У списку найбагатших людей Британії опинилися 2 українці та ще 14 вихідців з колишнього СРСР

14 травня 2018, 17:38

Британська газета Sunday Times опублікувала щорічний список тисячі найбагатших людей Великої Британії. Крім громадян Сполученого Королівства в нього увійшли іноземці, які живуть або працюють в країні. Серед них виявилися два українські бізнесмени і ще 14 вихідців з колишнього СРСР.

В епоху глобалізації в світі багато людей, які народилися в одній країні, виросли в інший, живуть в третій, заробляють в четвертій, а доходи зберігають в п'ятій.

Виходячи з цього, газета включає в список також осіб, що мають тісні зв'язки з Британією: що знаходяться в шлюбі з британцями, що мають в країні нерухомість, бізнес та інші засоби, що надають фінансову підтримку британським благодійним організаціям, політичним партіям, університетам.

Відео дня

Список Sunday Times заснований на публічно відомих статках у вигляді акцій, землі, нерухомості або витворів мистецтва. Кошти в банках не враховувалися, адже до подібної інформації немає доступу.

У випадках, коли відомо, що якісь мільйонери ведуть переговори з банками з питання про свою заборгованість, вони спускаються на більш низьке місце в списку, або виключаються з нього, хоча, зазначає газета, це не означає, що в майбутньому вони не можуть знову в нього увійти.

Російська служба Бі-бі-сі вибрала з переліку вихідців з колишнього СРСР. Їх в списку виявилося 16 осіб, в тому числі і з України.

Леонід Блаватник (також відомий у Великій Британії як сер Льон Блаватник)

Блаватник займає в списку Sunday Times 3 місце. Газета оцінює його статок в 15,2 млрд фунтів стерлінгів ($20,6 млрд).

Ще недавно він був найбагатшою людиною в країні, а в 2017 році був в списку на другому місці, але його статок скоротився на 723 млн фунтів.

Гроші Блаватник заробляє на інвестиціях, зокрема, в компанію Ренова, а також на музичній індустрії і ЗМІ.

Серед іншого, йому належить звукозаписна компанія Warner Music Group. У 2017 році її доходи зросли на 10,2% до 2,6 млрд фунтів стерлінгів.

Леонід Блаватник народився в Одесі, навчався в Москві на одному курсі разом з Віктором Вексельбергом. У 1978 році разом з сім'єю емігрував до США.

Зараз Блаватник постійно проживає в Лондоні. У 2010 році він став британським громадянином.

Блаватник активно займається благодійністю, за що в 2017 році був зведений в лицарі.

Нове крило лондонської галереї сучасного мистецтва Тейт (Tate Modern) названо його ім'ям (Блаватник пожертвував музею 50 мільйонів фунтів), так само як і новий вестибюль музею Вікторії та Альберта (5 млн).

Після того як він передав 75 ​​мільйонів фунтів Оксфордському університету, там відкрилася бізнес-школа імені Блаватника.

Алішер Усманов

Усманов перебуває у списку Sunday Times на 8 місці. Його статок оцінюється в 10,5 млрд фунтів ($14,2 млрд). У порівнянні з минулим роком він зменшився на 1,2 млрд фунтів.

Основні гроші Алішера Усманова вкладені в Металоінвест – один з найбільших гірничо-металургійних холдингів Росії. Він також є великим акціонером Мегафона, другого за величиною російського мобільного оператора.

Усманов був одним з перших інвесторів у Facebook. Потім продав акції цієї компанії і вклав виручені гроші в китайські Alibaba і JD.com, а також в Airbnb.

У 2013-2015 роках він очолював список найбагатших людей Росії. Усманову також належить 30% акцій лондонського футбольного клубу Арсенал.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Алішер Усманов живе в Саттон-Плейс в графстві Суррей, в маєтку епохи Тюдорів, що колись належав американському нафтовому магнату Полу Гетті.

У 2017 році Усманов був на п'ятому місці списку Sunday Times.

Роман Абрамович

Як і минулого року, Роман Абрамович залишається на 13 місці в списку Sunday Times. Газета оцінює його статок в 9,3 млрд фунтів стерлінгів ($12,6 млрд) – на $1,2 млрд більше, ніж в 2017 році.

