Правила топ-менеджерів. Тарас Лукачук, регіональний президент Jacobs Douwe Egberts про успіх у бізнесі

9 березня 2016, 16:18
7436
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Правила топ-менеджерів. Тарас Лукачук, регіональний президент Jacobs Douwe Egberts про успіх у бізнесі - фото
Глава регіонального офісу найбільшої світової корпорації розповідає про право на помилку в бізнесі і пояснює роль випадку і завзятості в кар'єрі та житті

Два роки тому випускник Києво-Могилянської академії Тарас Лукачук у свої 38 років став першим українцем, який очолив ключовий офіс найбільшої транснаціональної компанії Mondelez, тепер – Jacobs Douwe Egberts. Це був безпрецедентний випадок, коли українець зайняв таку високу посаду в транснаціональній корпорації. У підпорядкуванні Лукачука виявився бізнес в 20 країнах світу регіону ЕЕМЕА – Східна Європа, Близький Схід і країни Африки – вартістю близько $700 млн.

Перш ніж стати президентом в Jacobs Douwe Egberts, Лукачук провів 19 років в Kraft Foods, український офіс якої вважався одним з найбільш успішних у світі.

«Мені зробили пропозицію, від якої було важко відмовитися», - зізнається Лукачук.

У рамках спецпроекту Правила топів – спільного проекту Європейської Бізнес Асоціації та ділового порталу НВ Бізнес – Тарас Лукачук розповідає, навіщо заохочувати підлеглих робити помилки і чому проблеми потрібно шукати, в першу чергу, в собі самих.

ПРАВИЛА І ПРИНЦИПИ ТАРАСА ЛУКАЧУКА

1Про найважливіше в бізнесі

Дуже важливо намагатися дивитися на бізнес максимально широко. Ми в Kraft Foods мали таку можливість. Нас було дуже мало, і всі повинні були розуміти не тільки свої функції.

Другий цікавий висновок: дуже важливо просуватися в динамічній частині світу, і це одна з причин, чому я досі працюю на ринках, які розвиваються.

2 Про освіту

Я закінчив Києво-Могилянську академію. Абсолютно трансформаційний досвід в моєму житті. Дуже важливо, дуже цікаво. Я вважаю, що академічна освіта – це дуже важливо. Це, напевно, останній елемент у нашому розвитку, коли ми отримуємо таку теоретичну академічну освіту. Після цього починається досвід. І не можна плутати ці речі.

3Про помилки

Ідеальних людей не існує. Всі ми помиляємось. Я дотримуюся тієї точки зору, що люди повинні мати право на помилку. Напевно, важливо при цьому, щоб помилки не повторювалися, з одного боку. З іншого боку, важливо в процесі створення організації намагатися уникати ситуацій, коли люди отримують відповідальність занадто рано, надто велику і роблять дуже великі помилки. У всіх інших випадках, я думаю треба заохочувати, щоб люди робили помилки і вчилися на них.

4Про мотивації

Для мене є декілька джерел мотивації. Одне з них – це мати можливість створювати щось нове, нехай це буде бізнес, перебуваючи в дуже динамічній частині світу, якою є Україна і східна Європа. Я маю можливості. Компанія, в якій я працюю багато років, давала можливість це робити.

Другим дуже важливим джерелом мотивації для мене є люди. Можливо, ви часто чуєте, але для мене дійсно можливість працювати з людьми, які додають енергії – особливий досвід. Відповідно, якщо у вас є ця мотивація, то ви як керівник з великою ймовірністю передасте цю енергію назад своїм людям.

5Про головні життєві правила

Я не прихильник жити за чіткими правилами. Я вважаю, що життя – це, скоріше, гра в шахи, ніж прямий шлях. Я б сказав, що хотілося б так проживати життя, щоб потім в кінці, озираючись назад, не було соромно і шкода про те, що зробив. Ну і керуватися базовими цінностями людськими.

Якщо вам вдалося дуже легко – швидше за все, це був випадок. Не розраховуйте, що так буде завжди. Щоб досягти чогось більшого, потрібно досить багато працювати.

6Про засади

В мене немає єдиного принципу, з яким я живу. Дуже хочеться проживати життя так, щоб потім не було соромно за життя. Я часто повторюю собі і людям, що ми живемо одне життя, і це не репетиція, а ексклюзив. Все – повторів не буде. Тому не витрачайте ні одного дня так, щоб вам було б потім прикро за цей день.

7Про планування роботи

Повинен визнати, що на даному етапі, маючи відповідальність за кілька десятків країн і величезну територію від Камчатки до Йоганнесбурга, я не можу вже особисто керувати своїм часом. У мене є мій ангел-хранитель – моя помічниця, яка значною мірою керує моїм календарем, і дуже часто я змушений відправляти людей до неї, щоб вона допомогла організувати зустрічі.

Що стосується нотаток і обробки інформації – я все-таки віддаю перевагу електронним носіям. Важливі якісь речі – коментарі або нагадування – я заношу в свій iPhone і потім працюю з ними, тому що все-таки з папером зараз складніше працювати.

8Про натхнення

Моя бабуся колись розповідала таку історію. В одного чоловіка над ліжком висіла табличка, там було написано "завтра так не буде". Коли все було дуже добре в його житті, він дивився і казав: "Так, завтра так не може бути". А коли все було погано, він так само говорив собі "завтра так не буде".

Маючи вже 20 років досвіду роботи в Україні і в цій частині світу, я точно знаю, що завтра буде краще. Тому те, що зараз відбувається – це, з одного боку, досить складний і прикрий час, але я впевнений, що через рік-два ми побачимо значні поліпшення. Я досить філософськи ставлюся до того, що відбувається. Потрібно з цим жити і рухатися далі.

9Про проблеми і рішення

Я б радив усім у всіх обставинах не шукати проблему в інших. Ми дуже часто схильні все негативне звалювати на когось: це вони не зробили, це вони не почули, це держава, це уряд, це конкурент, це ще хтось... Я думаю, що якщо ми навчимося шукати відповіді в нас самих щиро для себе, то ми дуже багато речей будемо вирішувати по-іншому. Шукайте проблему, можливість і потенціал насамперед в собі. Робіть це щиро, і у вас багато речей підуть по-іншому.

10Про вдачу і завзятість

Озираючись на свій досвід, я б сказав, як кажуть американці – there is no free breakfast. Нічого просто так в житті не приходить. Якщо вам вдалося дуже легко – швидше за все, це був шанс, випадок. Але не розраховуйте, що так буде завжди. Щоб досягти чогось більшого, на жаль чи на щастя, потрібно досить багато працювати.


Читайте новий номер журналу НВ

Передплатіть журнал НВ та читайте новий номер вже зараз. Передплатники також отримують доступ до архівних номерів журналу НВ. Вартість передплати журналу на 3 місяці усього 59 грн.

Передплатити журнал

Вибір редакції

Економіка

23 травня, 09:00

thumb img
Зима близько. Як Нафтогаз і Газпром готуються до загострення транзитного конфлікту
Компанії/Ринки

23 травня, 09:15

thumb img
До 2021 року ми хочемо вивести компанію на оборот в мільярд доларів. Інтерв'ю з СЕО GlobalLogic
Компанії/Ринки

24 травня, 20:06

thumb img
Що зміниться в роботі аеропорту Бориспіль — 6 тез топ-менеджерів

Стань автором

Якщо Ви хочете публікувати свої колонки на НВ Бізнес, напишіть листа на адресу:

kolonka@nv.ua