Гроші тижня. Санкції проти РФ спрацювали на відмінно, російський банк вивели з ринку, Ілон Маск зганьбився

Російський диктатор Володимир Путін у січні 2023-го отримав дірку в бюджеті на $25 млрд (Фото:Sputnik/Mikhail Metzel/Pool via REUTERS)
NV Бізнес обрав головні новини економіки, найцікавіші заяви і показові цифри тижня, що минає.
Як працюють санкції. У січні в бюджеті РФ утворилася дірка в $25 млрд. Причини дві, і вони взаємопов'язані: податкові надходження від нафтогазової галузі впали на 46% рік до року через західні санкції та ембарго, а витрати зросли на 59% через фінансування війни проти України.
У січні ціна на російську нафту марки Urals становила в середньому $49,48 за барель. У грошовому вираженні введена стеля цін на російську нафту позбавила РФ $8 млрд надходжень у січні.
Понад те, РФ оголосила про плани скоротити видобуток нафти на 500 тис. барелів на добу. Офіційна причина — «контрсанкції», але насправді агресорові просто нема кому продавати нинішні обсяги, навіть з урахуванням величезних знижок.
Також повідомляється, що для покриття дефіциту російського бюджету у січні з Фонду національного статку було продано 3,6 тонни золота, а також 2,3 млрд юанів.
Війна та мирний атом. Верховна Рада ухвалила рішення, на яке чекали майже 11 років — дала старт корпоратизації НАЕК Енергоатом. Це не означає зміну власника чи приватизацію: 100% акцій залишиться у держвласності, пакет розділити буде не можна. Сенс — у підвищенні ефективності та прозорості управління компанією.
А це особливо злободенно на тлі новини про те, що колишній глава трейдингового підрозділу Енергоатому отримав підозру через махінації з торгами у вересні 2020 року на майже 100 млн грн.
Ще про Енергоатом: компанія домовилася про угоду з канадською урановою компанією Cameco на постачання достатніх обсягів природного гексафториду урану або UF6 для задоволення потреб України в ядерному паливі до 2035 року. Контракт також міститиме опціон для Cameco на постачання до 100% палива для шести реакторів Запорізької АЕС, яка зараз перебуває під окупацією Росії.
До речі, про окупантів: Володимир Зеленський підтримав ініціативу СБУ, ввівши в дію рішення РНБО про санкції проти російської корпорації Росатом і 199 компаній, що входять до неї.
Атака не вдалася. 10 лютого російські терористи завдали масового ракетного удару по Україні (попередній був 14 січня) — 71 крилату ракету запущено, 61 збито. Найскладніша ситуація склалася у Харківській та Хмельницькій областях.
Зокрема, постраждали чотири електростанції ДТЕК.
Проте вже 11 лютого Міненерго заявило про зменшення дефіциту електроенергії — Рівненська АЕС повернулася до роботи на максимальній потужності.
А 12 лютого Укренерго заявило, що дефіциту потужності немає, і якщо ви читаєте цей огляд — то це найкраще підтвердження цього.
Банківський струс. Банківську систему України на звітному тижні трохи штормило:
— НБУ визнав банкрутом Форвард Банк росіянина Рустама Таріко. Раніше він працював в Україні під брендом Російський стандарт;
— НБУ викрив фейк про те, що регулятор може відкликати ліцензії українських дочок європейських банків в Україні;

— голова правління державного Укргазбанку Андрій Кравець написав заяву про відставку — за власним бажанням та станом здоров’я. Наглядова рада відставку схвалила, новим в.о. призначений Родіон Морозов.
«Миротворець» Маск. Компанія SpaceX мільярдера Ілона Маска, як заявила її президент і операційний директор Гвін Шотвелл, зробила кроки, щоб завадити військовим України використовувати супутниковий інтернет-сервіс Starlink для управління дронами.
Ми, заявила Шотвелл, надавали зв’язок, а не зброю.
«Ми знаємо, що військові використовують його для зв’язку, і це нормально. Але ми ніколи не хотіли, щоб вони використовували його з наступальною метою», — сказала президент SpaceX.
У чому полягає «обмеження», вона не уточнила.
У відповідь радник глави Офісу президента Михайло Подоляк запропонував компанії Маска визначитися, на чиєму він боці.
А віце-прем'єр та міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що жодних проблем у роботі Starlink немає. І взагалі похвалив Маска як «одного з найбільших приватних донорів нашої майбутньої перемоги».
Очевидно, якісь проблеми з комунікацією, і не тільки у SpaceX.
Усі рівні. Президент Володимир Зеленський підписав закон, який позбавляє гральний бізнес податкових пільг. Спрощену систему для «гралки» Верховна Рада скасувала ще 12 січня.
Титан наш. Демуринський ГЗК, який належав російському мільярдеру Михайлу Шелкову, таки перейшов у власність України. Крапку в суперечці поставила Апеляційна палата ВАКС.
Нова пошта продовжує експансію. Компанія відкрила перше відділення-коворкінг у Києві, а також анонсувала початок роботи у Литві. У планах — запуск платіжної системи NovaPay в ЄС.
Цитати тижня
«Вже цього року Нафтогаз має збільшити свій видобуток газу на 1 млрд кубометрів… Нових свердловин на заході країни має бути 12», — голова правління НАК Нафтогаз України Олексій Чернишов.
«По-перше, ми плануємо працювати на всю Європу, а кожна країна є різною — Польща, Литва, Німеччина. По-друге, ми плануємо бути не тільки ще одним гравцем фінтех-ринку із додатком. Ми будемо надавати транскордонні фінансові послуги у всіх країнах присутності Nova Post. Тому не думаю, що ми прямо конкуруватимемо з Монобанком. Швидше, доповнюватимемо один одного, тому що у нас різні бізнес-моделі» , — CEO платіжної системи Нової пошти NovaPay Андрій Кривошапко про вихід на ринок ЄС.
«Український сервіс кращий за європейський з великим відривом. Я не дуже замислювався, чому в Європі не настільки гарний сервіс. Наприклад, одна з версій цього — надто великі податки та надто великий середній клас, який згоден на середнє. І немає запиту якісно, немає запиту на те, щоб заплатити більше, але отримати трохи якісніше, і тому всі звикли до середнього», — Олег Гороховський, співзасновник monobank.
Цифри тижня
До 38% зросла частка непрацюючих кредитів в українських банках у 2022 році проти 30% до війни. У грошовому вираженні обсяг непрацюючих кредитів зріс на 87 млрд грн. за рік — до 432 млрд грн.
До 26% уповільнилася річна інфляція в Україні в січні-2023 — дані Держстату.
3 млн LED-ламп видали в Укрпошті з моменту старту спільної програми з Євросоюзом з обміну ламп розжарювання (дані на 31 січня, з 7 лютого програму розширили на всі міста та смт України).