Росія готується до цінової війни на газовому ринку Євросоюзу - FT

4 лютого 2016, 15:01
Інвестори на енергетичному ринку побоюються, що російський Газпром почне цінову війну на європейському газовому ринку через перспективи нарощування поставок зрідженого газу із США

Такої стратегії вже дотримувалася Саудовсая Аравія на ринку нафти, пише Financial Times.

Може здатися, що цінова війна - останнє, що потрібно Росії після падіння цін на нафту. Але аналітики вважають, що така стратегія може бути економічно раціональною для Газпрому.

Відео дня

Повноцінна війна на європейському газовому ринку буде мати значні наслідки для світових енергетичних ринків від австралійського СПГ до колумбійського вугілля, а також загрожує життєздатності промисловості СПГ у США.

Падіння цін може змусити поступитися часткою ринку виробника з вищими витратами, вважає Джеймс Хендерсон, оксфордський фахівець з російським нафти і газу. "Якби я був інвестором СПГ у США, я б хвилювався", - говорить він.

Так само як Саудівська Аравія є основним джерелом коливань на ринку нафти завдяки можливості швидко наростити виробництво, Газпром є основним тримачем резервних потужностей на світовому ринку газу.

Європейські ціни на газ близькі до цін на СПГ, що постачається із США.

За словами керівників Газпрому, компанія має близько 100 мільярдів кубометрів резервних виробничих потужностей, завдяки інвестиціям, зробленим під час більш оптимістичних прогнозів попиту на газ. Це майже чверть його продукції і близько трьох відсотків світового виробництва.

І так само як Саудівська Аравія була стурбована перспективою появи на ринку сланцевої нафти із США, Газпром стикається з аналогічною ситуацією на ринку газу.

Згідно з оцінкою Хендерсона, доставка газу коштує Газпрому $3,5 за мільйон британських теплових одиниць, тоді як постачання СПГ із США будуть рентабельні за їх вартості $4,3 за мільйон британських теплових одиниць.Крім того, вартість виробництва газу для Газпрому нижча.

Це показує, що для Газпрому є сенс знизити ціни, щоб витіснити конкурентів з газового ринку ЄС.

На даний момент учасники ринку цим стурбовані і росіяни зробили свої підрахунки, і розуміють, що можуть виграти від цього, вважає європейський газовий аналітик Тьєррі Брос.

Брос стверджує, що це буде коштувати Газпрому $1,3 млрд у вигляді недоотриманих доходів.

Як повідомили виданню джерела у Газпромі, його керівники вивчили питання і обговорюють перспективу цінової війни.

На зустрічі з інвесторами у Нью-Йорку цього тижня заступник голови правління Газпрому Олександр Медведєв заявив, що низькі спотові ціни у Європі вже зробили поставки СПГ із США невигідними.

"Незважаючи на те, що на ринку переважає точка зору про те, що СПГ з Північної Америки може змінити поточну цінову модель у Європі, насправді це не так", - сказав він.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На думку аналітиків, цінова війна на ринку газу може мати дві мети - збільшити ціновий тиск на постачання СПГ із США і у довгостроковій перспективі - вплинути на майбутні інвестиції у проекти СПГ.

Брос вважає, що на короткий час Газпром може знизити ціни на газ нижче, ніж його вартість з урахуванням транспортування з США у ЄС, на його думку, це може відбутися у другій половині цього року.

Але, на думку аналітиків, тривале підтримання цін на цьому рівні було б проблематично для Газпрому. Більш імовірно, що він спробує вплинути на європейські ціни у середньостроковій перспективі, щоб запобігти затвердженню нових проектів СПГ.

Раніше видання FT писало про початок експорту зрідженого газу із США.

Показати ще новини
Радіо НВ
X