Правила топ-менеджерів. Гендиректор Novus розповідає про те, чи потрібна вища освіта для успішної кар'єри

25 квітня 2016, 17:13
Генеральний директор роздрібної мережі Novus Україна Ігор Ланда потрапив у вищу лігу топ-менеджерів країни, що називається, з народу. Народився він в «городе корабелов» Миколаєві. Ланда не приховує, що в школі вчився погано, а тому після випуску пішов працювати на завод учнем токаря. Потім три роки відслужив на флоті

У бізнес він прийшов, як і багато хто тоді, - в період "лихих" 1990-х.

Але справжнім трампліном для бізнесмена стала одна з найбільших в країні компаній по виробництву соків Сандора. "Моя теща працювала прибиральницею на Сандорі і розповіла мені, що там шукають "якогось менеджера". Як виявилося, йшлося про торгового представника. "Я пішов на співбесіду, навіть не особливо розуміючи, в тому, як торгувати соками. Але завдяки моєму досвіду в торгівлі, на посаду мене все ж затвердили", - згадує Ланда.

Відео дня

У 1998-1999 роках Сандора вийшла в лідери ринку. І тоді Ланді запропонували обійняти посаду комерційного директора компанії. Саме в цей час Сандора стала розвивати дистрибуцію спільно з американською корпорацією PepsiCo, яка пізніше її викупила. "Думаю, десь в той період було посаджено перше зерно, створені передумови для подальшої купівлі Сандори компанією PepsiCo", - вважає Ланда.

Але угода, яка була успіхом для власників, для Ланди означала кінець кар'єри в цій компанії. "Я не люблю грати на других ролях", - каже Ланда. З Сандори йому довелося піти. Через кілька років після цього, коли менеджер вже попрацював в різних компаніях, його запросили стати однією з найбільш динамічно розвинених роздрібних мереж України - Novus, яку створили колишні власники Сандори.

В рамках Правила топів - спільного проекту Європейської Бізнес Асоціації та ділового порталу НВ Бізнес - Ігор Ланда розповідає про те, чи потрібна вища освіта для успішної бізнес кар'єри.

1 Про першу роботу

У дитинстві я мріяв про багато професій. У свій час дуже хотів створювати машини - в цьому немає нічого дивного, адже у моєму рідному Миколаєві було багато машинобудівних і суднобудівних підприємств. Я з малих років знав, чим корабельна турбіна відрізняється від ракетної і з чого вони складаються, адже вся моя сім'я працювала на заводі. Так що і я після десятого класу став токарем і відпрацював на машинобудівному підприємстві цілих вісім років.

2 Про вподобання та хобі

Вільний час я присвячую різним речам. Приділяю увагу онукам, у мене їх двоє. А ще дуже люблю займатися садом, газонами, квітами, сам доглядаю за ними разом з сім'єю.

.

3 Про освіту
Напевно, багато хто здивується - але у мене середня технічна освіта. Я закінчив вечірній технікум. Коли починав працювати на керівних посадах, спочатку труднощів через відсутність спеціальної освіти не відчував. Тоді бізнес розвивався не так інтенсивно. Все, чого не вистачало, можна було отримати на тренінгах або з книг. Але сьогодні, як керівник великого бізнесу, я змінив своє ставлення до освіти. Впевнений, що сучасна молодь повинна знати основи маркетингу, економіки та англійську мову, добре працювати на комп'ютері. Також важлива швидкість сприйняття матеріалу і прийняття рішень.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

4 Про ставлення до помилок
Найголовніше і найважче зрозуміти, що ти зробив помилку. Потім у мене зазвичай настає кілька безсонних ночей, я думаю і аналізую ситуацію. З життєвим досвідом кількість помилок зменшується. Головне не опускати руки, зрозуміти і проаналізувати, в чому ж була причина помилки. Що стосується помилок інших, у мене є принцип: якщо успіх - це досягнення команди, якщо помилка - мій промах.

5 Про мотивацію
Я вже 18 років керую колективом, тому моя мотивація полягає в мотивуванні моїх підлеглих. Я домігся дечого в цьому житті. Було кілька вдалих проектів, визнання оточуючих. Тому натхнення і мотивація сьогодні для мене - працювати з молоддю. Що стосується моїх підлеглих, мені хотілося б бачити їх короткострокову і довгострокову мотивацію. Хочу розуміти, яким кожен з них бачить себе через 5-7 років. Мені здається, життя триває тимчасовими відрізками в 5-7 років. Треба поставити собі ціль і за цей період часу досягти її.

6 Про правильне налаштування
Безумовно, я оптиміст. В житті мені доводилося переживати багато складних ситуацій, але я завжди вірив, що після чорної смуги настає біла. І життя завжди підказувало, що це правильно. Пропоную всім залишатися завзятими оптимістами.

