Росія використовує газ як геополітичну зброю проти України, цьому є докази — Вітренко

26 липня 2021, 22:42

Голова НАК Нафтогаз Юрій Вітренко заявив, що Газпром і Росія використовують газ як геополітичну зброю проти України і Євросоюзу. Про це він написав у Facebook.

На думку Вітренка, доказ цьому - нещодавня заява Газпрому про те, що продовження транзиту через Україну залежить від покупки компаніями з ЄС додаткових обсягів газу в Газпрому за новими контрактами.

Відео дня

Голова Нафтогазу зазначив, що, якщо заяви Газпрому і Росії про те, що газопровід Північний потік-2 будують «лише для додаткових обсягів», були чесними, то обсяги саме за поточними контрактами мають і надалі йти через Україну.

Він також зауважив, що в Газпрому на його електронній платформі немає точки передачі газу на кордоні Україна-РФ, хоча з українського боку цьому ніщо не заважає.

«Дійсно хочете продавати додаткові обсяги в Європу? Тоді чому не робите цього? Нагадаю, що Газпром на 2021 рік забронював для транзиту через Україну на 25 млрд кубометрів менше, ніж на 2020 рік. То продавайте європейським компаніям для транзиту в Європу ці 25 млрд кубометрів на кордоні РФ-Україна», - закликав Вітренко.

Він поцікавився, чому Газпром не дає іншим експортерам з Центральної Азії і РФ використовувати потужності своєї ГТС для експорту газу в Європу через Україну, і заявив, що Україна «розраховує вже найближчим часом» отримати відповіді на ці питання.

Раніше Вітренко заявив, що після запуску Північного потоку-2 Газпром зможе відмовитись від зобов'язань транзиту газу через Україну після 2024 року, навіть якщо вони будуть на нього покладені, посилаючись на надлишок транзитних потужностей.

Голова правління Газпрому Олексій Міллер 22 липня заявив, що Газпром готовий продовжити транзит газу через Україну після 2024 року, «виходячи з економічної доцільності та технічного стану української газотранспортної системи», а питання нових обсягів закупівель газу з Росії для транзиту необхідно вирішувати на ринкових умовах і за ринковими цінами.

21 липня США і Німеччина опублікували текст угоди щодо Північного потоку-2. Згідно з документом, вони сприятимуть залученню інвестицій на суму 1 млрд доларів у «зелений фонд» для розвитку відновлюваних джерел енергії в Україні. Німеччина внесе до фонду перші 175 млн доларів.

Німеччина також зобов'язалась використовувати всі доступні їй засоби впливу для продовження транзитного контракту між Україною і Росією на строк до 10 років. Переговори мають розпочатись до 1 вересня.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що Україна офіційно ініціювала консультації з Єврокомісією і Німеччиною з приводу Північного потоку-2.

За даними Nord Stream 2 AG, газопровід побудовано на 98%. Будівництво мають завершити в серпні.

Слухайте подкаст на цю тему

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X