У НБУ розповіли, що впливало на інфляцію в липні

13 серпня 2019, 09:36

У липні 2019 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 9,1% в порівнянні з 9% у червні. У місячному вимірі ціни знизилися на 0,6%.

Фактичний показник інфляції  був вищим за траєкторію прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті Національного банку за липень 2019 року, повідомляє прес-служба НБУ. 

Відео дня

"Відхилення зумовлене вищими, ніж очікувалося, темпами зростання цін на окремі сирі продукти харчування. Водночас базова інфляція відповідала прогнозу Національного банку", - йдеться в повідомленні.

Базова інфляція  в річному вимірі в липні становила 7,4%, не змінившись порівняно з попередніми місяцями. Жорстка монетарна політика залишалася вагомим чинником, що стримував фундаментальний тиск на ціни, зокрема через канал обмінного курсу, зазначили в НБУ. Подальше зміцнення гривні сприяло збереженню низьких темпів зростання цін на непродовольчі товари (2,0% рік до року). Нижчими темпами дорожчали побутова техніка, транспортні засоби, товари особистого догляду. Ціни на одяг і взуття майже не змінилися за рік. Дешевшими, ніж рік тому, залишалися окремі види обладнання та техніки.

"Темпи зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки також залишилися незмінними (8,9% рік до року). Високий зовнішній попит стимулював підвищення цін на м’ясні продукти, а скорочення обсягів виробництва молока призвело до прискорення зростання цін на молочні вироби. Це компенсувалося нижчими темпами зростання цін на хліб, шоколад, соуси, рибні консерви, маргарин та спреди. Темпи зростання цін на послуги дещо знизилися (до 13,8% рік до року), однак залишалися одними з найвищих у споживчому кошику. Уповільнення подорожчання послуг стримується стійким споживчим попитом та порівняно високими темпами підвищення заробітних плат. Зокрема, прискорилося зростання цін на послуги ресторанів та кафе, мобільного зв’язку, закладів відпочинку та культури. Водночас уповільнилося зростання вартості утримання будинків та прибудинкових територій, значною мірою через вплив бази порівняння; послуг готелів, перукарень, таксі, оренди житла, стоматології – у тому числі через курсовий чинник", - розповіли в Нацбанку.

Зростання цін на сирі продукти харчування прискорилося (до 10,3% рік до року). Через несприятливі погодні умови стрімкіше дорожчали огірки, помідори, кабачки, баклажани. Також  і надалі знижувалися темпи падіння цін на яблука. Високий зовнішній попит і скорочення поголів‘я худоби зумовили прискорення зростання цін на усі види сирого м’яса та молоко. Уповільнилося здешевлення яєць. Крім того, очікування гіршого врожаю цукрових буряків в Україні та підвищення світових цін зумовили подорожчання цукру. Натомість завдяки надходженню нового врожаю очікувано сповільнилося зростання цін на овочі борщового набору. Так знизилися темпи зростання цін на цибулю та буряк, а ціни на моркву виявилися навіть нижчими, ніж рік тому, йдеться в повідомленні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Темпи зростання адміністративно регульованих цін, зокрема на природний газ, знизилися (до 15,5% рік до року). Ціни на паливо були меншими за минулорічні (на 0,4%). 

Нагадаємо, за даними Держстату, споживчі ціни в липні 2019 року порівняно із червнем знизилися на 0,6%, а з початку року зросли на 3%.

Показати ще новини
Радіо НВ
X