Страхи і надії топів. Чого бояться і на що розраховують керівники найбільших компаній України

17 жовтня 2020, 10:38
НВ Преміум

Керівників великих українських компаній лякають вчинки держави, але вони сподіваються, що за рахунок цифровізації й увазі до кадрів їх фірми зможуть досягти успіху, пише журнал НВ.

Л юдина, яка пройшла через безліч випробувань, але не втратила віру в майбутнє свого бізнесу. Вона втомилася від невизначеності, що панує в Україні, побоюється дій держорганів, але не збирається опускати руки.

Відео дня

Саме так виглядає словесний портрет типового українського бізнес-керівника, створений за підсумками щорічного опитування CEO Outlook від міжнародної консалтингової компанії KPMG. Його учасниками стали топ-менеджери більшості розвинених країн світу. Від України на запитання KPMG відповіли 73 людини — від тих, хто працює в аграрному і банківському секторах, до представників фармацевтики і роздрібної торгівлі.

З’ясувалося, що вітчизняні топ-менеджери зараз набагато менше впевнені в перспективах довгострокового економічного зростання як в Україні, так і у світі загалом. Криза, спричинена COVID-19, показала їм крихкість сучасних бізнес-моделей, які доведеться перебудовувати.

Пандемія стала пусковим механізмом і для давно назрілих змін у сфері цифровізації бізнесу, до чого далеко не всі українські компанії виявилися готові.

Але не коронавірус особливо сильно турбує вітчизняних управлінців — як показало опитування KPMG, найбільше вони побоюються невдалих для бізнесу регуляторних дій держорганів. Трохи менше їх турбують операційні ризики і територіалізм, коли кожна окрема країна агресивно відстоюватиме власні інтереси. На третій позиції у топ-списку управлінських страхів — політичні ризики і корупція.

Характерним чином усі ці побоювання висловив Євген Шевченко, генеральний директор компанії Карлсберґ Україна — «дочки» світового пивного гіганта. «Мій найбільший страх — згортання і відкат реформ, — зізнався він НВ. — Наслідки можуть бути сумними: зупинка співпраці з МВФ та іншими західними партнерами, корупція, популізм».

Подібна позиція логічна: побачивши план держбюджету на 2021 рік із дефіцитом на рівні 6% ВВП, бізнес злякався, що держава збільшуватиме податковий тиск, Мінфін же через ОВДП вип'є всі фінансові соки з національної економіки, залишивши компанії без доступу до капіталу.

А от кадрове питання, яке дуже хвилювало вітчизняних бізнес-лідерів у 2018-му і 2019-му, опустилося на четверте місце.

В цьому і полягає головна відмінність локального результату опитування KPMG від глобального: більшість світових топ-менеджерів побоюються саме дефіциту кадрів, хоча торік цей пункт навіть не входив до десятки найпопулярніших. Також їх турбує ризик виникнення проблем із ланцюгами постачання, що актуально на тлі триваючого вже два роки конфлікту між США і Китаєм.

Нехай поруч із нинішньою ієрархією влади і грошей виникне ще одна ієрархія — блага для людства, — Алла Олійник, засновниця компанії Borsch Ventures
poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

«Подібна різниця у сприйнятті ризиків пов’язана з тим, що в Україні горизонт бачення змін, що відбуваються, як і розуміння їхньої глибини, поки ще не перебуває на одному рівні з найбільшими світовими компаніями, — каже Андрій Цимбал, керівний партнер KPMG в Україні. — Українські СЕО більше орієнтуються на поточну ситуацію».

Показати ще новини
Радіо НВ
X