Реєстр лобістів, фінмоніторинг, тарифи. Кабмін затвердив план щодо запобігання зловживанням з боку олігархів

24 листопада 2021, 15:03

Кабінет Міністрів сьогодні затвердив план заходів щодо запобігання зловживанню олігархами своїм надмірним впливом.

Документ ухвалено в рамках імплементації ініційованого президентом Володимиром Зеленським закону про деолігархізацію, який парламент ухвалив 27 вересня, після чого 3 листопада виправив у ньому низку помилок.

Відео дня

Згідно з планом дій, текст якого має агентство Інтерфакс-Україна, Рада національної безпеки та оборони ( РНБО) до квітня 2022 року розробить та запустить реєстр олігархів.

Нацрада з питань телебачення та радіомовлення у грудні 2021 року розробить порядок перевірки ділової репутації покупця ЗМІ. До грудня 2022 року планується зменшити зловживання олігархами впливом на медіа шляхом ухвалення законопроекту «Про медіа» (№ 2693-д).

Крім того, планується посилити Антимонопольний комітет України, запровадити обов'язкову державну реєстрацію лобіювання та створити державний реєстр лобістів – до грудня 2022 року.

Також до грудня 2023 року планується забезпечити справедливе та ефективне правосуддя та конституційне судочинство із залученням Верховного та Конституційного судів, Вищої ради правосуддя.

До березня 2022 року плануються заходи щодо забезпечення безпеки постачання електроенергії та природного газу. Зокрема, у 2022 році передбачено проведення випробувань у режимі відокремленої роботи енергетичної системи України. До вересня 2023 року також планується припинення імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, розширення транскордонних інтерконекторів між Україною та країнами ЄС.

Згідно з документом, Кабмін планує сформувати систему енергобезпеки України:

  • у грудні поточного року затвердити перелік важливих об'єктів інфраструктури паливно-енергетичного комплексу, включаючи приватні;
  • у лютому 2022 року – затвердити заходи щодо реалізації Стратегії енергобезпеки, у серпні – затвердити методику оцінки рівня загроз енергобезпеці;
  • у січні 2023 року підготувати саму оцінку рівня загроз енергобезпеці країни.

Планується також до грудня наступного року посилити контроль над фінансовими операціями олігархів шляхом розробки відповідного законопроекту, що включає олігархів до переліку високоризикових суб'єктів первинного фінмоніторингу.

Крім того, планується мінімізувати вплив олігархів на політичні партії та виборчі кампанії до вересня 2022 року. Для цього розроблять відповідний законопроект, а також запровадять невідворотність покарання за політичну корупцію до червня 2022 року шляхом запровадження комплексної програми протидії корупції.

Планується привести рівень тарифів на залізничні перевезення до економічно обґрунтованих до грудня 2022 року; створити незалежну від впливу олігархів авіакомпанію до грудня 2022 року та встановити економічно обґрунтовані ставки перевалки вантажів у ДП МТП Южний до лютого 2023 року.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Крім цього, планується не допустити зловживання олігархами міжнародно-правовими інструментами захисту шляхом ініціації змін до чинних міжнародних договорів щодо того, що такі інструменти не поширюються на інвестиції українських бенефіціарних власників компаній, зареєстрованих в іноземних юрисдикціях.

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про деолігархізацію 5 листопада. Він почне діяти за 180 днів після публікації.

Згідно з законопроєктом, олігархом вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:

1) бере участь у політичному житті;

2) має значний вплив на засоби масової інформації;

3) є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який після дня введення в дію цього Закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на ринку відповідно до закону «Про захист економічної конкуренції» та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище;

4) підтверджена вартість активів особи (та суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є), перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (у 2021 році - 2,27 млрд грн).

Рішення про визнання людини олігархом ухвалює Рада національної безпеки та оборони України на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Нацбанку, СБУ чи Антимонопольного комітету.

Показати ще новини
Радіо NV
X