«Недооцінена в рази». Міністр агрополітики спрогнозував вартість гектара землі в Україні після скасування мораторію
Міністерство агрополітики прогнозує, що середня вартість гектара земель сільськогосподарського призначення з відкриттям ринку буде на рівні близько 50 тисяч гривень (приблизно $1800) та зростатиме на 5−10% кожного року.
Про це міністр Роман Лещенко розповів в інтерв'ю Радіо НВ.
Згідно з законом про ринок землі, до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. За словами Лещенка, в середньому це приблизно 28 тисяч гривень за гектар.
«Але ми вважаємо, що в Україні ніхто глобально не буде за такі кошти відчужувати своє право власності, оскільки всі розуміють, що земля в країні недооцінена. Наші соціологічні дослідження показують, що у людей є завищене очікування вартості землі, і менш як 5% громадян розглядають теоретичну можливість розпорядитися своєю власністю шляхом відчуження в перший рік роботи ринку», — розповів Лещенко.
Згідно з прогнозом Мінагрополітики, середня сума угоди по Україні буде на рівні близько 50 тисяч гривень.
«Сьогодні світові ціни на сільськогосподарську продукцію б’ють рекорди, в агросфері надзвичайна конкуренція, весною склалися досить сприятливі кліматичні умови, випала достатня кількість опадів і є непогані прогнози щодо ранньої групи зернових. Аграрний сектор продовжує бути високомаржинальним видом бізнесу», — заявив міністр.
Він додав, що зараз «не варто поспішати робити якісь рухи, тому що земля недооцінена».
«У наших польських, угорських сусідів 15 років тому вартість землі була на рівні однієї-двох тисяч євро, а сьогодні вона коштує 10−15−20 тисяч євро. Ми — європейська країна, і у нас земля недооцінена в рази. Потрібно розуміти, що земля кожного року дорожчатиме на 5−7−10%, оренда буде зростати», — пояснив він.
1 липня в Україні відкривається ринок сільськогосподарських земель, які було заборонено продавати з 2001 року. Згідно з законом, який Верховна Рада прийняла 31 березня, відсьогодні до 1 січня 2024 року право продавати та купувати землю буде тільки у фізичних осіб, проте не більше 100 гектарів в одні руки. З 2024 року її зможуть купувати і юридичні особи з обмеженням до 10 тисяч гектарів. При цьому йдеться лише про українських юросіб, акціонерами яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юрособи отримають таке право лише у випадку, якщо українці підтримають таке рішення на референдумі.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що протягом перших трьох-п'яти років після відкриття ринку землі ціни на сільськогосподарську землю зростуть щонайменше вдвічі.
Власник агрохолдингу Миронівський хлібопродукт (МХП) Юрій Косюк говорив в інтерв'ю НВ, що готовий купити ділянки сільгоспземель, які зараз орендує, тільки якщо ціна не буде вищою від $1500−2000 за гектар. На його думку, земельна реформа нічого не змінить на аграрному ринку і є «фарсом».
Власники групи компаній Епіцентр Олександр і Галина Гереги заявляли, що планують викуп орендованих ними земель сільськогосподарського призначення і вже проводять відповідні переговори із банками.

Засновник агрохолдингу Астарта Віктор Іванчик в інтерв'ю НВ прогнозував, що ціна гектару сільгоспземлі буде приблизно на рівні $1500−2250.
«Скільки може коштувати земля? Напевно, стільки, скільки може принести власнику за певну кількість років здавання в оренду. Для України зазвичай беруть період 10 років, для розвиненіших країн — 20 і більше років. Сьогодні в Україні земля орендується у середньому за $150 за гектар на рік. Візьмімо термін 15 років і отримаємо $2250 за гектар, або обережніший прогноз $1500 за гектар, якщо візьмемо оренду за 10 років користування», — пояснив Іванчик.