрат бюджету на рік).
Проте, інші популярні інструменти ухилення/уникнення від оподаткування демонструють різнонаправлені тренди. За новими даними обсяги зловживань є такими:
— Схеми тіньового ринку оренди землі та сільгосппродукції: приблизні обсяги — 24−118 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету — 10−46.5 млрд грн;
— Розкрадання податку на додану вартість (незаконне відшкодування з бюджету при експорті, фіктивне підприємництво, карусельні схеми, скрутки): приблизні обсяги — 144−180 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету — 24−30 млрд грн;
— Контрафакт: приблизні обсяги — 85−105 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету — 38−43 млрд грн;
— Викривлення бази оподаткування (приховування обсягів продажу): приблизні обсяги — 50−130 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету — 1−6,3 млрд грн;
— Зловживання податковими пільгами та преференціями і спеціальними режимами (зокрема, використовування режиму ФОП замість найму працівнків): приблизні обсяги — 23−58 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету — 6−10 млрд грн на рік.

З повною версією дослідження можна ознайомитися тут.