Постійне підвищення «мінімалки» призвело до зниження середньої зарплати та росту доходів ФОПів — експерт

6 лютого 2018, 18:26

Незважаючи на постійне підвищення «мінімалки», середня реальна заробітна плата знижується. Натомість доходи фізосіб-підприємців (ФОПів) стабільно ростуть. Це може свідчити про посилення тенденції тінізації заробітної плати на ринку праці.

Про це йдеться в статті на VoxUkraine.

«Має місце поширення практики використання ФОПів для оплати праці… «, — зазначає керівник проекту Індекс моніторингу реформ (iMoРe) Тетяна Тищук

Відео дня

Для українців це означає, що робочих місць, які дають соціальні гарантії, на ринку праці ставатиме менше.

«Це не тільки й не скільки питання недоотримання податкових надходжень. Більша проблема в тому, що такі працівники не мають жодних гарантій ані щодо майбутньої пенсії, ані щодо лікарняних та відпусток», — каже експерт.

За останні три роки уряд підняв мінімальну заробітну плату більш ніж в 3 рази. З 2018 року вона складає 3723 грн. Якщо враховувати темпи інфляції, то «мінімалка» зросла на 47%. Це найвищий рівень мінімальної зарплати за весь час існування гривні.

Але в цих досягнень є зворотний бік, підкреслює Тищук.

Рівень же середньої зарплати з урахуванням інфляції в економіці залишився майже без змін. Номінальний її показник з 2013-го по 2017 рік зріс з 3265 до 6953 грн (станом на листопад). Але це підвищення «з'їла» інфляція.

Це означає, що середня зарплата насправді знизилася в реальному вимірі, бо зростала повільніше за ціни.

Щоб побачити, де працюють майже 16,5 млн українців, VoxUkraine зробив розрахунки за даними щодо економічної активності населення, ринку праці, показників діяльності суб'єктів господарювання, 100 найбільших держкомпаній та державних банків.

Розмір приватного сектору (43,4%) є трохи більшим, ніж державного. Проте кількість офіційно найнятих працівників у приватному секторі (34,6%), які отримують «білу зарплату"та мають соціальні гарантії, співставна з державним сектором.

Для того, щоб економити на податках та мати більшу гнучкість у відносинах з найманими працівниками, компанії виплачують зарплату у «конвертах"або укладають з працівниками договори, як з приватними підприємцями (ФОПами).

У статистиці доходів населення доходи ФОПів (формально та неформально зайнятих) після кризи становили від 16 до 19% загального обсягу. Вони мають стійкий тренд зростання. Водночас доходи від заробітної плати становлять близько 40%.

За даними Держстату, у 2014−2016 роках загальна кількість ФОПів перевищувала 3 млн. Найчастіше використовуються ФОПи третьої групи платників єдиного податку.

За попередніми оцінками, середній дохід ФОПів (формально та неформально зайнятих) у 2017 році становив близько 160−170 тис. грн на рік.

Якщо вважати, що структура доходів від заробітних плат є пропорційною кількості найманих працівників, то можна зробити висновок, що доходи ФОПів уже співставні з обсягом «білих» зарплат у приватному секторі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Таким чином, економічно необґрунтоване підвищення мінімальної зарплати може «виштовхати» мільйони українців за периметр ринку праці із соціальними гарантіями.

У 2019 році відбудуться президентські й парламентські вибори, й передвиборні кампанії вже почалися. Наступне рішення влади про зміну стандартів оплати праці повинно спиратися на аналіз витрат та вигод і приватного сектору.

Показати ще новини
Радіо NV
X