Чи потрібно скасувати мораторій на продаж землі? Відповідають Разумков, Порошенко, Бойко, Клименко, Сотник, Вілкул
Журнал НВ запитав лідерів парламентської кампанії про те, як вони ставляться до скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель і до проведення великої приватизації
Напередодні парламентських виборів журнал НВ поставив кілька запитань семи лідерам і ключовим фігурам партій, які мають шанси на проходження до Верховної Ради. Одне з питань з економічної політики звучало так: «Чи потрібно скасовувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель і чи буде ваша партія підтримувати велику приватизацію?»

Дмитро Разумков, лідер партії Слуга народу: «Ринок землі треба буде відкривати. Але для початку необхідно створити нормальну юридичну базу, захистити інтереси держави, власника, інвестора. Зараз ми працюємо над відповідними законопроектами.
Мораторій [на продаж сільгоспземель] триває з року в рік, тому що комусь це вигідно. Наше завдання — зробити так, щоб власники землі могли нею користуватися. З одного боку, необхідно захистити національні інтереси, а з іншого — інтереси власника. Ми досі не знаємо, в чиїх руках і скільки землі знаходиться, так що для вирішення цього питання потрібен час.
Також ми повинні не допустити монополізації української землі в руках великого капіталу — і українського, і іноземного. За нашими прогнозами, на відміну мораторію, створення умов для захисту майнових прав земельних ділянок і відкриття ринку знадобиться не менше року.
Що стосується масштабної приватизації держпідприємств, то її треба проводити, але стратегічні об'єкти повинні залишитися у власності держави".

Юрій Бойко, лідер партії Опозиційна платформа — За життя: «Ні, приватизацію [землі] в тому вигляді, в якому це зараз пропонують різні політики, ми не підтримаємо. Суспільство взагалі не розуміє ринок землі в цьому виді. Це дуже небезпечна справа, люди бояться. У нас є 100 тис. фермерів, які живуть і працюють в селах і у яких від 100 до 500 га землі. Вони основні роботодавці на селі, вони формують робочі місця. В першу чергу треба зробити такий закон, який захистив би фермерів і тих людей, які володіють паями. Чого бояться люди? Вони бояться, що прийде великий агрохолдинг або якась транснаціональна корпорація і в умовах знецінення національної валюти скупить за безцінь землю. А люди залишаться ні з чим. Потрібен закон, який захистить землю, щоб вона не була перепрофільована, щоб вона використовувалася за призначенням, щоб вона не потрапила до рук недобросовісних користувачів.
Ми поки будемо підтримувати мораторій — до того моменту, поки не виробимо зрозумілі умови, що не будуть лякати людей.
Ми підтримуємо приватизацію держпідприємств, які вимагають інвестицій. Але з дуже жорсткими інвестзобов'язаннями. Тому що приватизація сама по собі не є панацеєю від якихось бід. Приватизація повинна бути такою: в завод, який продається, вкладають інвестиції. Особливо якщо цей завод в жалюгідному стані і його треба акціонувати за рахунок приватних вкладень. А прибутково працююче підприємство, той же Турбоатом, немає сенсу приватизувати. Завод зараз працює для всіх громадян України, і ми просто повинні допомогти йому з виходом на зовнішні ринки".


