Цілі і виклики української економіки в 2018 році – думки експертів

19 січня 2018, 19:07

У 2017 році українська економіка демонструвала зростання, хоча і повільними темпами. Так, ВВП України виріс на 2%, а інфляція склала 13,7% проти 12,4% в 2016 році.

У Кабінеті міністрів України запевнили, що 2018 рік стане більш успішним для української економіки, ніж попередній.

За словами міністра фінансів Олександра Данилюка, зростання економіки складе 3%, а в 2019-2020 роках - 4%. За його прогнозами, інфляція також буде меншою - уряд очікує її на рівні 9%.

Відео дня

Однак експерти вважають, що економіку України чекають важливі виклики, з якими необхідно впоратися. Наприклад, домовленості з Міжнародним валютним фондом (МВФ), без яких буде важко покрити зовнішні виплати.

Експерти поділилися з НВ Бізнес своїми прогнозами щодо української економіки в 2018 році.

Олена Білан, головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital

Ми очікуємо, що зростання інфляції буде трохи більше, ніж 3% -3,3%. Як і в 2017 році, основним драйвером економічного зростання залишиться внутрішній попит. Але він вже буде переорієнтуватися на споживання домогосподарств. Хоча так само, як і в 2017 році очікуємо зростання внутрішніх інвестицій, а також поступове відновлення експорту. Інфляція цього року була вищою, ніж очікувалося, але поки вона знижується, і ми очікуємо зниження до 8% у порівнянні з 12-13% в 2017 році. З 2018 року істотно підвищаться зовнішні виплати - нам потрібно заплатити близько $4 млрд і підготуватися до ще більших виплат у 2019 році, адже це буде важче зробити через політичну невизначеність і вибори. Напередодні виборів ми не очікуємо якогось інвестиційного буму. Нам буде дуже важко залучити інше фінансування, тому гроші МВФ нам потрібні для збільшення міжнародних резервів, а також для того, щоб дати сигнал іншим потенційним кредиторам та зовнішнім ринкам, що Україну можна кредитувати.

Максим Нефьодов, перший заступник міністра економіки

Очікуємо, що економічне зростання прискориться і досягне приблизно 3%. Ми бачимо позитивні тренди: інфляція знаходиться під контролем, курс гривні відносно стабільний, зростає експорт. Основа для зростання закладена, але це не означає, що треба зупинитися. По

трібно проводити приватизацію - в Україні 3,5 тис. неефективних держпідприємств, які є хронічно збитковими, а також стимулюють корупцію. Потрібно проводити дерегуляцію та створити кращий бізнес-клімат, щоб кожен підприємець не хвилювався, що до нього прийдуть з обшуком або штрафами. Ми сподіваємося, що нам вдасться провести реформу контролюючих органів, перетворивши їх з каральних у ті, які будуть допомагати бізнесу виконувати всі вимоги щодо якості та безпеки. Ми сподіваємося цього року зробити кроки в напрямку створення фінполіції або служби фінрозслідувань - поєднавши всі органи, які борються з порушеннями в економічній сфері. За зростання зарплат відповідає бізнес, а не уряд. Але держслужбовці повинні створити умови, в яких бізнес може розвиватися і підвищувати зарплати.

Марія Репко, заступник директора Центру економічної стратегії

У 2018 році ми можемо побачити ослаблення гривні. Зараз дефіцит торгового балансу становить приблизно $4 млрд. Це відбувається через зменшення конкурентоспроможності експорту за поточним курсом гривні, а от імпортні товари стали відносно дешевими. У 2018 році ку

рс долара буде залежати від поведінки сировинних ринків. Як завжди, для України важлива ціна на залізну руду, метали і зернові, а прогнози на цих ринках зростання не дають. Ми вже побачили наприкінці 2017 року деяке погіршення відносин з МВФ - останній транш нам перене

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

сли. Якщо знову продовжать терміни надання наступного траншу, то Україні буде важко виплатити поточні зобов'язання перед МВФ, які наступного рокуі становлять $2,5 млрд, а також обслуговування зовнішнього боргу - $1,2 млрд. Якщо ж відносини з МВФ повністю перервуться, то це буде катастрофою для України, яка не зможе розрахуватися з боргами в 2019 і в 2020 роках, що негативно вплине на курс гривні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X