Розслідування: Режим Асада співпрацює з Ісламською державою в газовому бізнесі

16 жовтня 2015, 12:48
Режим президента Сирії Башара Асада та Ісламська держава воюють один з одним, однак взаємна потреба в електроенергії змушує їх співпрацювати в газовій галузі, пише газета Ведомости з посиланням на розслідування Financial Times

Зараз ІД контролює щонайменше вісім електростанцій в країні, в тому числі три ГЕС, і найбільший в Сирії газопереробний завод. У свою чергу, в уряду є компанії, які вміють керувати ними. При цьому важливо, що газ забезпечує 90% електрогенерації в Сирії.

Відео дня

За угодами між урядом і ІД державні і приватні газові компанії платять своїм співробітникам, годують їх і забезпечують обладнанням заводи, розповідають робітники. Електроенергію, що виробляється з допомогою так званого сухого газу, в якому міститься майже один тільки метан, сторони ділять між собою, а ІД також отримує паливо, виготовлене зі скрапленого газу. Наприклад, робітники заводу Tuweinan кажуть, що їхній газ відправляють на контрольовану терористами теплоелектростанцію під Алеппо. За умовами угоди, уряд щодня отримує 50 МВт електроенергії, а ІД - 70 МВт і ще 300 барелів конденсату.

Терористи призначають емірів, які контролюють операції і ведуть переговори з урядом через посередників. Є еміри для заводів, релігійні еміри, а також представники Хісби - служби ІД, яка стежить за мораллю. За словами робітників Tuweinan, емір Хісби патрулює завод і стежить за суворим виконанням ісламських правил, а будь-якої винний одержує 75 ударів батогом. Також він дозволяє озброєним терористам погрожувати робітникам, кажуть вони.

Одного разу терористи стратили директора з операційної діяльності Tuweinan, розповідають робітники. Його звинуватили у глузуванні над ісламом і лояльності режиму Асада після того, як виявили, що той відправляв газ на завод Арак, який тоді контролювався урядом (тепер належить ІД). Але незважаючи на насильство завод Tuweinan продовжує працювати. Щоправда, кількість робітників там поступово скоротилося з 1500 до приблизно 300 осіб, оскільки багато втекли.

Багато прихильників режиму Асада наполягають: співпраця з терористами необхідна, щоб зберегти інфраструктуру і отримувати електроенергію. Деякі угоди - це продовження попередніх угод з повстанцями-опозиціонерами, які контролювали ці території до ІД.

Раніше повідомлялося, що терористи Ісламської держави продають нафту прямо на родовищах по $20-45/бар. Це дозволяє їм заробляти в середньому $1,5 млн в день

Показати ще новини
Радіо НВ
X