Петро Порошенко, лідер партії Європейська солідарність: «Питання ринку землі в Україні забалакане і заманіпульоване. Сили, які при владі подають законопроекти про безумовне запровадження ринку землі, в опозиції перетворюються в його палких опонентів. А насправді ринок землі - це істотна складова прориву в економічному розвитку України. За умови, що він прозорий, конкурентний, з дієвими механізмами захисту інтересів власника землі.
«Тимчасовий» мораторій став формою позбавлення власників землі права на власність, формою прикриття тіньового використання землі різними нечистими на руку операторами ринку.
Крім того, є рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі Зеленчук і Цицюра проти України, прийняте за скаргою двох українських громадян, які заявили, що заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення порушує їх право власності як власників таких ділянок. І ЄСПЛ прийняв рішення, що абсолютна заборона в Україні на покупку і продаж земель сільськогосподарського призначення порушує Європейську конвенцію прав людини. Ми повинні невідкладно прийняти закони, необхідні для цивілізованого ринку землі та захисту прав і інтересів жителів сіл.
Відносно приватизації. Безумовно, нам необхідно повернутися до процесу приватизації українських держпідприємств. Ми підготували законодавчу базу для проведення прозорих приватизаційних конкурсів і захисту прав інвестора. Ключові умови для приватизації - цей процес повинен бути максимально прозорим і конкурентним. У ньому не мають права брати участь компанії або громадяни країни-агресора".
У партії Батьківщина Юлії Тимошенко за шість днів не змогли відповісти на запитання НВ.

Юлія Клименко, голова партії Святослава Вакарчука Голос: «Скасування мораторію саме по собі нічого не вирішить, тому що потрібно одночасно прийняти закон про обіг сільгоспземель. Старі політики 20 років грали в одну і ту ж гру — дотягнути з прийняттям такого закону до грудня, а потім сказати, що закону немає, тому і мораторій не можна знімати.
А знаєте чому? Тому що старій корумпованій системі вигідно мати рабський ринок землі, бо вони наживаються на ньому щорічно як мінімум на $1 млрд. За останніми супутниковими дослідженнями, в Україні обробляється на 2 млн га більше, ніж офіційно декларується, і хтось продає цей незаконний врожай з 2 млн га і кладе гроші в свою кишеню.
Ринок землі повинен працювати і бути чесним і прозорим. Тут стануть в нагоді сучасні технології: якісний електронний земельний кадастр і відкритий електронний аукціон з продажу та оренди державних та комунальних земель для українських громадян і компаній. Для олігархів можливість скуповувати землю повинна бути обмежена законодавчо. Малі та середні фермери повинні отримувати пільгові кредити для покупки землі і розвитку бізнесу.
Ми підтримуємо приватизацію нестратегічних великих підприємств, яка повинна проходити із залученням компаній зі світовим ім'ям і без олігархів, чию участь необхідно обмежити законодавчо. А на стратегічних держпідприємствах треба впровадити сучасні стандарти корпоративного управління і призначити професійний, порядний і незалежний від олігархів менеджмент. Корумповані ставленики олігархічних кланів повинні бути звільнені".

Олена Сотник, № 2 списку партії Сила і честь: «Ми вважаємо, що скасування мораторію повинно супроводжуватися прийняттям системного законопроекту, який забезпечить організацію роботи ринку землі. Повинен відбутися перехід до того, що земля стане товаром, щоб дати можливість власникам, саме українським власникам, розпоряджатися своїми ділянками. Тоді вони зможуть організовувати фермерські господарства. Але потрібно створити земельний банк для викупу земель за ринковою ціною, з конкретним механізмом оцінки для забезпечення конкурентної і справедливої ціни.
Щодо приватизації: однозначно ми повинні позбутися неефективних держпідприємств, особливо якщо там є корупція, а ефективного держуправління немає. У той же час ми повинні визначитися з тими держкомпаніями, які становлять стратегічну частину держактивів або навіть є частиною національної безпеки: це енергетична інфраструктура або, наприклад, транспортне сполучення. Там мова може йти про корпоратизацію, а не про приватизацію".

Олександр Вілкул, № 2 в списку Опозиційного блоку: «Лобіюють скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель транснаціональні корпорації, МВФ і їх сателіти в Україні для того, щоб скупити [ріллю] і зробити нас рабами на своїй власній землі. Тому я проти скасування мораторію.
Що стосується великої приватизації, то питання дуже індивідуальне. Я вважаю, що підприємства, що складають основу нашої інфраструктури, такі як залізниця, Нафтогаз, Енергоатом, не можуть бути приватизовані".
Повну версію статті «Головні питання» читайте в свіжому номері журналу НВ — № 25 від 11 липня 2019 року