Представник України в МВФ розповів рецепт порятунку від популістів

1 вересня 2018, 10:10

Щоб уникнути кардинальної зміни економічного курсу України в разі приходу до влади популістів, необхідно посилювати роль інститутів, що пропонується в програмі Міжнародного валютного фонду.

Про це в інтерв'ю Радіо НВ розповів Владислав Рашкован, представник України в МВФ, заступник виконавчого директора Фонду, екс-заступник голови Нацбанку України.

"Найважливіша річ, чому Україна все ще не успішний кейс для МВФ, - тому що кожен раз, коли МВФ говорить про інститути (а ми знаємо, що інститути дуже важливі), ми говоримо про людей", - зазначив Рашкован.

Відео дня

При цьому він підкреслив, що МВФ не є політичною організацією, хоча у всіх країнах, де є його програми, "завжди існують проблеми політичних циклів". Тому Фонд "намагається це інституціоналізувати".

"Те, що відбувається сьогодні в Америці, дуже добре ілюструє ту ситуацію, коли у тебе є багато сильних популістських гасел, які сильно відбиваються в умах і настроях людей. І в цьому-то і сенс. Ми трохи неправильно інтерпретуємо, у нас неправильна конотація слова "популізм". Ми під популізмом розуміємо брехню. Популізм - це не брехня, це набір політик, спрямованих на реалізацію основних сподівань великої групи населення. В принципі, з точки зору репрезентативною функції, це влада якраз і повинна робити. Проблема в іншому: через низьку фінансову, політичну, економічну грамотність люди не знають, що добре для країни. Якщо запитати людей: "Хочете жити довго, багато і щасливо?", - всі дадуть відповідь: "Так". Відповідно будь-який політик і починає це обіцяти. У цьому-то і полягає популізм", - зазначив Рашкован.

За словами екс-заступника голови НБУ, один з рецептів, що потрібно зробити для України, - це приватизація, в тому числі землі.

"Чи не приватизація як мета - комусь віддати підприємства, а приватизація як частина більшого завдання роздержавлення. Фактично концепція повинна бути дуже проста - все, що може зробити бізнес, повинен робити бізнес" - зазначив Рашкован.

Причому, приватизація стосується не тільки підприємств, додає він: "Якщо управляти локальною лікарнею в якомусь селі в рамках нової реформи, коли гроші йдуть за пацієнтами, може приватна компанія, а не державна, то чому ні?" Наприклад, так відбувається в Австрії.

"У підсумку, чому у нас така велика кількість держчиновників? Вони всі займаються не розробками політик, які повинні бути в країні, а управлінням цим величезним державним апаратом", - резюмував Рашкован.

Повну версію інтерв'ю Радіо НВ з Владиславом Рашкованом читайте на нашому сайті.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X