Поставити на карту. Які шанси України зупинити запуск Північного потоку-2

26 січня 2019, 10:22

Україна відчайдушно намагається зупинти запуск проекту Nord Stream-2, щоб врятувати національну газотранспортну систему від руйнування, країну від російської агресії, а Європу від розколу і енергетичного рабства, пише журнал Новое Время.

Тактика Кремля щодо Києва змінюється часто, але завжди відповідає стратегії Газпрому, яка не змінюється ніколи. Її суть - вивести Україну з газового ринку Європи. І як наслідок - монополізувати всі його ніші. Тобто одним вентилем вбити двох зайців. Позбавити Україну голосу в регіональній геополітиці і взяти під політичний контроль керівництво країн ЄС і НАТО.

Відео дня

Для вирішення першої і другої задач Газпром у союзі з компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell, Wintershall добудовує в Балтійському морі обхідну гілку газопроводу Nord Stream-2. З країн балтійського регіону тільки данці чинять опір проекту. Польща - огризається. Німеччина - підтримує. Швеція і Фінляндія скорилися неминучості.

Найактивнішим і найбільш дієздатним противником труби стали небезкорисливі американці. Прямо з Білого дому вони на весь світ загрожують міжнародним підрядникам проекту найжорсткішими санкціями.

Трубна справа

Українців майбутнє газопроводу цікавить у першу чергу тому, що він здатний позбавити газотранспортну систему України заробітку на транзиті російського газу в Європу. Для України це річна втрата в $3 млрд.

У 2019 закінчується десятирічний контракт Нафтогазу і Газпрому на транзит газу в Європу. Підписувати новий Росія не поспішає, а точніше - не збирається. І це найбільший економічний ризик поточного і наступного років.

У 2019 закінчується десятирічний контракт Нафтогазу і Газпрому на транзит газу в Європу

Газпром доклав зусиль, щоб переконати зацікавлених європейців, що споживання газу на континенті буде безрозмірно рости. А щоб задовольнити попит, знадобляться додаткові потужності, і не потрібно їх будувати через непередбачувану Україну.

Поки в 1990-х і частково на початку 2000-х Росії вдавалося ховатися за маскою миротворця, тактика Кремля і стратегія Газпрому мало кого лякали. Але після низки військових кампаній на Кавказі, Середньому Сході та в Україні міжнародний імідж голуба миру трансформувався в образ яструба війни.

Тепер Олександрові Харченку, гендиректору Центру досліджень енергетики, і не тільки йому, приходять найстрашніші думки. "Якщо [українська] труба [Газпрому] не потрібна, це відкриває росіянам прямий шлях до вторгнення, - говорить він. - Зараз вона працює як запобіжник". Це припущення не позбавлене сенсу і продиктовано досвідом останніх років.

Поки в обмін на великі гроші Росія качає свій газ до Європи по українських трубах, ескалація конфлікту практично неможлива. Ну або щонайменше ускладнена.

Свій інтерес

Nord Stream-2 буде проходити в економічній акваторії Фінляндії і Швеції. Обидві країни відносно легко погодилися пропустити газпромівську трубу. Непохитна тільки Данія. Nord Stream-2 повинен був пройти по її територіальних водах, і Копенгаген категорично відмовив Москві та навіть прийняв спеціальний закон, щоб закріпити цю заборону в своєму правовому полі.

У зв'язку з чим Газпрому довелося прокладати трубу за альтернативним маршрутом, що підняло ціну й без того недешевого проекту загальною вартістю понад $11 млрд.

Обійти Україну - це сильний геополітичний хід, визнає словак Карел Гірман, експерт з енергетики Стратегічної групи радників з підтримки реформ при Кабміні. І тут же уточнює, що у цієї медалі є зворотний бік - комерційний. Потреби газового ринку ЄС - понад 600 млрд куб. м. У грошовому вираженні понад - $1,2 трлн, трохи менше за весь російський ВВП.

Задовольнити попит на блакитне паливо силами внутрішнього ринку неможливо. Тому його третину забезпечує Газпром. А з огляду на скорочення обсягів газовидобутку в ЄС, у першу чергу в Нідерландах і Норвегії, вільного простору для постачальників стає більше.

В американців є своя відповідь на це питання. В останні роки в Європі активно зростає попит на скраплений природний газ (СПГ). Як на замовлення, від 2017 року США вперше в своїй історії стали чистими експортерами природного газу.

"Найкраще для американців, якби не було проблем і з транзитом через Україну, і не існувало б Північного потоку- 2, - відверто каже Гірман. - Це дуже хороша позиція для експорту американського скрапленого газу в Європу".

