Гектари від Зеленського. Чому відкриття ринку землі не стане проривом

4 квітня 2020, 09:09
НВ Преміум

Верховна Рада нарешті запустила землю в комерційний обіг. Але при цьому так все обмежила, що позитивний ефект від давно назрілого рішення буде вкрай скромним, — пише журнал НВ.

В ніч з 30 на 31 березня на столичній вулиці Грушевського вирішили питання ціною приблизно на $38,76 млрд — саме стільки коштують ті 32,3 млн га землі, яку Верховна Рада відправила у комерційний оборот.

Відео дня

Парламентарії проголосували за відповідний закон, і країна вибула зі списку п’яти останніх держав світу, в яких сільгоспугіддя досі не є товаром. «Земельне рабство у нас закінчилося», — говорить з цього приводу Олексій Павленко, колишній міністр вітчизняного агропрому.

Правда, скасовується «рабство» частинами і поступово. З 1 липня 2021 року українські чорноземи зможуть купувати фізособи — не більше 100 га в одні руки. З 2024-го до них приєднаються юрособи-резиденти — лімітом для них стане площа в 10 тис. га. Питання ж доступу іноземців на ринок вирішить національний референдум, дата проведення якого ще неясна.

Крім того, прийнятий Радою з великими труднощами закон продовжив мораторій на продаж тих 10,4 млн га, які перебувають у держвласності.

Вся ця половинчастість дуже бентежить профільних експертів і гравців ринку. Земля на першому етапі все одно залишається недоступною агрокомпаніям, але ж саме вони її переважно орендують і обробляють. «Тому якогось безпосереднього економічного ефекту закон не несе, — вважає Роман Сластьон, гендиректор асоціації Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ). — Відповідно, додаткових інвестицій з початком відкриття ринку землі для фізичних осіб ми не очікуємо». Він уточнює, що первісний варіант закону був куди ліберальнішим.

З головою УКАБ згоден і керівник великого агрохолдингу, який попросив не називати його імені у пресі. «Це краще, ніж нічого, але гірше, ніж могло б бути», — супиться він. І каже, що не розуміє логіки Володимира Зеленського, який просував ідею зняття мораторію на продаж землі. «Президент і Рада дуже багато негативу на себе абсорбували [понад 80% українців виступали проти земельної реформи], а в підсумку прийняли закон у вкрай обрізаній формі, — вважає цей топ-менеджер. — З політичної точки зору їх логіка незрозуміла».

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X