«Стати європейським офшором». Радник Зеленського заявив, що Україні потрібно швидко провести «абсолютну податкову лібералізацію»

15 квітня 2020, 10:26

Україні потрібно радикально лібералізувати податкове законодавство і фактично стати європейським офшором.

Про це радник президента України, член Ради з питань економічного розвитку при Кабінеті міністрів Олег Устенко заявив в інтерв'ю Радіо НВ.

«Як я собі уявляю, ми могли б зараз зробити настільки ліберальне податкове законодавство, що фактично стати східноєвропейським або взагалі європейським офшором. У плані того, що ми могли б лібералізувати наше законодавство по самому можливому максимуму, в тому числі, наприклад, скасувати податок на прибуток і ввести податок на виведений капітал», - сказав він.

Відео дня

На думку Устенка, Україні потрібна «абсолютна податкова лібералізація".

«Час прийшов, тягнути більше нікуди, треба приймати жорсткі і швидкі кроки. Повна лібералізація нашого податкового законодавства з розумінням того, що можуть бути втрати в короткостроковій перспективі, але цю короткострокову перспективу можна пережити. Питання середньої і довгострокової перспективи», - підкреслив економіст.

Він додав, що після кризи всі країни «будуть переслідувати тільки свої інтереси», тому «елементи такого помірного протекціонізму стають очевидною реальністю».

«У моєму розумінні ставка або акцент буде зміщений зі звичайною такої риторики, яка була у нас десятиліттями з приводу просто іноземних інвесторів, в сторону внутрішніх інвесторів. А для цього необхідна буде амністія капіталу. Думаю і розумію, що у президента є вже чітке розуміння, як рухатися, що треба робити, і який позитивний ефект це може дати для економіки. Тобто, в кінці кінців, треба припинити брехати собі з приводу того, чиї це капітали, де вони, як вони завозяться. Ну, хто вірить в те, що левова частка інвесторів, які заходять в Україну, це інвестори з Британських Віргінських островів, Панами, Кіпру? Зрештою, виявляється, що це все наші інвестори, які просто «перевзуваються», - зазначив Устенко.

На його думку, в разі проведення амністії капіталу ставка повинна бути дуже низькою - на рівні 5%.

«У моєму розумінні, дуже низька ставка - в районі 5% - дасть можливість амністувати цей капітал. Але при цьому повинні бути чіткі "уловлювачі", щоб не допустити того, щоб кримінал, наприклад, міг просто легалізувати свої гроші. Це просто неприпустимо, аморально. Коли йшло обговорення з цього питання, президент про це говорив», - заявив економіст.

Він вважає, що проведення амністії капіталу «має бути запущено негайно».

«Це те, що обговорюється не тільки у президента, але це те, що зараз обговорюється і у прем'єра в плані підготовки цієї стратегії...» - сказав Устенко.

Радник Зеленського додав, що цю стратегію і початкові кроки можна буде побачити через тиждень або два: «Я думаю, що мова йде, скажімо, про тиждень-два для того, щоб ми чітко бачили тут зрушення. Що стосується другого глобального етапу, коли пандемія пройдена, а кордони начебто як ще закриті, але частково починають відкриватися, тут мова йде, скажімо, про місяць для того, щоб була представлена ця частина. І більш довгострокове теж я б оцінив в районі півтора місяців для того, щоб ми з вами мали документ на руках, повністю вже фіналізований за всіма цими етапами. Але ще раз кажу, що тиждень-два - це максимум, який я б допустив для цих перших швидких кроків. Тому що вони вже напрацьовані. Їх просто треба обговорити, систематизувати, зважити за і проти і негайно рухатися. Якогось часу реального на розкачку не існує. В прем'єр це розуміє. Ось, чому на цій нараді [з президентом] він як раз і наполягає на швидкості прийняття рішення».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Нагадаємо, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев говорив в інтерв'ю Радіо НВ в листопаді минулого року, що Україна може ввести податок на виведений капітал з 1 січня 2021 року. Проти такої зміни виступає Міжнародний валютний фонд. У МВФ вважають, що Україні потрібно вдосконалити механізм адміністрування податку на прибуток, а не вводити НнВК, оскільки це «може нашкодити країні в декількох площинах». Перш за все мова йде про значні втрати податкових надходжень, які, за консервативними оцінками, можуть скласти 1,7% ВВП  2020-2021 роках), відзначали у Фонді. Крім цього, немає очевидних доказів, що така зміна сприятиме збільшенню інвестиційних потоків, заявляли в МВФ.

Провести податкову амністію планувалося цього року. У законопроєкті Гетманцева пропонувалися ставки від 2,5% до 10%.

Показати ще новини
Радіо NV
X