Російські компанії виводять із ринку, а НБУ прибирає валютні обмеження - огляд ділових новин в Україні

29 липня 2016, 17:33
Тиждень, що минув, був доволі непримітним щодо процесів і подій у бізнес-середовищі країни, проте наповнений дрібними перемогами від НБУ та Нацради рефом

1 Національний банк лишається впевненим у подальшій економічній стабільності. Тож зробив ще один крок у напрямку активізації кредитування реальної економіки, знизивши облікову ставку на 1 відсотковий пункт. Від сьогодні, 29 липня, орієнтиром ставок для державних та корпоративних позик є 15,5%.

Відео дня

За даними НБУ, пом’якшення монетарної політки стало можливим завдяки зниженню ризиків цінової стабільності. Так, у червні 2016 року споживча інфляція сповільнилася до 6,9% у річному вимірі. Окрім того, вдалі результати зовнішньої торгівлі та, відповідно, приплив іноземної валюти в країну дозволило не лише ревальвувати гривню до ₴24,79/$1 (станом на сьогодні), але й докупити іноземної валюти для поповнення міжнародних резервів.

Зниження облікової ставки, за словами голови НБУ Валерії Гонтаревої, однозначно впливає на зниження ставок по депозитах і кредитах. І хоча поки банківська система в цілому не готова нарощувати кредитні портфелі, попит на кредитування почав зростати, кажуть в НБУ.

За словами заступника голови НБУ Дмитра Сологуба, банкіри, з огляду на ризики, сьогодні готові кредитувати під 18-20% річних, але справжня активізація відбудеться, коли ставки знизяться до 12-14%. При цьому, у такому разі, облікова ставка НБУ має становити 10% річних. «За умов збереження інфляції, ми у 2018 році чекаємо таких параметрів. І наступний рік буде роком відновлення кредитування», – сказав Сологуб.

Нагадаємо, в одній із розмов Гонтарева повідомила НВ Бізнес, що восени облікову ставку, за сприятливих умов, можуть знизити до 12%.

2 Росіянам продовжують «перекривати дихання» на українському фондовому ринку. Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) анулювала ліцензії компанії Віойл-Івенст, яка займалася обліком та торгами цінних паперів. Таке рішення регулятор прийняв після того, як встановив кінцевого акціонера компанії. Ним виявився громадянин Російської Федереції Віктор Пономарчук, який через компанію Вітрус ЛТД володів 94% акцій дилера.

Причиною виведення з ринку стала законодавча заборона, яка діє із червня 2015-го, на контроль над товариствами особами держав, які здійснюють збройну агресію проти України. Виходячи із закону, компанії можуть бути позбавлені ліцензій на здійснення певних видів господарської діяльності, в разі контролю з боку резидента РФ.

Промислова групи Віойл (ViOil), до якої входить Віойл-Івенст, володіє у свою чергу двома масложировими комбінатами у Вінницькій та Чернівецькій областях. До групи також входять мережа хлібоприймальних підприємств, елеваторів та торгові представництв в різних регіонах України.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Водночас на поточному тижні Служби безпеки України (СБУ) прозвітувала, що призупинила зовнішньоекономічну діяльність 243 російських компаній. Дані підприємства вели бізнес не лише на території України, але й із комерційними структурами на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей.

3 НБУ продовжує поступатися валютними обмеженнями. Із 28 липня регулятор збільшив з 90 до 120 днів граничний термін для розрахунків за експортно-імпортними операціями.

Також Нацбанк змінив умови здійснення платежів за імпортними контрактами клієнтів. Якщо до цього при контракті у $500 тис. банки мусили використовувати акредитивну форму розрахунків, то наразі ця норма поширюватиметься на контракти вартістю понад $1 млн, повідомила голова НБУ Гонтарева.

Такий крок, за її словами, сприятиме активізації зовнішньоекономічної діяльності українських підприємств. Та збереже стабільність на валютному ринку.

4 А тим часом Нацрада реформ звітує, що у першому півріччі усі гілки влади пригальмували впровадження реформ. За словами голови адміністрації президента та колишнього очільника компанії Microsoft Україна Дмитра Шимківа, політичний процес у 2016-му чинить надто великий вплив на порядок денний реформ. Зокрема, як повідомив він НВ Бізнес, влада не докладає особливих зусиль на створення Державного бюро розслідувань та Нацагентства із виявлення активі одержаних корупційним та злочинним шляхом.

Також у минулі півроку не прийняті законопроекти, які б розв’язали руки Національному антикорупційному бюро, зокрема, в обхід СБУ, отримувати інформацію із різних каналів зв’язку осіб, щодо яких ведеться розслідування.

Також не прийнята низка законів, які позбавляють офіційний Київ контролю та регулювання процесів у регіонах, таким чином гальмується впровадження конституційних змін щодо децентралізації влади.

Ще один провал – судова реформа. Так і не розпочате кваліфікаційне оцінювання суддів Верховного та вищих спеціалізованих судів. Причиною останнього стало затягування із прийняттям методології оцінювання суддів. Хоча, як каже Шимків, перемогою стало прийняття у червні закону, який вносить остаточні зміни до Конституції у частині правосуддя.

Показати ще новини
Радіо NV
X