У 2018 році українцям виплатили на 1,5 млрд гривень менше субсидійної допомоги

23 січня 2019, 19:37

У 2018 році кількість українських родин, які отримували субсидію, скоротилась до 6,5 млн. А їх сума склала 3 млрд гривень, що на 1,5 млрд гривень менше, ніж у 2017 році. 

Такі останні дані опублікувала Державна служба статистики.

За інформацією відомства, найбільше отримувачів допомоги проживає у містах – 4 мільйони. Ще 2 мільйони таких домогосподарств живуть у селах.

Відео дня

Потреба у субсидіях стала меншою

Сьогодні доходи населення зростають більшими темпами, ніж тарифи та ціни на житлово-комунальні послуги. Це і є однією з причин зменшення кількості субсидіантів, зазначив у коментарі Радіо НВ директор Департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко.

Тепер держава прискіпливіше вивчає підстави для надання субсидій

За його словами, тепер міністерство при наданні субсидій намагається зрозуміти, чому людина потрапила у таку ситуацію.

"Потреба громадян у субсидіях стала трішки меншою. Якщо є працездатні особи, які не працюють, раніше їм просто за замовчуванням враховувалося два прожиткових мінімуму, і вони отримували субсидію. Тепер держава більш прискіпливо вивчає матеріальний, майновий стан, умови проживання перед наданням субсидії. Якщо це сільска місцевість, це одна поведінка держави і взагалі можливість надання субсидії. Якщо це місто обласного значення, то можливість працевлаштування зовсім інша", – зауважив Музиченко.

Високий рівень централізації

Кількість субсидіантів поступово зменшується, адже на початку запровадження послуги Міністерство хотіло дати якомога більшій кількості громадян можливість м'якіше пережити підвищення тарифів. Таку думку в коментарі Радіо НВ висловив експерт з питань соціальної політики та колишній перший заступник міністра соціальної політики Василь Шевченко.

В Україні ця система надто централізована, на відміну від ЄС

За його словами, запровадити повністю індивідуальний підхід, щоб зрозуміти, чи справді сім'ї потрібна допомога, наразі неможливо. В Україні ця система надто централізована, на відміну від того, як це відбувається у країнах ЄС. Проте ми поступово йдемо цим шляхом, додав Шевченко.

"Минулий рік був якраз пов’язаний із тим, що субсидії проходили етапи, коли там додатково звужувалася кількість людей, які отримували субсидії, через установлені обмеження. У інших країнах це відбувалося через децентралізацію надходження коштів, розпорядження коштами громадян, і надання відповідних субсидій за рахунок коштів громад. У нас зберігається ця форма, коли у нас ще громади не створені, і рівень централізації високий", – зазначив Шевченко.

Надання субсидій поступово переноситиметься на місцевий рівень, й в результаті можливо матиме зовсім іншу форму, додав Василь Шевченко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Субсидії не вічні

Субсидії не можуть бути вічними для усіх, наголосила у коментарі Радіо НВ керівниця Інтитуту громадянських свобод та експертка Галина Третякова. За її словами, кількість громадян, які отримують таку допомогу, поступово зменшується, відтак це повинно змушувати домогосподарства ставати економічно незалежними та самодостатніми.

Субсидія – це лише тимчасова перестраховка. Окрім цього, говорить експертка, в останні роки зростає мінімальна заробітня плата, що також повинно стимулювати громадян почуватись більш впевнено.

Ми маємо субсидувати тільки тих, хто цього потребує

"Якщо у нас, наприклад, інфляція 10%, то домогосподарство, отримуючи доходи в січні на 100 одиниць, мають вже дбати про те, як вони мають у грудні вийти на 110. Так само і з комунальними послугами. Щоб домогосподарства були теж економічними агентами, які випрацьовують якийсь дохід, формують свою зайнятість і своє утримання у 90-95% випадків. Ми маємо поступово переходити на те, що маємо субсидувати тільки тих, хто це потребує", – зазначила Третякова.

Для переходу на таке мислення та спосіб життя необхідно час. А субсидії якраз ним і є, додала Галина Третякова.

Хто не отримає субсидію у 2019 році

Через нові правила нарахування житло-комунальних компенсацій у 2019 році право на отримання субсидій втратили деякі категорії громадян. Зокрема, орендодавці, які незадекларували доходи від здачі майна в оренду. Особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю у понад 50 тисяч гривень.

Право на отримання субсидій втратили деякі категорії громадян

Власники автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше п’яти років. Особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним способом набули право власності на земельну ділянку, житло чи транспортний засіб.

Боржники з оплати житло-комунальних послуг, загальна сума двомісячної заборгованості яких перевищує 340 гривень. Особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в центрі зайнятості як безробітні.

Особи, площа житла яких перевищує 120 кв. метрів, а будинку – 200 кв. метрів. Обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї.

Читайте також: Сприятиме інфляції. Українці отримуватимуть готівку замість субсидій

Показати ще новини
Радіо NV
X