риба

23 січня 2018, 10:44

У минулому році фермери зіткнулися з безліччю рейдерських атак і наїздів силовиків. Тому стали об'єднуватися один з одним, щоб спільно відстоювати свої інтереси.

НВ Бізнес вирішив розібратися, що дає аграріям згуртованість і об'єднання. І чи потрібно їм вступати в різного роду фермерські асоціації.

Тарас Висоцький, генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу

Відео дня

Досвід показує: коли є рекламації чи неправомірне поводження з одним суб'єктом господарювання, і якщо при цьому інші учасники підтримують його правоту – це полегшує вирішення проблеми.

Тож найперший шлях для фермерів – це об’єднуватись максимально із своїми сусідами на рівні району, області, входити в асоціації. Друге – відразу звертатися у всі можливі інстанції, – як до місцевих рад, об’єднаних територіальних громад, так і в районні, обласні ради. Вони можуть звертатись до депутата-мажоритарника, який їх представляє. Можуть звертатись в силові структури. Третій момент – необхідно забезпечити максимальну поінформованість про ситуацію через всі можливі ЗМІ, від районних газет, до інтернет-ресурсів та офіційних національних видань. Четвертий момент – все це потрібно робити дуже оперативно, за будь-якого першого сигналу щодо можливого неправомірного поводження відразу про це публічно заявити, подати всі відповідні інстанції і заручитись підтримкою колег. У більшості випадків сам факт виникнення такої поводження можна зняти ще до отримання негативних результатів від нього.

Якщо ми говоримо про земельні ресурси, то тут є окремий блок антирейдерського захисту. Минулого року булі створені антирейдерські штаби, є комісії при кожній області, вони досить ефективно працюють.

Насправді, будь-які об'єднання мають виконувати три основних блоки функцій. Перший – це відстоювання і захист правомірних інтересів. Друге – це швидке інформування самих учасників. І третє – це впровадження змін.

Асоціації мають виконувати превентивну дію. Вони мають завчасно інформувати про можливі зміни для того, щоб готувати своїх членів до наслідків цього. Також асоціації формують нові рішення, вони здатні змінювати саму систему. Тобто на законодавчому рівні закріплювати такі норми, які будуть ще більше захищати самих виробників і створювати для них конкурентні умови.

Світлана Михайловська, заступник директора Европейської бізнес ассоціації

По-перше, фермер, як і будь-який суб’єкт господарювання, має розуміти власні права і обов’язки. Тобто законодавство і вимоги до його господарської діяльності, до специфіки його бізнесу. Якщо фермер відчує, що його права порушуються, він не повинен мовчати про це. На сьогодні медіа, Facebook, будь-які інші ресурси можна і потрібно використовувати для того, щоб надавати публічності проблемам, які мають місце.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо ви вважаєте, що контролюючий орган порушує ваші права – не мовчіть, адресуйте офіційні звернення до Кабінету міністрів, до профільного міністерства. Наприклад, якщо було винесене несправедливе рішення Державною фіскальною службою або інспектором, є можливість іти двома шляхами: одразу до суду, або пройти процедуру адміністративного оскарження.

В законодавчому полі є декілька інструментів, якими може скористатися фермер, як і будь-який суб’єкт господарювання. Є суд, є можливість звернення до офісу бізнес-омбудсмена, є можливість залучення юристів, є можливість звернення до медіа, до профільних бізнес-об’єднань.

Інколи захиститись в певних дискусіях з державними органами влади самому досить важко. Створення об’єднань дозволяє забезпечити прозорий діалог між фермерами та органами влади.

На практиці Європейської бізнес-асоціації ми бачимо, що більш ефективною є комунікація державних органів влади з бізнес-об’єднаннями. Кількість компаній і фермерських господарств в Україні є дуже великою, і з кожним окремо вирішувати певні питання, які стосуються в цілому бізнесу, досить важко. Коли йдеться про діалог, то об’єднання фермерів виступають єдиним фронтом. Тому є більше шансів, що вони будуть почуті.

Іван Слободяник, член ради Ассоціації фермерів та приватних землевласників України

Дуже часто минулого року ми стикалися з проблемами рейдерства щодо фермерських господарств. Для того, щоб убезпечитись від усіх цих проблем, безумовно, фермери повинні об’єднуватися. Найкраще, звичайно, об’єднуватися з тими, хто так само працює на землі, має схожий земельний банк.

Окрім складної економічної ситуації в країні в цілому, складності доступу до фінансів, складних погодних умов, фермер постійно стикається зі складнощами, пов’язаними з землею, на якій він працює. Окрім цього, залишаються проблемою стосунки з правоохоронними та перевіряючими органами.

Сьогодні фермери як ніколи повинні бути разом. Тому що тільки коли ми разом і ми об’єднані, коли ми готові вийти з тракторами, з вилами, влада буде до нас прислухатися.

Показати ще новини
Радіо НВ
X