Тритижневий обвал нафти і критична ситуація на ринку автогазу в Україні – огляд і прогноз ринку нафти і пального

5 вересня 2016, 13:09
Світові ціни на нафту весь тиждень демонстрували спад. А в Україні валютні коливання знову потягнули ціни на паливо вгору

26 серпня приводом для падіння цін стала заява міністра енергетики, промисловості і мінеральних ресурсів Саудівської Аравії Халіда аль-Фаліха про відсутність необхідності значних інтервенцій на ринок нафти.

Відео дня

У понеділок, 29 серпня, вартість нафти знижувалася на тлі сумнівів інвесторів, що переговори нафтовидобувних країн у вересні допоможуть стабілізувати ринок. Також тиск на ціни здійснював долар США, що зміцнився.

Тенденція спаду світових цін спостерігалася до четверга. Тут ключовий вплив здійснювало очікування даних про динаміку запасів у США за тиждень. Коли стало відомо, що комерційні резерви в країні збільшилися незначно, світові ціни продовжили падіння.

У четвер, 1 вересня, на вартості нафти також відбилася заяву міністра енергетики РФ Олександра Новака, який сказав, що РФ не бачить сенсу в обмеженні видобутку нафти при її поточній вартості. Промова міністра спровокувала зниження цін.

Це, а також дані про зростання товарних запасів палива в США і ослаблення ділової активності в американській промисловості, призвело до падіння вартості нафти до мінімуму за три тижні.

Але вже у п'ятницю вартість нафти на світових ринках незначно скоректувалася після обвалу днем раніше.

Світові ціни наступного тижня будуть залежати від спекуляцій навколо угоди країн – учасниць ОПЕК, говорить директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн. "До підігрівання цієї теми вже приєднався президент РФ Володимир Путін", – зазначає Куюн.

Неспокійно й на українському ринку нафтопродуктів, які знову подорожчали. Так, за даними Куюна, залізничні партії дизпалива за тиждень додали в ціні майже 1,2 тис. грн/т, а бензину А-92 і А-95 зросли на 1 тис. грн/т і 0,8 тис. грн/т відповідно.

За словами Куюна, головним чинником подорожчання стало падіння курсу гривні до 26,7 грн/$1 на міжбанку, а також зростання офіційного курсу євро НБУ, за яким нараховується акциз, до 29,67 грн/т.

Минулий тиждень роздрібний ринок світлих нафтопродуктів демонстрував різноспрямовану динаміку. За словами аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, з одного боку, вартість бензинів на європейських хабах опустилася в середньому на $47–53/т, дизельне паливо втратило до $37/т. Але з іншого боку, на тлі ослаблення національної валюти динаміка нафтових котирувань не змогла справити належного впливу на вітчизняний ринок.

Серед операторів намітилася гонка прайсів. Так, за даними Сіренка, великі гравці, такі як WOG і ОККО підняли дрібногуртові ціни в Києві на дизпаливо в середньому на 1 грн/л. А з вівторка, 30 серпня, ціни на стелі змінювалися по два рази на день.

Не відставали й регіональні оператори, говорить Сіренко. З вівторка вони також стали підтягувати ціни вгору. До п'ятниці, ціни на регіональних АЗС також піднялися в середньому на 1 грн/л.

Незважаючи на таку бурхливу волатильність оптових цін, зростання в роздрібі було досить стриманим, відзначає Сіренко. Бензини А-92 і А-95 практично не дорожчали, дизпаливо зросло всього на 2,5 коп/л.

Більш вагоме подорожчання дизпалива зафіксовано в столиці. За даними, Сіренка, деякі оператори підвищили ціни на це паливо на 40–60 коп/л. Регіональні гравці підвищили ціни на 10–20 коп/л.

Гірше йдуть справи на ринку скрапленого газу. Ситуація наблизилася до критичної. Куюн стверджує, що в серпні дефіцит ресурсу склав близько 30 тис. т, що продовжує чинити тиск на ціни.

Дані компанії А-95 свідчать, що оптова вартість скрапленого газу злетіла вище 19 тис. грн/т, а ціни в роздробі росли щодня. Ці фактори будуть і далі тиснути на ціни.

"Очікується встановлення ціни до 12,5–13 грн/л в більшості мереж вже до середини тижня", – говорить Куюн.

На наступному тижні, на думку Куюна, за умови стабільного валютного курсу, можлива стабілізація цін на нафтопродукти. Цьому сприятимуть і зниження котирувань нафтопродуктів у європейських портах.

"У випадку навіть мінімального відступу гривні зростання цін продовжиться", – вважає Куюн.

Показати ще новини
Радіо НВ
X