7 Про те, що цінує в людях
Для мене дуже важлива порядність, чесність, віддача тій справі, якою людина займається.

.

.

8 Про ставлення до недоліків
Мені здається, я часом надто запальний. Все життя з цим борюся. І, здається, з роками мені вдалося злегка приглушити цю рису в собі. Ще я б, напевно, хотів вивчити англійську. Але навряд чи я вже колись це зроблю.

9 Про те, чого навчився у команди
Я працював з багатьма людьми в своєму житті і набув чималого досвіду за цей час. У команди на попередній роботі я вчився віддачі тій справі, за яку ми бралися та ентузіазму. А люди, з якими я працюю зараз, вже стійкі професіонали. У них я вчуся виваженості, стабільності і знань власної справи. Сьогодні ті люди, які зі мною працюють, вони вже більш професійні. Перша команда - були в основному ентузіасти, це було 10 років тому. А сьогодні це вже прагматизм, фундаменталізм і високий багаж знань.

10 Про життєве кредо

Моє життєве правило - ніколи не сумувати і не опускати руки.

.

.

11 Про стиль управління
Я точно не демократ. Я - диктатор. Зрозуміло, не такий радикальний, як раніше. Деякі люди називали мене навіть не жорстким, а жорстоким. Але я вважаю, що демократія потрібна в міру. Якщо ти ставиш собі велику складну мету, то без жорсткої хватки там не пройдеш.

12 Про ставлення до труднощів
Найскладніше справлятися в роботі зі зрадою людей, на яких ти зробив ставку, в яких вірив, вкладав власний досвід, знання і розраховував на них в перспективі. Коли людина відвертається або зраджує тебе, для мене це дуже велика втрата.

13 Про улюблене в роботі
Я страшенно люблю справу, якою займаюся. Завжди рано приїжджаю в офіс, о 8 годині ранку мене вже можна застати в кабінеті. Робота - це моє життя. І подобається мені в ній багато що. Дуже люблю прораховувати і здійснювати багатоходові комбінації. Наприклад, для того, щоб одна зустріч відбулася, мені довелося за півтора року здійснити якісь дії, які в наслідку принесли успіх моїй справі. Це бізнес-комбінації, і я їх дуже люблю.

14 Про успіх в бізнесі
Для мене дуже важлива бізнес-інтуїція. Це коли на прийняття рішення йде мінімум часу. В наш час, коли потік інформації швидкий, це дуже потрібна якість. Ще нікуди не дітися від професіоналізму в своїй справі.

15 Про ідеального бізнес-партнера
Ніколи і ні з ким не можна відразу бити по руках. Бізнес - це блеф. Мені дуже важливо, щоб навіть з конкурентами або людьми, з якими є конфлікт інтересів, відносини будувалися за відкритим принципом і розумінням одне одного.

16 Про головний життєвий урок
Не обдури. Я мав життєвий досвід, коли я зробив для себе вибір - обдурив людину. І як показало потім життя, йому гірше не стало, а мені все повернулося сторицею. Саме тому я впевнений, що головне у всьому - це порядність і чесність.

17 Про баланс особисте життя /робота
Я рано прокидаюся, йду на роботу. І, відповідно, якщо немає якихось важливих зустрічей, рано повертаюся додому. Кілька годин займаюся садом, відпочиваю і дивлюся телевізор, по вихідних граю у великий теніс. Ось секрет мого балансу. Мені вистачає 10 годин на день, щоб вирішити всі робочі моменти. Я не працюю у вихідні, якщо немає якихось екстремальних ситуацій. Це життєві правила, яким я слідую. Потрібно все встигати робити вчасно або правильно організовувати робочий процес.

18 Про натхнення
Сьогодні мене надихають діти, внуки, бажання залишатися і бути лідером. Хочеться створити компанію, яка б увійшла в історію і залишила по собі слід. Надихають 5 тисяч співробітників, які в тебе вірять. І це дуже важливо.

19 Про головну пораду 20-річному собі
Вивчи англійську. А копнути глибше, то я б порадив собі в двадцять більше часу приділяти освіті. Але я б не хотів прожити життя інакше. Людина створюється не природою, а життям. І дуже важливо падати, забиватися, ламатися, видужувати і йти далі. Крім тих кількох складних випадків, коли приймав рішення обманювати або зробити щось неправильне, більше картати себе немає за що. Коли до мене приходять люди на співбесіду, я не дивлюся в їх диплом, який університет вони закінчували. Досить 5 хвилин поговорити і зрозуміти, що за людина переді мною. Можна займатися самоосвітою, прагнути до чогось і досягти при цьому вершин.Показати ще новини
Радіо НВ
X