У кінці 1980-х років Абрамович після служби в армії зайнявся дрібним бізнесом. У 1995 році він і Борис Березовський купили приватизовану Сибнафту.

10 років по тому Абрамович заробив величезні гроші, продавши свої частки в Сибнафті, Аерофлоті й алюмінієвій компанії Русал.

З 2000 по 2008 рік він був губернатором Чукотки, а в 2003 році купив лондонський футбольний клуб Челсі.

Абрамовичу належать п'ять будинків – два в Британії, два в американському штаті Колорадо і один на острові Сен-Бартельмі. Він також володіє другою за величиною в світі яхтою Eclipse, приватним літаком Boeing-767 і величезною колекцією творів мистецтва.

За наявними даними, Роман Абрамович був і залишається близьким до президента Володимира Путіна, і, можливо, стурбований наміром британського уряду більш скрупульозно з'ясовувати походження грошей іноземних бізнесменів.

У 2007 році він розлучився з Іриною Маландін, що обійшлося йому в 155 мільйонів фунтів стерлінгів. У 2017 році розлучився своєю третьою дружиною Дариною Жуковою, що також може зменшити його статок.

У 2017 році отримав право проживати на острові Джерсі в протоці Ла-Манш на правах особливо важливого резидента.

Володимир Кім

У списку Sunday Times Володимир Кім зайняв 93 місце. Його статок оцінюється газетою в 1,4 млрд фунтів стерлінгів ($1,9 млрд), що на 790 млн фунтів більше, ніж у 2017 році.

Кім – президент і великий акціонер групи KAZ Minerals, яка займається видобутком і переробкою кольорових і дорогоцінних металів, а також президент холдингу Казахмис.

KAZ Minerals базується в Лондоні, і її акції реалізуються на лондонській біржі.

У 2010 році Володимир Кім продав частину своїх акцій KAZ Minerals, заробивши на цьому 838 млн фунтів стерлінгів.

У 2016 році компанія виплатила йому 454 тис. фунтів за допомогу в переговорах з урядом Казахстану.

Володимиру Кіму 57 років. Він – нащадок депортованих за Сталіна з Далекого Сходу етнічних корейців.

Наскільки відомо, у Кіма є квартира в центрі Лондона в будівлі One Hyde Park, де найдешевше житло коштує 20 млн фунтів.

Частину часу він проводить в Алматі.

Євген Швідлер

Євген Швідлер, як і минулого року, займає 125-е місце в списку Sunday Times. Його статок оцінюється в 1,1 млрд фунтів ($1,5 млрд).

Швідлер – друг дитинства і давній діловий партнер Романа Абрамовича.

Він входить до ради директорів Євразу – міжнародної металургійної та гірничодобувної компанії, що базується в Лондоні. Його частка в ній оцінюється в 162,1 млн фунтів.

Швідлер також є партнером Абрамовича в інвестиційній компанії Millhouse Capital.

Відомий тим, що не любить даремно витрачати гроші. Так, в 2017 році він пришвартував отриману в подарунок від Абрамовича яхту Le Grand Bleu біля статуї Свободи в Нью-Йорку, щоб не платити портовий збір.

Андрій Андрєєв

44-річний інтернет-гуру за рік піднявся в списку Sunday Times з 184 на 136 місце. Його статок газета оцінює в мільярд фунтів ($1,3 млрд).

Як пише газета, 44-річний Андрєєв ощасливив мільйони людей у всьому світі, створивши в мережі сайт знайомств Badoo. В інтерв'ю Times він одного разу сказав: "Ми знищуємо самотність".

Андрєєв народився і виріс в Москві, не закінчив університет, став мільйонером в 2003 році, продавши рекламний сайт Begun.

З Росії Андрєєв поїхав в 18-річному віці. З 2005 року живе в Лондоні.

Потім він заснував в Росії сайт знайомств Mamba, а згодом міжнародний сайт Badoo зі штаб-квартирою в лондонському Сохо.

У 2013 році Badoo оцінювався в 1,2 млрд фунтів стерлінгів. Компанія стверджує, що у неї 360 млн користувачів.

У 2014 Андрєєв разом з співзасновником Tinder Уїтні Вулф запустив сайт знайомств Bumble, на якому вибирати партнера можуть тільки жінки.

