«На кону — виживання європейського проекту». Лідери ЄС не змогли домовитися про кроки для підтримки економіки

27 березня 2020, 10:55

Лідери Євросоюзу в ході відеоконференції в четвер не змогли домовитися про масштаби підтримки своїх економік, які страждають від впливу епідемії коронавірусу, пише Reuters.

27 лідерів ЄС шість годин дискутували про відкриття кредитної лінії на суму близько 2% ВВП з фонду Європейського стабілізаційного механізму (ЄСМ) єврозони. У підсумку вони доручили міністрам фінансів протягом наступних двох тижнів опрацювати деталі в суперечці між півднем, який знаходиться у важкому фінансовому положенні, і фіскально консервативною північчю.

Відео дня

«Деякі країни-члени (ЄС)... запропонували ці коронабонди. Ми сказали, що це точка зору не всіх країн-членів. І тому ЄСМ є кращим інструментом для мене», - сказала після відеоконференції канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Випуск спільних облігацій не підтримують також Нідерланди, заявив прем'єр-міністр країни Марк Рютте.

ЄСМ повідомив, що резервний кредит для урядів єврозони може бути доступний на термін до двох років і повинен бути погашений в середньому протягом 5-10 років.

Італія, яка більше всіх серед країн ЄС постраждала від коронавірусу, закликала до практично необмеженої підтримки своєї постраждалої економіки. Прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте заявив, що необхідно реагувати інноваційними фінансовими інструментами.

Президент Європейської ради Шарль Мішель, який головував на саміті, закликав до розробки нового «плану Маршалла» - названого на честь пакету допомоги США, який поклав початок відновленню Західної Європи після Другої світової війни. Думки країн блоку розділилися. Німеччина і Нідерланди сказали, що криза продовжиться і в травні і що Євросоюзу необхідно зберегти якісь інструменти, щоб в разі необхідності втрутитися пізніше.

«Ми не можемо повторити помилки фінансової кризи 2008 року, які посіяли насіння невдоволення і розділення з європейським проектом і спровокували зростання популізму. Ми повинні винести цей урок», - сказав прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес.

Аналогічну точку зору висловив президент Франції Емманюель Макрон. На його думку, «на кону - виживання європейського проекту».

Розглянути можливість проведення разового випуску «коронабондів» запропонувала голова Європейського центробанку Крістін Лагард. Лідери дев'яти країн Євросоюзу - Франції, Італії, Іспанії, Португалії, Ірландії, Люксембургу, Словенії, Бельгії та Греції - закликали ЄС домовитися про «єдиний борговий інструмент» для залучення коштів на підтримку галузі охорони здоров'я та економік в цілому в боротьбі з коронавірусом.

Раніше повідомлялося, що Європейський центральний банк запустив програму з викупу цінних паперів приватного і державного сектора на суму в 750 млрд євро. Таким чином ЄЦБ планує підтримати європейську економіку, яка сповільнилася через пандемію коронавірусу. Програма розрахована до кінця 2020 року.

Показати ще новини
Радіо NV
X