«Люди думали, що ми збожеволіли». За що троє американських учених отримали Нобелівську премію з економіки
Дослідження економістів Девіда Карда, Джошуа Ангріста і Гвідо Імбенса кинули виклик загальноприйнятим уявленням і показали, що природні експерименти допомагають знаходити відповіді на питання, що мають велике значення для всього світу.
Цього року премію Шведського національного банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля присудили економістам Девіду Карду, Джошуа Ангрісту і Гвідо Імбенсу, роботи яких «здійснили революцію в емпіричних дослідженнях в соціальних науках».
Половину суми премії, яка становить 10 млн шведських крон ($1,14 млн), отримає Девід Кард, виходець з Канади і співробітник Каліфорнійського університету в Берклі. Другу половину розділять Джошуа Ангріст і Гвідо Імбенс. Ангріст народився в США, працює в Массачусетському технологічному інституті і, крім американського, має також громадянство Ізраїлю. Імбенс родом з Нідерландів, працює у Стенфорді.

Девід Кард не відразу повірив, що став лауреатом Нобелівської премії, вирішивши, що хтось із друзів міг його розіграти. «У мене є парочка друзів, які могли б зробити такий трюк», — сказав він. Імбенс розповів журналістам, що Ангріст і Кард його хороші друзі. Крім того, Ангріст був свідком на його весіллі.


На відміну від медицини або інших наук, економісти не можуть проводити строго контрольовані клінічні експерименти. Замість цього вони можуть використовувати в своїх дослідженнях реальні життєві ситуації, тобто проводити дослідження за результатами природних експериментів. Природні експерименти відбуваються часто. Наприклад, якщо в одному регіоні підвищують мінімальну зарплату, змінюють систему оподаткування або тривалість навчання в школах, порівняння ситуації в цьому регіоні або місті з іншими схожими, де такої зміни не було, дає можливість виявити причинно-наслідкові зв’язки.
«Я іноді кажу аспірантам, що божевільні політичні режими мають багато недоліків, але одна з переваг полягає в тому, що вони створюють дуже хороші умови, щоб спробувати провести причинно-наслідковий аналіз», — зазначає Кард.
На сайті Нобелівської премії йдеться, що його дослідження, проведені на початку 1990-х, кинули виклик загальноприйнятим уявленням, зокрема спростували популярну раніше думку, що підвищення мінімальної заробітної плати призводить до зниження рівня зайнятості. За словами економіста, знадобився час, щоб колеги повірили в правдивість цих висновків. «Люди думали, що ми або фабрикуємо дані, або зійшли з розуму, або зробили щось погане або дурне», — розповів Кард в коментарі BBC.
Ангріст і Імбенс своїми дослідженнями продемонстрували, наскільки точні висновки про причини і наслідки можна зробити з природних експериментів і яким багатим джерелом знань вони є.
«Їх дослідження істотно поліпшили нашу здатність відповідати на ключові причинно-наслідкові питання, що принесло велику користь суспільству», — зазначив Пітер Фредрікссон, глава комітету премії в галузі економічних наук.
Роботи Девіда Карда, Джошуа Ангріста і Гвідо Імбенса допомогли відповісти на питання про те, наскільки тривалість навчання впливає на рівень доходів в майбутньому, до чого призводить підвищення мінімальної зарплати, чи варто побоюватися, що наплив мігрантів призведе до зниження зарплат, і інші.
