Чорні лебеді — 2020. Що може змінити хід історії України в наступному році
Шість точок зору експертів, колумністів НВ Бізнес про ризики найближчого майбутнього
Передбачити чорних лебедів теоретично неможливо, але ми вирішили спробувати. Ми запитали у бізнесменів, економістів і колумністів НВ Бізнес — що на їх погляд може змінити хід історії України в наступному році. Вийшов різноплановий список ризиків і можливостей країни на найближче майбутнє.
Василь Хмельницький
Я знаю точно тільки одне: наш чорний лебідь — це вічне очікування цих самих чорних лебедів, чергової політичної чи економічної кризи, рішень від сильних друзів, дива
Але я за те, щоб діяти, а не чекати «лебедів». Створювати та розвивати проекти, масштабувати бізнес, коригуючи свій курс і стратегію в процесі виникнення нових обставин. Обставини змінюються так швидко, що бути в тонусі і в курсі трендів потрібно щодня, а відключити телефон на добу і побути наодинці з собою — вже розкіш.
У нас немає часу вичікувати, перечікувати небезпеку кризи, боятися ризиків. За підрахунками МЗС, Україну щорічно залишають близько 1 млн громадян. У минулому, 2018 році, ця цифра перевалила за 1,1 млн. Тобто, кожну хвилину мінімум дві людини залишають країну в пошуках кращого життя. І вони вже не повернуться. При таких темпах вже до 2050 року населення України скоротиться на 18%. На 18 найталановитіших, найкомпетентніших відсотків. В умовах креативної економіки це і стане нашим «чорним лебедем», якщо ми зараз не змінимо ситуацію.
Для того, щоб повернути в країну наші таланти, ми повинні показати їм, що жити тут, в Україні, стало краще, що перспектива є. Показати, що у всіх громадян є можливість займатися підприємництвом, що малий і середній бізнес в нашій країні отримує підтримку від держави і більшого бізнесу. Показати це на ділі, а не на словах. А коли займаєшся справою, на страхи і очікування чорних лебедів просто немає часу.
Олександр Соколовський
Можливі чорні лебеді для України в 2020-му:
— програш держави в судах щодо ПриватБанку і повернення його Коломойському;
— обвал «Піраміди ОВДП»;
— ескалація воєнних дій на Донбасі й подальше повномасштабне російське вторгнення;
— провал обіцяної земельної реформи;
— посилення тиску на бізнес з боку силовиків замість обіцяної лібералізації;
— «масштабна Нью-Врадіївка» — провокація «ритуального вбивства» або замаху на когось з публічних і популярних несимпатиків нинішньої влади для нового Майдану;
— світова фінансова криза.
В'ячеслав Климов
Змінити хід історії можемо тільки ми самі. Моя порада українським бізнесменам: займайтеся вашими компаніями, вашими клієнтами і співробітниками, створюйте свою історію. Тоді й лебеді будуть трапляти світлі.
Дмитро Яблоновський
Чорний лебідь — зупинення реформ.

Я не візьмуся оцінити загальний рух країни і навіть економіки. Я спеціалізуюся на держпідприємствах, конкуренції. Я вважаю, що у нас найсильніша команда Міністерства економіки за всі роки незалежності. У нас з’явилася реальна можливість реформи Фонду Держмайна. Є можливість реформувати Укроборонпром. Я хочу щоб реформатори продовжували свою справу. І щоб у них вийшло.
Для цього потрібні адекватні зарплати. І підтримка уряду, парламенту і президента. Чорний лебідь для мене — втрата команди реформаторів або саботаж реформ. Сподіваюся, що цього не станеться.
Олександр Куликов
Економіка України зараз виходить на траєкторію зростання. Але озираючись навколо, крім тих ризиків, які є всередині країни і насамперед пов’язані з політикою, є ще й ризики зовнішні. Ризики, які можуть перешкодити зростанню в майбутні роки.
Не секрет, що світова економіка перебуває зараз не в найкращому стані і кризові явища турбують багатьох економістів у світі. І цілком ймовірно, що в 2020 і 2021 році негативна ситуація в світовій економіці своїм розвитком може нашкодити нашій економіці. Є ризик того, що в світовій економіці прилетить так званий чорний лебідь, який зазвичай завжди з’являється несподівано і не там, де його чекають. І одним з таких лебедів, ймовірно, найсильнішим і найбільш значущим для всієї економіки світу, може стати погіршення ситуації в економіці Китаю.
Детально про китайського чорного лебедя, можна прочитати в моїй недавній колонці.
Джеймс Брук
Україна не підтвердила прогнози жодного економіста на 2019 рік. Все повністю прогавили:
— зміцнення гривні щодо долара на 15%;
— збільшення зростання ВВП до 4%
— зниження інфляції до 5%
На мою думку, чорним лебедем для України може стати 5% зростання ВВП в 2020 році. «Низькі» процентні ставки — 10% — мають відкрити можливості для внутрішніх інвестицій;
Прямі іноземні інвестиції повинні активно піти через:
— Угоду з МВФ, новий договір про транзит газу, початок економічної розрядки з Росією і початок 4-річного президентського терміну Зеленського.
Оскільки Трамп відчайдушно намагається бути переобраним, він піде на все, щоб уникнути світового спаду в 2020 році.
Все це в сукупності може збільшити ВВП України на 5% в 2020 році.