Володимир Махлай

80-річний Володимир Махлай ділить з Андрєєвим 136 місце.

Він 15 років очолював компанію Тольяттіазот. У травні 2011 року пішов на спочинок. Компанією зараз керує його син Сергій.

У 2005 році у Махлая виник конфлікт з холдингом Ренова Віктора Вексельберга через контроль над Тольяттіазотом.

Махлай був оголошений в Росії в розшук і виїхав до Великої Британії, попросивши там притулку.

Російська преса повідомляє, що Махлай хоче продати свою частку в Тольяттіазот, оцінювану в два мільярди доларів, але проти цього нібито заперечує Кремль.

Віктор Пінчук

Sunday Times оцінює статок українського промисловця і інвестора в 1 млрд фунтів. Він займає в списку 136 місце разом з Андрєєвим і Махлаєм.

Пінчук вважається четвертою за багатством людиною в Україні. Він володіє серед іншого компанією Інтерпайп, що займається виробництвом сталевих труб і залізничних коліс.

Пінчуку також належить лондонська інвестиційна група EastOne.

Він одружений на дочці колишнього президента України Леоніда Кучми.

Віктор Пінчук дружить з Елтоном Джоном. Він також жертвував значні суми благодійному фонду Тоні Блера Faith Foundation.

У пресі з'являлися повідомлення, що Пінчук незадовго до президентських виборів в США нібито заплатив Дональду Трампу $150 тис. за виступ на організованій українським магнатом конференції. Спеціальний прокурор Роберт Мюллер зараз вивчає це питання.

У 2017 році Віктор Пінчук посідав у списку Sunday Times 144 місце, але з тих пір розбагатів ще на 100 млн фунтів.

Олена Батуріна

У списку Sunday Times дружина колишнього мера Москви Юрія Лужкова Олена Батуріна зайняла 160 місце. Газета оцінює її стан у 882 млн фунтів ($1,1 млрд) – на 60 млн більше, ніж у 2017 році.

Батуріна почала кар'єру на заводі, потім закінчила Державний університет управління. Ззаробила капітал в будівельному бізнесі.

Вершини свого фінансового успіху Батуріна досягла в 2008 році, коли її статок досягав 2,6 млрд фунтів, але з тих пір грошей у неї стало трохи менше.

У 2011 році вона продала дві свої основні компанії за 1,2 млрд фунтів.

Зараз їй належить мережа готелів у Росії, Ірландії, Чехії та Австрії. Вона також інвестує в поновлювані джерела енергії на півдні Європи і придбала 75% акцій німецької будівельної компанії.

Батуріна живе в маєтку в графстві Гемпшир площею 5,5 тис. гектарів. У неї одна з найбільших у світі колекцій виробів Імператорського фарфорового заводу.

Геннадій Боголюбов

56-річний український банкір посів у списку Sunday Times 251 місце.

Його статок скоротився за рік майже вдвічі, з 500 до 245 млн фунтів, після того як влада України націоналізувала найбільший приватний банк країни – Приватбанк, яким він володів спільно з Ігорем Коломойським.

Частка Боголюбова в Приватбанку становила 40%.

"Класичне незаконне захоплення", – заявляв він з цього приводу.

З 2016 Боголюбов, який живе у фешенебельному лондонському районі Белгравія, судиться у Британії з Віктором Пінчуком через право власності на українське родовище залізної руди.

Андрій Бородін і Тетяна Корсакова

Фото: GEOFF PUGH
Фото: GEOFF PUGH Фото:

Колишній президент Банку Москви і його дружина, екс-модель і дизайнер одягу, володіють, за даними Sunday Times, станом в 410 млн фунтів. Раніше до списку вони не входили.

У 2013 році російська влада висунула проти Бородіна звинувачення у фінансових махінаціях. Він оголосив їх політично мотивованими і пов'язав зі своєю близькістю до колишнього мера Лужкова, що втратив посаду незадовго до цього. Британська влада надала йому політичний притулок.

Фінансові справи Бородіна покращились минулого літа, після того як влада Швейцарії розморозила 20 рахунків на загальну суму в 230 млн фунтів, належали йому.

Росія з 2015 року домагається накладення арешту на маєток Парк-Плейс в графстві Беркшир, що належить Бородіну і його дружині, куплений ними за 140 млн фунтів і вважається найдорожчим приватним будинком в Британії.

