У кілька етапів і без іноземців. Мінагрополітики представило своє бачення продажу землі в Україні
Саме такий план був запропонований експертною робочою групою, сформованою при Держгеокадастрі. Він є найбільш ліберальним з усіх можливих в Україні, пище у своїй статті для DT.UA перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Максим Мартинюк.
"У рамках цієї моделі на першому етапі, протягом двох років, на продаж виставляється частина державного земельного банку — до 1 млн га. Державні сільгоспземлі — і в цьому їхня перевага перед паями — як правило, становлять собою єдиний масив, що дає можливість розраховувати на інтерес до них з боку інвесторів. Критична маса угод дасть змогу визначити локальні цінові орієнтири в усіх регіонах України і сформувати мінімально допустиму ціну землі до моменту виходу на ринок приватних осіб", - йдеться в статті.
- Читайте також: Андерс Аслунд пояснив на прикладі американських ферм, чому Україна повинна дозволити продаж землі
"Держгеокадастр розробив необхідну інфраструктуру для проведення таких електронних аукціонів із застосуванням найбільш прогресивної технології захисту даних block-chain, успішно апробував її та готовий передати на баланс будь-якому, визначеному Кабінетом міністрів відомству", - йдеться в статті.
Після цього починається наступний етап - відкриття ринку для приватних осіб. Продавати свою землю вони можуть і державі, і інвестору.
"Іноземці не будуть учасниками ринку на жодному з його етапів, як і юридичні особи. Це звужує коло покупців і гальмує зростання ціни (хоч і не критично), однак забезпечує гарантії дотримання національних інтересів", - підкреслив Мартинюк.
З урахуванням досвіду країн Східної Європи і Балтії, пише автор, ціна землі виростає на 25% у перші три роки після запуску ринку і на 8–10% — з 4-го по 11-й роки.
"Також з європейської практики відомо, що встановлення вільного ринку землі приводить до ефективнішого господарювання і збільшення врожайності зернових — у середньому на 30% у перші два роки", - йдеться в статті.
Раніше повідомлялося, що у Мінагрополітики запропонували альтернативу продажу землі.