Примиритися з олігархами. Британський економіст запропонував спосіб боротьби з корупцією
На Заході поширена думка, що Україну неможливо реформувати. Однак проведені зміни в економіці за останні три роки доводять протилежне. Наразі Україні вкрай необхідно зробити ще декілька речей - провести прозору приватизацію, запровадити ринок землі та почати, нарешті, боротьбу з корупцією.
Таку думку висловив британський економіст Тімоті Еш, головний стратег з питань суверенного боргу BlueBay Asset Management, однієї з найбільших в Європі компаній з управління активами.
Наразі корупція – це проблема №1 для України, каже він. "Час, який залишився у нинішньої влади, має показати, наскільки серйозно Адміністрація президента ставиться до подолання корупції. Інакше Україна так і залишиться в "сірій зоні" між Сходом і Заходом.
Саме через корупцію іноземні інвестори не заходять в Україну. При цьому, за словами британця, інвесторам все одно, які саме інституції будуть боротися з корупцією (НАБУ, НАПК, ДБР тощо). Вони сприймають це на рівні політичної волі влади.
На думку Еша, Україна може подолати корупцію, позбувшись архаїчної олігархічної системи. При цьому, можливий варіант "справедливого примирення" з олігархами. Як варіант, каже він, можна змусити їх платити більше податків, "а не вирішувати все радикальним способом – пересаджати всіх за грати".
Британський економіст також зазначає, що і сьогодні на Заході поширеною є думка про те, що Україну неможливо реформувати. Однак результат, якого досягла країна за останні три роки, все ж таки показує її хибність.
Він впевнений, що економіка України може зростати на 5% на рік. "Зараз Україна перебуває в головному поворотному моменті", - зазначає Еш.
Водночас головний редактор VoxUkraine Борис Давиденко застерігає від штучного накачування економіки грошима лишень задля того, щоб досягти такого росту.
Еш уточнює: зростання економіки – це не тільки зростання ВВП. "Це має бути інклюзивний ріст, який відчувають насамперед люди, – наголошує він. – Без подолання корупції він неможливий".
У свою чергу Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії, зазначає, що Україні важливо показувати ріст ВВП більш ніж 2-3% на рік: "Якщо ми не забезпечимо такий ріст, ми не зможемо зупинити відтік робочої сили у більш розвинені і успішні сусідні європейські країни".
Він також звертає увагу на те, що Україні потрібні саме зовнішні інвестиції, оскільки внутрішніх ресурсів стає все менше. "Останній рейтинг ТОП-100 бізнесменів України свідчить про те, що українські олігархи біднішають, і їхніх грошей для розвитку країни вже недостатньо", – каже Вишлінський.
- Читайте також: Якщо якийсь інвестор прийде в Україну з $10 млрд, то вкласти їх йому буде нікуди, – Ложкін
Експерт зазначив на необхідності проведення успішної приватизації держпідприємств, або створення дієвої системи їх управління через незалежні наглядові ради.
У свою чергу Давиденко звернув увагу на той факт, що суспільна думка в нашій країні досі виступає проти приватизації. Хоча саме приватизація могла б стати тим шляхом, через який іноземні інвестиції зайдуть в Україну.
На його думку, найбільш негативними для інвесторів є дії влади. І та "картинка", яку вона створює у зарубіжних ЗМІ, зокрема через останні скандали з пресингом НАБУ та затриманням Міхеіла Саакашвілі.
З ним згоден і президент Американської торговельної палати в Україні (АТПУ) Андрій Гундер. Сьогодні є сигнали, що деякі іноземні компанії все ж таки вирішили заходити в Україну. У коментарі НВ Бізнес Гундер зазначив, що таку новину можна буде почути "дуже скоро", вже у першому кварталі 2018 року. Це не дуже великі гроші, але йдеться про десятки мільйонів доларів.
Однак, зазначає він, частина закордонних компаній, які готові були інвестувати, дивлячись на картинку подій в Україні, яку показує, наприклад, CNN, сказали "Стоп! Ми передумали вкладати сюди кошти".
В цілому експерти висловили стримані прогнози щодо перспектив залучення Україною іноземних інвестицій в найближчий рік.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.