З двох цих зол американці вибрали більше для того, щоб з ним боротися. Оскільки, на думку Білого дому, це зло у вигляді Nord Stream-2 несе не тільки економічні, а й політичні ризики. У цьому місці інтереси України і США збіглися. Однак вони не збіглися в іншій частині, на півдні материка, де будується Турецький потік.

Гірман стверджує, що цей газопровід може бути для України навіть небезпечнішим, ніж Nord Stream-2, який, якщо і запрацює, все ж не зможе доставляти газ покупцям з південної Європи. І це дає Україні шанси зберегти більшу частину транзиту. Але при повному запуску всього ланцюжка Турецького потоку ця проблема легко вирішується. По ньому газпромівске паливо легко досягає Італії, Франції, Балкан.

Північний потік-2 і Турецький потік - дві головних загрози для України (Фото: ЕРА)
Північний потік-2 і Турецький потік - дві головних загрози для України / Фото: ЕРА

"Турецький потік вже майже побудований, - розводить руками Андрій Коболєв, голова НАК Нафтогаз. - Перша гілка буде точно запущена. Тут, на жаль, ця боротьба була програна Україною".

Однак і в цій бочці дьогтю виявилася пристойна ложка меду. Другу нитку Турецького потоку, призначену для доставки сибірського газу в південну Європу, - як, втім, і сам проект Nord Stream-2, - ще можна зупинити, запевняє Коболєв.

На такий результат здатні вплинути санкції США, які виведуть з гри компанії, що надають технології для Nord Stream-2. Майже всі вони одночасно працюють і в американській акваторії на глибоководному видобутку вуглеводнів.

"Загроза втратити американський ринок для них - загроза загроз, - пояснює Харченко. - Якщо санкції в березні-квітні будуть введені, вони затримають Nord Stream-2 як мінімум на рік-два".

Якщо санкції в березні-квітні будуть введені, вони затримають Nord Stream-2 як мінімум на рік-два

І все ж найважливішим партнером у захисті української труби та гальмуванні труби російської є не США, а ЄС - кінцевий споживач газу. Але позиції європейців не такі монолітні, як у американців.

"Я багато разів говорив з європарламентарями, - розповідає Коболєв. - І там є чітке розуміння, що Північний потік-2 є ексклюзивним інтересом Німеччини і навряд чи становить інтерес для Європейського союзу".

За правилами

18 січня міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас вчергове став горою за російську трубу. Він заявив, що санкції США, можливо, і зможуть змусити західні компанії вийти з проекту, але це вже не зупинить Росію. Він також наполягає на тому, що Nord Stream-2 є виключно комерційним проектом. В іншому випадку Німеччина ніколи б його не підтримала.

Найближчим часом ця теза, як і сама Німеччина, пройдуть серйозне випробування. І це випробування - останній реальний шанс загальмувати запуск газпромівського проекту і зберегти за Україною паливний транзит до Європи. Румунія - як головуюча нині країна в Раді Європі - до середини весни винесе на розгляд зміни в директивах, що стосуються умов експлуатації магістральних газопроводів поза зоною ЄС. Якщо більшість у Раді Європи проголосує за ці зміни, то, як пояснює Коболєв, "є велика ймовірність, що не відбудеться ані друга нитка Турецького потоку, ані Північний потік - 2".

Робочий перевіряє труби для газопроводу Північний потік-2 (Фото: EPA)
Робочий перевіряє труби для газопроводу Північний потік-2 / Фото: EPA

Тарас Качка, радник міністра закордонних справ України, роз'яснює НВ суть змін. Згідно з європейськими нормами, компанія, яка забезпечує транспортування газу, не може одночасно бути і продавцем цього палива, як це відбувається у випадку з Газпромом.

Крім того, як пояснює Качка, зміни директив припускають, що вільний доступ до існуючої трубі Nord Stream-2 повинні отримати всі трейдери, а не тільки Газпром. Що, по суті, знищує ключову перевагу російського газотрейдера, який є надефективним лише за умов "чия труба, того і правила".

Якщо Європарламент затвердить цю ринкову закономірність, Nord Stream, та й Турецький потік, втратять для Газпрому початкову привабливість. У таких умовах відбити вкладені кошти при наявності української труби буде нелегко.

Втім, у цього оптимістичного сценарію зовсім неоптимістичний прогноз. Харченко передбачає, що Німеччина та Австрія можуть заблокувати необхідні для українців зміни, просто утримавшись від голосування.

Очевидно, що Україні небезпечно чекати біля моря погоди. Особливо якщо це море Балтійське. Єдиний надійний шлях до політичної і економічної незалежності - це незалежність енергетична.

"Енергоефективність! - буквально вигукує Гірман. - Тут споживання енергії божевільне. Просто нереально спостерігати за тим, як тут опалюють повітря".

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №2 від 24 січня 2019 року.

Показати ще новини
Радіо НВ
X