Тест системи. Топ-менеджер Сінево про антитіла до COVID-19, тіньові гонорари лікарів, медичний бізнес і медреформу в Україні
Микола Скавронський, комерційний директор мережі Сінево — про перші результати тестування на імунітет до коронавірусу, реальні доходи лікарів і те, як держава збиває бізнес на зльоті
Пандемія оголила масу проблем в українській охороні здоров’я. Державна медицина виявилася не готова до боротьби з новим вірусом COVID-19, приватні клініки не поспішають масово лікувати українців і проводити ПЛР-тести. Всупереч прогнозам, під час карантину пацієнти не стали звертатися в приватні лабораторії частіше. Напередодні ослаблення карантинних заходів комерційний директор мережі медичних лабораторій Сінево Микола Скавронський в інтерв'ю НВ Бізнес розповів про перші результати тестування на імунітет до коронавірусу, причини негативних відгуків про точність тестів у Сінево, виручку компанії під час пандемії, тіньові заробітки лікарів і про те, як приватні лабораторії прибрали від медреформи.
Чиновники не хочуть залишати слідів
В цьому році Україна, як і весь світ, зіткнулася з викликом — епідемією коронавірусу. Деякі приватні лабораторії стали проводити тести на коронавірус, але не Сінево. Чому?
Хороше і правильне запитання. Якби ви його поставили в кінці березня — на початку квітня, я б не став відповідати. Зараз можу розповісти. Коли в Україну прийшов коронавірус, наші чиновники похапцем внесли його до списку так званих «особливо небезпечних інфекцій». Туди ж входить чума, холера, справжня, а не вітряна віспа. Працювати з такого роду патогенами можуть тільки лабораторії зі спеціальним першим або другим рівнем акредитації, які мають спеціальні приміщення, обладнання. У приватних лабораторій — третій і четвертий рівень акредитації. Вони не можуть працювати з такого роду патогенами.
Держава, судячи з усього, зрозуміла, що не зовсім справляється, і закликала приватні лабораторії взяти участь у діагностиці коронавірусу. Тоді потрібно змінити наказ. Але ні. На якій підставі нам проводити тестування? Через рік до нас прийде прокуратура і запитає, чому проводили ці тести. І що ми скажемо?
За весь час епідемії коронавірусу ми написали в державні органи з цього та інших питань вісім листів з вимогою надати роз’яснення. Відповідей отримали нуль. Ніхто не хоче залишати ніяких документальних слідів. У цій ситуації ми як іноземна компанія, що працює легально, що торгується на біржі, ми просто не можемо входити в свідомо нелегальний ринок.
Попутно у нас є технологічна проблема. Для проведення подібних типів тестів ми використовуємо закриті системи американської фірми Abbott. Туди можна вставляти тільки реагенти компанії-виробника, і ми змушені були чекати, коли вони будуть розроблені. В кінці березня Abbott їх створили, але в США прийшов коронавірус. Природно, компанія змушена була наситити спочатку власний ринок. Ми не змогли отримати ці реагенти.
Чи думаєте про те, щоб все ж проводити ПЛР-тести? Попит на них буде зростати?
Я в цьому бізнесі вже 18 років і весь цей час пояснював людям різницю між тестами на антитіла і ПЛР. Ніхто все одно не розумів. За два місяці вся країна вивчила різницю краще, ніж таблицю множення. Це ж геніально.
Повертаючись до вашого запитання. З ПЛР-тестами ми не увійшли в цей ринок. І зараз це тестування стає неактуальним. Основний пік проходить і вже зрозуміло, що в Україні не буде великої кількості хворих. Ми тепер фокусуємося на роботі з антитілами.
Антитіла

Синево вже почала проводити тестування на імунітет до коронавірусу. Скільки тест-систем компанія планує закупити?
Ми дійсно розмістили замовлення у великих компаній на покупку реагентів для цього тесту більше місяця тому. І зіткнулися з тим, що Україну сприймають як країну третього світу. Вони відвантажують нам системи для визначення антитіл IgG після того, як наситять свій ринок.
Чим антитіла IgA, IgM та IgG відрізняються один від одного? Якщо коротко. Антитіла IgG показують, що імунітет вже виробився. Антитіла IgM і IgA, так звані гострофазові, організм виробляє в той момент, коли бореться з інфекцією прямо зараз. Тому антитіла IgM з’являються на третій-п'ятий день після початку хвороби, антитіла IgA — з десятого, і потім через два тижні — зникають.
Ми завезли реагенти на антитіла IgG, щоб подивитися, який імунітет у популяції.
У світі існують різні дані з цього приводу. У Чехії, наприклад, провели масове тестування і з’ясували, що тільки у 5% населення є антитіла до коронавірусу. Тобто в країні немає колективного імунітету. У невеликому німецькому містечку перехворіло 10% жителів. У Росії — 15%. У Нью-Йорку у 20% населення є імунітет, і це хороший показник.