Господарів обслуговують понад 30 осіб, включаючи особистого стиліста Корсакової, її повара веганскої кухні й інструктора з йоги.

Минулого року Корсакова представила на Мальдівах свою колекцію жіночого одягу для відпочинку. Сама, за її словами, любить практичні і бюджетні Topshop і H&M, чим спричиняє здивування московських знайомих, приїжджають в гості.

Також вона веде популярний блог Myhandbook.com про фітнес та здорове харчування.

Алекс Герко

38-річний математик з Росії вперше увійшов до списку Sunday Times, зайнявши в ньому 772 місце.

Свій капітал в 150 млн фунтів він заробив на валютних операціях в якості одного з партнерів британської інвестиційної компанії GSA Capital Partners, куди перейшов з Deutsche Bank в 2009 році, і засновника трейдингової компанії XTX Markets, що базується в лондонському районі Мейфер.

У ній Герко належить 75% акцій.

XTX Markets була заснована в 2015 році, і вже наступного року показала 75,8 млн фунтів прибутку при основному капіталі в 168,5 млн фунтів.

Ірина Маландіна

51-річна колишня стюардеса Аерофлоту і друга дружина Романа Абрамовича отримала від чоловіка в ході шлюборозлучного процесу 155 млн фунтів, в тому числі будинок і 600 гектарів землі в Західному Сассексі вартістю 18 млн фунтів.

Через 10 років Sunday Times оцінила її статок в 160 млн фунтів і постваила на 772 місце в списку багатіїв Британії. У порівнянні з минулим роком, за наявними даними, вона стала біднішою на 10 млн.

В кінці 2016 року Маландіна подала в суд на свою колишню помічницю Синтию Хоффман, звинувативши її в заподіянні фінансового збитку: нібито з вини останньої вона купила за 30 млн фунтів віллу в Сен-Тропе, реальна ціна якої становила 12,7 млн ​​фунтів.

Євген Чичваркін

43-річний засновник Евросіті, який розпочинав в 1990-і роки з дрібної торгівлі на московських речових ринках, опинився в списку на 964 місці з капіталом в 118 млн фунтів. З минулого року його розмір практично не змінився.

У вересні 2008 року поліція провела в центральному офісі Евросіті обшук у справі про незаконний тиск, нібито чинився п'ятьма роками раніше службою безпеки компанії на експедитора, звинуваченого в крадіжці телефонів.

Приблизно через місяць Чичваркін продав компанію, а в грудні поїхав до Лондона, де назвав інцидент вимаганням. Через лічені дні Слідчий комітет порушив проти нього кримінальну справу. Хоча в січні 2011 року вона було припинена, повертатися в Росію Чичваркін не захотів.

В даний час він відкриває на Пікаділлі триповерховий ресторан з найбільшою в Лондоні винною картою і знаменитим французьким шеф-кухарем Оллі Дабу.

Для порівняння: королева Британії Єлизавета II зайняла 344 місце в списку Sunday Times.

Її особистий статок оцінюється в 370 млн фунтів. За останній рік він збільшився на 10 млн завдяки зростанню цін на нерухомість.

Букінгемський палац і Віндзорський замок належать державі, як і що коштовності, що зберігаються в Тауері – найбільша в світі колекція такого роду.

В особистій власності королеви знаходяться маєтки Сандрінгем в Норфолку і Балморал у Шотландії, частка сучасного офісного центру Сент-Джеймс маркет в центрі Лондона, акції британських компаній на суму приблизно в 110 млн фунтів, автомобілі, ювелірні вироби і понад 100 коней, які за останні 30 років, за даними ЗМІ, заробили на скачках близько 7 млн ​​фунтів.

При цьому королева славиться ощадливістю. Всі туалети в її резиденціях обладнані пристроями для економії води, як підстилки в стайнях використовуються дрібно порізані старі газети, а плями на стінах в Балморалі заклеюються шпалерами, що зберігаються з часів королеви Вікторії.

"Королева росла під час війни, і важко знайти людину, більш помірну у витратах", – сказав минулого року сер Івлін Ротшильд, член знаменитої банкірської династії, що свого часу консультував королівську сім'ю з фінансових питань.

Показати ще новини
Радіо НВ
X