Томаш Фіала: Краще податок на імпорт, аніж девальвація гривні на 70%. Інтерв'ю про західні гроші, курс і здатність бачити всю економіку

24 серпня, 08:45
Ексклюзив НВ
Томаш Фіала (Фото:НВ)

Томаш Фіала (Фото:НВ)

Україна встояла після масштабної атаки Росії завдяки мужності армії. Після першого шоку економіка стала на військові рейки і може триматись далі. Але є умова: міжнародна фінансова і військова допомога. Чи достатньо ми отримаємо від західних партнерів і чи є резерви всередині України?

Томаш Фіала — гендиректор і власник інвестиційної компанії Dragon Capital, яка серед іншого володіє медіагрупою НВ. В інтерв'ю Радіо НВ він розповідає, як його активи постраждали і вже відновлюються під час війни, чи вистачає Україні міжнародної допомоги і чому підприємцям корисно не обмежуватись інтересами власного бізнесу.

Відео дня

Почнемо з загальної картини, яка є певним маркером того, що відбувається в економіці. Ваш бізнес сильно постраждав під час масштабного вторгнення?

Постраждав, як всі бізнеси, як і економіка країни. Було дуже велике падіння з початку війни, зараз усі наші бізнеси працюють від 50 до 90% від довоєнного рівня. Це набагато краще, ніж можна було очікувати на початку війни. Ми змогли все відновити, крім трьох складів у Стоянці, у Бучі і в Гостомелі — на північ і захід від Києва, де перебували російські війська. Вони обстрілювали ці склади, і 4 березня, на жаль, там почалася пожежа. Три склади згоріли. У травні ми вирішили частково відремонтувати дві будівлі — у Бучі та Стоянці. Зараз вони вже здані в оренду і працюють. Але більше 80%, а це більше 100 тис. кв. м, згоріли повністю. Будемо їх відновлювати тільки після закінчення війни.

Я бачив цей величезний логістичний центр у Стоянці. Сумне видовище. Ви порахували збитки?

Так, порахували. Якщо будувати такий склад із нуля, це мінімум $600 за кв. м. І в нас там згоріло без можливості відновлення десь 120 тис. кв. м. — це $60 млн. Плюс можна рахувати дохід, який ми не отримаємо, поки не відбудуємо ці склади.

У цей жахливий період не було думок піти з України?

Ні, не було. На другий або третій день після початку війни ми зібрали у Львівській області більшість команди, зробили офіс і працювали. Я живу в Україні з 1996 року — більше половини життя. Провів тут багато часу, інвестував, багато чого побудував із нуля. Це моє дитя, мій бізнес тут. Тому йти з України ні в якому разі не хочемо. Будемо працювати тут далі.

На ваш погляд, як інвестора, за цей період удалося хоча б частково запустити економіку? Те, що називають економікою воєнного часу?

Так. Якщо комусь сказати до початку війни, що Росія почне повномасштабний напад на Україну і в Україні при цьому все буде працювати: і банківська система, і телекомунікації, і електрика, що в Київ повернеться 80% населення, то я би цьому не повірив.

Тобто ми виявилися достатньо стійкими?

Показати ще новини
Радіо НВ
X