Російські банки здають позиції, а мінімальна зарплата набирає обертів – тижневий огляд бізнес-новин

28 жовтня 2016, 17:30
Україну на поточному тижні продовжувало хвилювати питання війни парламенту та Нацбанку, а також роботи уряду над державним бюджетом

1 Функції НБУ намагаються змінити на рівні конституції. 174 народні обранці на чолі із лідером РП Олегом Ляшко зареєстрували у Верховній Раді законопроект, який вносить зміни в основу роботи Національного банку України.

Відео дня

Запропоновані правки вносять зміни в статтю 99 КУ. У відповідності до чого, окрім забезпечення стабільності гривні НБУ має перебрати на себе частину функцій Кабінету міністрів. Зокрема, на НБУ хочуть покласти відповідальність за довгострокове економічне зростання країни та підвищення рівня зайнятості населення.

Окрім того, Нацбанк має дбати про помірний рівень відсоткових ставок у довгостроковій перспективі. Тоді як самі банкіри заявляють, що зможуть знижувати вартість кредитів лише після забезпечення на законодавчому рівні прав кредиторів, а також після судової реформи.

На думку голови НБУ Валерія Гонтаревої, внесені в парламент законодавчі ініціативи підривають принцип незалежності центрального банку та, навпаки, унеможливлюють забезпечення цінової стабільності та сталого економічного зростання.

Нагадаємо, представник МВФ Джеррі Райс зазначив, що для продовження співпраці в рамках програми EFF незалежність Нацбанку повинна бути збережена. Україна розраховує отримати від МВФ до кінця року $1,3 млрд та ще $5,4 млрд у наступному році.

2 Нацбанк знизив облікову ставку до рівню 2014 року. Від сьогодні, 28 жовтня, починає діяти нова облікова ставка – 14% річних.

Як заявляють у центральному банку, поточне пом'якшення монетарної політики можливе завдяки зниженню ризиків для цінової стабільності в країні. Так, у вересні інфляція склала 7,9% в річному вимірі, базова інфляція сповільнилася до 6,3% в річному вимірі.

Ціновій стабільності сприяло збереження помірного споживчого попиту, висока пропозиція продовольчих товарів внаслідок високого врожаю. «У жовтні на валютному ринку спостерігалося переважання пропозиції над попитом. У результаті Національний банк купував іноземну валюту для поповнення міжнародних резервів, не перешкоджаючи тенденції до зміцненню обмінного курсу», – стверджують в НБУ.

Протягом 2016 року НБУ вже уп’яте знизив облікову ставку із 19% до 14%. Протягом 2015 року облікова ставка коливалася в межах 19,5-30%, у 2014-му – 9,5-14%.

За допомогою облікової ставки центробанки країн установлюють орієнтир щодо вартості залучених коштів на кредитному ринку. Облікова ставка залежить від процесів у макроекономічній і бюджетній сферах та на грошово-кредитному ринку.

3 Мінімальну заробітну плату у 2017 році планують підвищити у два рази. Як заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман, мінімалку підвищать із ₴1,45 тис. до ₴3,2 тис. Саме цю суму планує закласти уряд у проект державного бюджету на наступний рік. Мінімальну зарплату, зокрема, піднімуть для більш ніж 4 млн працюючих громадян.

При цьому, прожитковий мінімум для непрацездатних, до якого прив'язана мінімальна пенсія, буде підвищено лише на 10%.

Підвищення мінімального доходу українців дозволить знизити кількість одержувачів субсидій на оплату послуг ЖКГ з нинішнього рівня в 6 млн сімей.

У зв’язку із останніми змінами також ініціюється скасування прив'язки оплати праці працівників першого розряду єдиної тарифної сітки. Перший розряд складе на початку роки ₴1,6 тис. (+ 20%).

Як пояснюють чиновники, такі зміни проводяться через те, що в бюджеті відсутні кошти, щоб підняти мінімальне фінансове забезпечення усім. Оскільки середня зарплата у 3,6 рази перевищує мінімальну, а мінімалка прив'язана до тарифної сітки, то держава мала б вийти на середню зарплату майже ₴12 тис., чого економіка наразі забезпечити не може.

Також відв’язуються від МЗП зарплати чиновників, депутатів і суддів та обраховуватимуться від рівню прожиткового мінімуму.

4 Фінансова група ВТБ продовжує констатувати проблеми на українському банківському ринку. Своїй дочірній структурі ВТБ Банк росіяни не можуть знайти інвестора, а БМ Банку – гроші на докапіталізацію.

Так, згідно заяви член наглядової ради ВТБ Сергія Дубініна, російська група ВТБ робила спробу продати однойменний український банк, але покупця знайти не вдалося. «Якщо і надалі не вийде реалізувати українські дочки, вони перетворяться з активу у збиток», – зазначив він. Група ВТБ вже сформувала резерви під такі збитки, а отже українські структури більше не є стратегічно важливою частиною бізнесу групи.

Відтак, група прийняла рішення відтермінувати докапіталізацію іншої своєї структури – БМ Банку. Згідно з даними Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, відбулася нульова емісія акції фінустанови – у процесі приватного розміщення акціонери банку не придбали акції додаткової емісії. Таким чином, збільшення статутного капіталу банку не відбулося.

Ще у вересні акціонери БМ Банку прийняли рішення збільшити статутний капітал на ₴1,75 млрд, до ₴3,4 млрд.

Показати ще новини
Радіо НВ
X