Перші відвантаження реагентів виявилися невеликими і склали 4−5 тис. тестів. Ми вважаємо, що до кінця року зможемо продати до 100 тис. тестів. Якби ми співпрацювали з державою, то ця цифра могла б бути ще більшеою. Але я не вірю в це.
Вартість тесту складає 600 грн. Коли підуть наступні поставки, я сподіваюся, що ми зможемо здешевити їх до 500 грн. Наша модель бізнесу — це невисока маржа. Прибуток ми отримуємо від великої кількості проданих тестів.
У деяких країнах існують версії про те, що коронавірус прийшов до них набагато раніше, ніж прийнято вважати. Чи може тест на антитіла IgG показати, що людина хворіла, наприклад, в листопаді минулого року?
Якщо говорити про імунітет до коронавірусу, то сьогодні більшість інформації з цього приводу дуже свіжа і гаряча. Не було багаторічних досліджень і спостережень, тому щотижня можемо отримувати якісь нові дані. Є думка, що імунітет досить стійкий на кілька років. Ніхто зараз не говорить, що він довічний.
Я знаходив інформацію про те, що в деяких країнах ексгумували людей, які померли від двосторонньої пневмонії за три-чотири місяці до появи першого офіційного пацієнта в країні — і з’ясовувалося, що у них був коронавірус. Якщо я правильно пам’ятаю, то у Франції знайшли такого загиблого у вересні або жовтні, задовго до початку пандемії в Європі. Тут складно сказати, вмирали люди від коронавірусу чи від інших хвороб.
Ви проводите тести на антитіла IgG вже більше тижня. Які перші результати?
За перший тиждень тестування ми виконали близько 2 тис. тестів. З цих 2 тисяч тестів відсоток позитивних антитіл IgG виявився вкрай незначним. Тобто, поки що ми бачимо, що кількість людей, які перехворіли і мають імунітет, вкрай невелика.
Звичайно, вибірка поки що дуже мала, щоб робити якісь остаточні висновки, і ми активно продовжуємо тестування. Але перші результати дають нам можливість припускати, що загальний рівень колективного імунітету в країні поки що дуже низький.
Наскільки достовірні державні дані щодо кількості хворих та смертності?
Я думаю, що українській статистиці летальності можна довіряти. Приховати смерть людини фізично неможливо. Цією цифрою складно маніпулювати. Але якщо ми говоримо про медичну статистику в широкому сенсі цього слова, у мене до неї є багато питань. Протягом десятиліть вона всіляко фальсифікувалася, накручувалася, приписувалася, був повний хаос. І припустити, що з початку 2020 року все стане добре і правдиво… Я припускаю, що певні похибки присутні.
Якби ми обговорювали конспірологічну версію, я б сказав, що будь-яка держава зацікавлена занижувати або розмазувати статистику. У Росії, думаю, набагато більше можливостей для цього. Тому що їм треба показати, що «режим» хороший. Чи треба міняти статистику в Україні, щоб домагатися якихось цілей? Я поки що не знаю.

Як карантин відбився на бізнесі Синево?
Перші тижні після настання карантину — це був неймовірно важкий час для бізнесу. Багато хто вважав, що настає наш зоряний час і лабораторії зараз зароблять, але наша виручка скоротилася на 70%. До кінця квітня втрати знизилися до 60%. У травні продажі знизилися на 30% в порівнянні з аналогічним місяцем минулого року.
Про що говорять ці показники для величезної компанії, в якій працює 2,5 тисячі співробітників? У якій тільки одних площ орендованих приміщень — не менш трьох стадіонів. Для нас — це величезний удар.
Багато людей запитує у мене, чому ж ми не пішли в діагностику коронавірусу і раніше на стали проводити тестування на антитіла. Але навіть, якщо б ми увійшли в цю історію, наші втрати склали б не мінус 70% від торішньої виручки, а 65%. Наприклад, ми б зробили 10 тис. ПЛР-тестів за квітень і продали б їх по 1,5 тис. грн. Ніяк би нам це не допомогло. Люди не до кінця це розуміють, але розмір бізнесу нашої компанії такий, що нам потрібна країна, що нормально працює, з нормальною економікою. Ось, де наш бізнес. Якоюсь мірою ми були готові допомагати державі боротися з коронавірусом безкоштовно. Наша вигода — очевидна. Якби країна вийшла б з карантину на тиждень раніше, то ми на цьому заробили б набагато більше, ніж витратили на безкоштовне тестування.
В Україні послаблюють карантин. Як це відбивається на бізнесі компанії?
У країні почалося ослаблення карантину після того, як вийшло розслідування по Велюр. В той момент величезна кількість громадян зрозуміли, що їх «розвели як кошенят». До нас почали повертатися люди. Вони самі себе вивели з карантину та самоізоляції. Відразу після цього з’явилися затори на дорогах, люди вийшли в парки, ми побачили божевільні черги на McDrive.