Кошмарити по-новому. Чому СБУ і Генпрокуратура блокують роботу декількох великих компаній
Поки країна відходить від підсумків голосування, робота заводу групи Ковальська, металотрейдера Метал Холдинг та інших бізнесів зупинені на вимогу СБУ і Генпрокуратури. Що відбувається?
Рахунки десятків компаній заморожені за заявою СБУ і Генпрокуратури. Таке рішення ухвалив Соснівський районний суд Черкас. Силовики підозрюють, що десятки компаній «впровадили протиправні механізми для ухилення від сплати податків», працюють фіктивно і попросили суд заблокувати їхні рахунки. Під підозру потрапили великі підприємства, серед яких Бетон Комплекс (входить до складу групи Ковальська) і Метал Холдинг (найбільший металотрейдер у країні). Їх керівництво стверджує, що нічого не знало про розслідування силовиків і має намір оскаржити рішення суду.
Претензії перевіряльників
На початку липня в Соснівський районний суд Черкаської області надійшло клопотання слідчого СБУ про арешт майна десятка компаній. Про це йдеться в рішенні суду, копія якого є в розпорядженні НВ Бізнес. Слідчий посилався на кримінальне провадження, згідно з яким із 2016-го до 2019 року громадяни України використовували фінансові інструменти «Банку «Український капітал» і групи компаній, пов’язаних з Укрінвест Груп, для створення механізмів з ухилення від сплати податків, і формували податковий кредит з ПДВ для підприємств реального сектора економіки.
У банку «Український капітал» відкривалися рахунки компаній, основним видом діяльності яких була торгівля паливно-мастильними матеріалами. На них надходили кошти компаній, які купували продукцію за завищеними цінами. Серед таких покупців виявилася і Укрзалізниця. До того ж робота більшості цих компаній є фіктивною, наполягали слідчі СБУ. Суд наклав арешт на рахунки всіх підприємств, список яких був наданий на засіданні.
Отримати коментар СБУ НВ Бізнес не вдалося.
Позиція бізнесу
Про те, що на рахунки компанії Бетон Комплекс накладено арешт, дізналися з листа банку, розповідає НВ Бізнес генеральний директор промислово-будівельної групи Ковальська Сергій Пилипенко. «Чому компанія опинилася в списку слідчого СБУ — невідомо. Бетон Комплекс ніколи не займався продажем паливно-мастильних матеріалів, не відкривав рахунки в Банку „Український капітал“. Ба більше, під час розслідування цієї справи до нас ніхто не звертався», — каже Пилипенко. За його словами, діяльність Бетон Комплексу важко назвати фіктивною — на цій юридичній особі зареєстровано бетонний завод, який випускає приблизно 100 тис. куб. м бетону, залізобетонних конструкцій на місяць. «Зупинка роботи бетонного заводу Ковальської може позначитися на київських будівництвах. Значна частина девелоперів купує у компанії продукцію, яка вважається однією з найкращих у Києві», — каже НВ Бізнес керівний партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко.
Вимога про арешт коштів базується на твердженні слідчого Головного слідчого управління СБУ про те, що підприємство нібито не має власного майна, на ньому працевлаштована лише одна людина, а офісні або складські приміщення не орендуються, йдеться в офіційному повідомленні компанії Метал Холдинг. Насправді ж продажі компанії в 2017−2019 роках перевищили 7 млрд грн, з яких було сплачено податки. «Майже 500 працівників нашого підприємства залишилися без роботи, не зможуть вчасно отримати заробітну плату і їхні сім'ї залишаться без фінансового забезпечення. Крім того, податки не будуть вчасно сплачені до місцевого та державного бюджетів», — йдеться в повідомленні компанії.

Суть схеми
Це поширена схема, написав на своїй сторінці у Facebook кандидат у депутати від партії Слуга народу, відомий IT-підприємець Давид Арахамія, більш відомий як Давид Браун. «За останні кілька тижнів зібрав уже десяток випадків звернень щодо арешту рахунків великих компаній. Схема працює як під копірку. Учасники: СБУ, ГПУ, НПУ, ДБР, ДФС у різних комбінаціях. Суть схеми проста — звинуватити в «ознаках фіктивності» і через суд накласти арешти на всі рахунки. Як правило, арешт відбувається в розпал сезону, і бізнесмен стає перед вибором: судитися і отримати зняття арешту через 2−3 місяці, домовитися з обвинувачами і «повирішувати», — повідомив він.
Представники бізнесу написали офіційне звернення на ім'я президента Володимира Зеленського, керівництва СБУ, а також подали документи на оскарження рішення Соснівського районного суду Черкаської області.
Відповіді поки що немає.
В середньому процес оскарження може зайняти два місяці, за які бізнес може виявитися знищеним, додає керівний партнер юридичної компанії Кравець і партнери Ростислав Кравець. «Мені здається, у СБУ давно треба забрати право розслідувати економічні злочини», — каже він.