Схоже на російський слід. Цього року економіка Туреччини отримала $24 млрд з невідомих джерел — FT

Реджеп Тайїп Ердоган та Володимир Путін (Фото:Sputnik/Vyacheslav Prokofyev/Pool via REUTERS)
Центральний банк Туреччини відзвітував про рекордні за 40 років надходження коштів з-за меж країни, джерело яких невідоме. Фінансові аналітики припускають, що це можуть бути кошти російських олігархів.
Цього року економіка Туреччини отримала $24,4 млрд, джерело походження яких країна не може пояснити, пише Financial Times у статті Who’s stuffing Turkey?. НВ Бізнес переклав та відредагував для більшої ясності ключові тези цього матеріалу, який опубліковано в межах редакційного блогу FT Alphaville.
Останні дані Центрального банку Туреччини показують, що дефіцит поточного рахунку цієї країни продовжував збільшуватися в липні і досяг $36,7 мільярдів.
Економічні проблеми країни добре відомі. Зокрема експерименти Анкари з відсотковими ставками, які підтримує президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, за останній рік призвели до сильної девальвації турецької ліри.
Тому з Туреччини почався відтік капіталу, зокрема від глобальних компаній. За даними Danske Bank з 2013 року «об'єднаний акціонерний капітал, номінований у лірах, і державний борг, утримуваний нерезидентами, зменшився (20% для акцій і 2% для облігацій)».
Ця динаміка мала довгострокові наслідки для економіки Туреччини. Відтік такого масштабу, на додаток до дефіциту поточного рахунку, є поганою новиною для валютних резервів країни в той час, коли вона намагається підтримати ліру та переконатися, що її банки все ще мають достатньо валюти.
Ердоган, схоже, знайшов «маленького помічника або помічників», пише FT.
Агентство Bloomberg повідомляє: «Таємничі потоки капіталу в Туреччину досягли нових максимумів, що дозволило збільшити резерви, незважаючи на зростаючий дефіцит торгівлі та слабкий попит на активи в лірах.
Центральний банк в Анкарі заявив, що гроші, які він не може корректно врахувати в щомісячних даних платіжного балансу, зросли у липні на $5,5 млрд, а всього за 7 місяців цього року це $24,4 млрд. Це рекордні показники майже за чотири десятиліття."
Часто такі розбіжності (так звані Чисті помилки та пропуски, Net Errors and Omissions, або NEO) згодом розписують по рахункам, коли іноземні партнери розшифрують власні дані. Але це дуже великі цифри. Для порівняння, загальна сума NEO за аналогічний період минулого року становила лише $10,2 млрд.
Bloomberg повідомляє, що доходи від туризму не можуть пояснити ці цифри. У липні доходи в цьому секторі склали $4,5 млрд, а з січня по липень — $16,4 млрд. Це приблизно 70% від показника Чистих помилок і пропусків за той самий період.
FT Alphaville запитав аналітиків, які слідкують за економікою Туреччини про можливі джерела цих мільярдів.
Ліам Піч з Capital Economics розповів, що вони не знають подробиць формування структури компоненту NEO. На даний момент у Туреччині він дуже великий і, ймовірно, є результатом неправильно зареєстрованих потоків капіталу. Але насправді це може відображати що завгодно: від продажу золота та депонування валюти до неправильного обліку торгівлі послугами чи контрабанди. Важко точно знати, що відбувається, але очевидно, що це забезпечило ключову підтримку дефіциту поточного рахунку цього року, і якщо ці незрозумілі потоки повернуться назад, це знову приверне увагу до низького рівню резервів Туреччини.

Тімоті Еш з BlueBay Asset Management відчуває російський вплив. Він каже, що турецькі банки можуть бути цілком раді прийняти гроші, які переміщуються РФ. «Безумовно, Ердоган зробив усе можливе, щоб позбутися прислів'я «ворог мого ворога — мій друг» в останні місяці, коли Туреччина налагоджує тісніші торговельні зв’язки з Росією, а також постачає Україні безпілотники, які мають вирішальне значення для оборони країни.
Еш сказав що, на його думку, турецькі банки не надто дотримуються процедур комплаєнсу: «Якщо хтось прийде з валізою готівки, [турецькі банки] знайдуть способи дозволити йому вести бізнес… Турецькі офіційні особи ніби дають зрозуміти, що вони вважають, що так чи інакше вони виграють від санкцій, сприяючи потокам».
Якщо він правий, це дає натяк на масштаби грошей, які можуть втікати з Росії.
Сам Ердоган минулого тижня не прояснив ситуацію у своїх коментарях. «Резерви нашого Центрального банку почали збільшуватися. Це дозволяє нам почуватися більш комфортно щодо резервів іноземної валюти. У зв’язку з цим багато дружніх країн зараз надають необхідну підтримку», — так процитували Ердогана в Reuters.
FT Alphaville резюмує, що поки що вся правда невідома, тому вони готові поспілкуватися з кимось, хто працює на російського олігарха, який нещодавно вивів мільярди з Росії через Туреччину, або з такими олігархами.