РФ пропонує застосувати проти України нові контрсанкції, а Ощадбанк буде стягувати комісії з пенсіонерів – тижневий огляд бізнес-новин

11 листопада 2016, 19:15
Україну на поточному тижні переповнював ажіотаж навколо банківського сектору. Проте підкинув скандал і російський депутат, який пропонує ввести контрсанкції щодо України, якщо не відновиться діяльність російських платіжних систем

1 Ощадбанк вводить комісії за оплату житлово-комунальних послуг. Вже з 1 грудня поточного року плата за кожну платіжку складатиме 3 грн. Введення комісійних банк пояснює тим, що доходи від прийому платежів не покривають витрати банку на їх проведення. А, у відповідності до чинного законодавства, фінустановам заборонено встановлювати комісійні платежі нижче їхньої собівартості.

Відео дня

Разом з тим Антимонопольний комітет (АМКУ) намір звернутися до Кабінету Міністрів з пропозицією змінити порядок прийому готівкових платежів. АМКУ встановив, що усі банки в Україні та поштовий оператор Укрпошта утримують комісійну винагороду з населення при прийомі платежів, хоча комісійну винагороду за прийом платежів від споживачів закладено у сам тариф.

У касах відділень банки беруть як правило плату в розмірі 1% від суми платежу, але не менше ₴3-₴10 за кожну платіжку. І лише через інтернет-банкінг банків часто зовсім не стягують комісію, або ж вона складає значно менше – від ₴1.

При цьому Ощадбанк останнім вводить комісії на сплату послуг, у зв’язку із чим навколо відділень часто спостерігалися великі черги із бажаючих платити за комунальні послуги без оплати комісій.

2 За наступні 3 роки НБУ має намір у півтора рази скоротити частку готівки в економіці. До 2020 року регулятор має намір знизити обсяг готівки в обігу з 14,3% в 2015 році до 9,5% від ВВП.

На сьогодні населення, банки та підприємці утримують у себе готівкових коштів на ₴313 млрд. При цьому, за даними НБУ, 58% населення отримують доходи у безготівковій формі. За іншими дослідженнями, більше 90% молоді мають платіжні картки, 26% із них здійснюють платежі через інтернет. Проте лише третина із них розплачуються за продукти харчування картками. Причина у тому, що із понад 1 млн підприємств лише 200 тис. приймають безготівкові платежі.

Окрім того, Національний банк запустив проект (ідентифікація клієнта банку без його фізичної наявності у відділенні для подальшого надання послуг) для банківських операцій. Повний запуск проекту регулятор планує завершити у 2018 році.

Переший етап проекту BankID, який передбачає використання системи ідентифікації для адміністративних послуг, НБУ вже успішно завершив. На сьогодні до BankID підключилися Ощадбанк, ПУМБ, Укрсоцбанк та отримав заявки на підключення від Альфа-Банку, банку Восток, ОТП Банку, Радабанку і УкрСиббанку.

3 Банки не виходять із кризи – збиток системи у третьому кварталі 2016 року склав ₴11,6 млрд. Збитковим за підсумками січня-вересня виявилися 35 банків із 100 платоспроможних (за 3 кв. 2015 – 41 банк, за 3 кв. 2016 – 52). Сукупний збиток трьох десятків аутсайдерів склав ₴20,4 млрд, тоді як 65 прибуткових фінустанов зафіксували на всіх плюс у розмірі ₴8,8 млрд.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За даними НБУ, найбільший збиток отримав російський ВТБ Банк у розмірі ₴5,6 млрд, Промінвестбанк – в ₴4,1 млрд, Сбербанк – ₴2,9 млрд. В банках стверджують, що від’ємний фінансовий результат пов’язаний із необхідністю формувати резерви під проблемні кредити.

Найбільший прибуток серед усіх банків – ₴2,5 млрд – отримав австрійський Райффайзен Банк Аваль. Хороші результати показали також американський Сітібанк – ₴1,1 млрд, та угорський ОТП Банк – ₴874,2 млрд. Дані фінустанови кажуть про хорошу платіжну дисципліну своїх клієнтів, через що банки можуть отримувати хороший дохід по кредитах та навіть розформовувати резерви під кредити, які раніше вважали проблемними.

4 Російська федерація розглядає можливість заборони грошових переказів до України. Депутат від партії Єдина Росія Владислав Рєзнік вніс до Держдуми законопроект, яким передбачено заборону на здійснення транскордонних переказів без відкриття банківського рахунку. Дані заходи вживаються начебто з метою забезпечення прав та інтересів учасників переказів на території РФ та є своєрідною відповіддю на можливі санкції.

Так, якщо іноземна держава введе обмеження на використання на її території платіжних послуг, що надаються російськими операторами, то законопроект забороняє здійснювати грошові перекази, в тому числі електронні, з Росії до такої держави з використанням іноземних платіжних систем.

Нагадаємо, Україна в процесі розширення санкцій щодо Росії, заборонила діяльність на своїй території російських платіжних систем. Під санкції зокрема потрапили Колібрі (управляється Сбербанком), Золота корона (Платіжним центром, Юністрім (банком Юністрім)), Міжнародні грошові перекази Лідер (товариством Лідер), Anelik (банком Анелік Р"), Blizkо (Зв'язок-банком).

5 Керівництво Нацкомісії з регулювання ринку фінансових (небанківських) послуг вирішило не чекати ліквідації комісії та розпочало «відбілювання» страхових компаній. Раніше керівництво Нацбанку заявляло, що коли страховий ринок перейде під їхній нагляд, то першим ділом гравців зобов’яжуть показати прозору структуру власності та обґрунтовувати походження коштів, на які акціонери мають намір придбати страхову.

Проте вже від сьогодні, 11 листопада, Нацкомфінпослуг взяла на себе право відмовляти у покупці страхових компаній неплатоспроможним інвесторам, а також особами із зіпсованою діловою репутацією.

Щоправда, нова вимога регулятора стосується лише нових власників та керівництва компаній, а не нинішніх. Попри те, у Нацкомфінпослуг вважають, що навіть такі новації зменшать ймовірність набуття, чи збільшення істотної участі у фінансових установах неплатоспроможними власниками. А, це у свою чергу, сприятиме стабільності розвитку ринку фінансових послуг.

Показати ще новини
Радіо NV
X