Суд арештував частину нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок, яка належить оточенню Медведчука
Вищий антикорупційний суд України 23 лютого наклав арешт на частину магістрального нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок, повідомили в Службі безпеки України.
«Майно (в тому числі будівлі, споруди, інші об'єкти, що знаходяться в Україні, і які забезпечують діяльність нафтопродуктопроводу) буде передано від комерційної структури до Нацагентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА)», — йдеться в повідомленні.
СБУ та Національне антикорупційне бюро проводять заходи з передачі частини нафтопродуктопроводу під контроль Укртранснафта («дочка» Нафтогазу) на зберігання.
19 лютого Рада нацбезпеки України доручила повернути в держвласність частину нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок, яку в 2017 році присвоїло оточення політика Віктора Медведчука. Президент Володимир Зеленський уже ввів в дію рішення РНБО.
Нафтогаз України дав згоду на те, щоб його дочірня компанія Укртранснафта прийняла частину нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок на тимчасове відповідальне зберігання.
Магістральний трубопровід Самара — Західний напрямок був збудований за часів СРСР. Після проголошення незалежності України ділянка, яка проходить українською територією, мала перейти у власність держави на підставі правонаступництва, але дочірня компанія російської АК Транснафтопродукт не передала її у власність України. У 2011 році Господарський суд Рівненської області визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок, що проходить територією України, за Україною, а Апеляційний та Вищий господарський суд у 2014−2015 роках рішення підтвердили. Проте у 2015 році Господарський суд Рівненської області рішення скасував. В 2017 році той же Господарський суд Рівненської області визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок за ТОВ Прикарпатзахідтранс.
11 лютого 2021 року НАБУ і САП спільно з СБУ повідомили про підозру колишньому заступнику директора ДП УкрДІАП в рамках розслідування про обставини виведення частини трубопроводу Самара — Західний напрямок з держвласності. За даними слідства, підозрювана склала завідомо неправдивий висновок судової інженерно-технічної експертизи. В результаті був змінений статус трубопроводу: експертиза визначила, що нафтопродуктопровід не є магістральним трубопроводом, а лише об'єктом магістрального трубопровідного транспорту. Це дозволило оточенню народного депутата Віктора Медведчука присвоїти його.
Згідно з держреєстром, засновниками ТОВ Прикарпатзахідтранс є Інтернешнл Трейдінг Партнерс АГ (Швейцарія), Анатолій Шефер та виробниче унітарне підприємство Нафтобітумний завод (Білорусь), а кінцевим бенефіціаром — Шефер.
Прикарпатзахідтранс експлуатує ділянку нафтопродуктопроводу Самара — Західний напрямок протяжністю близько 1,4 тис. км. Він використовується для прокачування дизельного палива з Росії та Білорусі як для внутрішніх потреб України, так і для транзиту в Європу, зокрема в Угорщину. Проєктна потужність магістралі - 3,5 млн тонн на рік.
