Впровадження обов’язкових накопичувальних пенсій навряд чи допоможе українським пенсіонерам, особливо при інвестуванні грошей в ОВДП — МВФ
Впровадження в Україні другого рівня пенсійної системи, який фінансуватиметься з держбюджету, навряд чи допоможе підвищити пенсійні виплати, особливо якщо гроші інвестуватимуться у державний борг.
Про це йдеться у тексті оновленого меморандуму про економічну та фінансову політику з МВФ за програмою stand-by.
«Чиновники розглядають можливість запровадження другого рівня накопичувальної системи. Хоча середні пенсії в Україні низькі, другий накопичувальний рівень навряд чи покращить їхню адекватність, особливо якщо внески інвестуватимуться в державні облігації. Що найважливіше, фінансований другий рівень слід впроваджувати лише за наявності відповідних попередніх умов; він може фінансуватися завдяки новим ресурсам, але в жодному разі не повинен призводити до скорочення ресурсів, що виділяються на перший рівень пенсійної системи», — зазначено у документі.
Також наголошується, що «перший рівень пенсійної системи має ґрунтуватися на правилах». У МВФ нагадали, що у розпал першої хвилі пандемії у 2020 році було схвалено надбавки деяким категоріям пенсіонерам. У Фонді наголошують, що «для забезпечення прозорості та визначеності» важливо, щоб солідарна система була заснована на правилах, а підвищення лише для окремих категорій — обмеженими.
«З цією метою важливо внести поправки до Закону про обов’язкове пенсійне страхування, вказавши дату щорічної індексації пенсій», — рекомендують у Фонді.
У Мінсоцполітики раніше повідомляли, що після впровадження загальнообов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення роботодавці сплачуватимуть обов’язкові внески, а працівники — добровільні.
Пропонується, щоб роботодавці сплачували обов’язкові внески на індивідуальні рахунки людей у розмірі 1% від заробітної плати (за рахунок зниження ЄСВ) за всіх своїх співробітників. Добровільні внески на власні індивідуальні рахунки у розмірі 1% сплачуватимуть усі застраховані особи із власної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) на умовах автозапису з правом відмови.
22 листопада Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду затвердила результати першого перегляду отриманої Україною у червні 2019 року програми stand-by, а також схвалила продовження програми на пів року — до кінця червня 2022 року. Україна отримала другий транш 24 листопада.
Як повідомлялося, МВФ 9 червня 2020 року затвердив 18-місячну програму stand-by для України на СДР 3,6 млрд (близько $5 млрд) і одразу виділив $2,1 млрд першого траншу. Україна могла отримати у 2020 році ще $1,4 млрд (два транші по 500 млн СДР за підсумками двох переглядів програми), а у 2021 році — $1,5 млрд (1,1 млрд СДР за підсумками ще двох переглядів). У лютому цього року онлайн-місія Фонду з першого перегляду програми завершилася безрезультатно. У МВФ тоді заявили, що для виділення другого траншу потрібний більший прогрес.
Вдруге онлайн-місія МВФ розпочала перший перегляд програми з Україною 21 вересня. Про її успішне завершення у Фонді оголосили 18 жовтня.