Останнє слово. Що Порошенко сказав бізнесу за кілька днів до другого туру

15 квітня 2019, 21:00

На зустрічі з бізнесменами Петро Порошенко зіграв роль Василя Голобородька і сказав про намір виграти 21 квітня - але не сказав як. Аудиторію хвилювало питання - чи витримають держінститути натиск популізму

Біля входу в п'ятизірковий готель InterContinental вранці 15 квітня було багатолюдно. Велика кількість охоронців і кілька сотень бізнесменів юрмилися біля металошукачів. Гості шукали свої прізвища в списках. Всі вони приїхали на зустріч з президентом Петром Порошенком і прем'єром Володимиром Гройсманом. У першому ряду залу можна було побачити міністрів і голову НБУ Якова Смолія. Це остання зустріч з Порошенком перед другим туром виборів, який відбудеться менше ніж через тиждень. Можливо, з цієї причини вона користувалася таким ажіотажем. Місць для всіх охочих не вистачило - багато підприємців слухали Порошенка стоячи.

Відео дня

Обери мене

Порошенко прийшов вчасно і відразу приголомшив зал. "У переговорах про транш МВФ, грабіжницької організації, за допомогою якої Захід експлуатує країни третього світу, від нас вимагають 3% хабара. ЄС вимагає скоротити виробництво сільськогосподарської продукції на 50%, пшениці - на 70%, а всій Україні необхідно скинутися і розплатитися з боргами", - заявив Порошенко після привітання. Слухачі спершу затихли, а потім в залі пролунав сміх і оплески. Бізнесмени зрозуміли, що Порошенко виконав репліку Василя Голобородька з серіалу Слуга народу. Роль Голобородька у фільмі грає опонент Порошенка в другому президентських виборів - Володимир Зеленський. Президент зізнався, що все ж подивився серіал Слуга народу - і йому не дуже сподобалося.

Чи витримають державні інститути і розпочаті реформи реального Голобородька і цілком вірогідний розгул популізму після виборів?

Президент повідомив, що Україна ще не пройшла точку неповернення. І додав, що йому неприємно їздити по стадіонах та здавати аналізи. Цей процес він навіть назвав принизливим. Але заявив, що має намір наполягати на проведенні дебатів з Володимиром Зеленським. Свого опонента він порівняв з рівнянням з багатьма невідомими. Зеленський рухається і не вимовляє слів, а його кампанія подібна німому кіно, зауважив кандидат, рейтинг якого за підсумками першого туру вдвічі менше.

Порошенко підкреслив, що Україна рухається до ЄС і НАТО. Росія, за його словами, зазнає величезних втрат через санкції. Тільки в Донбас і Крим агресор вкладає $4-5 млрд щороку. "Ми вийдемо на переговори (по Криму і Донбасу - ред.) з проукраїнською позицією", - повідомив Порошенко, додавши, що Росія змушена буде вступити в переговорний процес.

Економічні підсумки першого терміну

Приватбанк - одна з ключових тем, яку зачепив президент. "Я був шокований вимогою про двохмільярдну компенсацію за ПриватБанк. Це питання вже на столі. Це те, що нас чекає. Також на столі питання позову до суду про визнання націоналізації незаконною, яке вони намагаються дуже швидко провести до президентських виборів, щоб потім сказати, що це сталося без їх участі (очевидно, мова про засідання столичного окружного суду 18 квітня - ред.) не вийде. Різкі рухи щодо банку створюють певні загрози засобам його численних клієнтів. Рішення на користь колишнього власника стане сильним ударом по співпраці з МВФ", - заявив Порошенко. Цікаво, що на ім'я Ігоря Коломойського він не назвав жодного разу. Зате повідомив, що націоналізація ПриватБанку обговорювалася з МВФ і "задній хід" може призвести до кризи у відносинах з фондом і створить ризики для макроекономічної стабільності і курсу гривні.

Під час зустрічі Порошенко також нагадав, що підписав Кодекс про банкрутство, який вводить банкрутство фізичних осіб. Пообіцяв створити конкуренцію на ринку залізничного транспорту, заборонити силовикам перевіряти бізнес і стимулювати розвиток IT-галузі, яка може стати другою за експортом після АПК. Малому бізнесу Порошенко пообіцяв бонус - зберегти спрощену систему оподаткування, обліку та звітності в тому вигляді, в якому вона працює зараз.

Журналіст НВ Бізнес опитала та записала виступи представників бізнесу, які говорили про досягнення і вимоги до нового президента.

В'ячеслав Климов, президент СУП, співвласник Нової Пошти

НВ
Фото: НВ

У нас є документ - "ТОП-10 вимог бізнесу до влади", який ми затвердили в СУП на загальних зборах майже рік тому. Частина з них вже виконана. Ухвалено проект закону про "єдине вікно на митниці", в рамках лібералізації валютного врегулювання підписаний закон "Про валюту", а сьогодні вранці затверджений Кодекс про процедури банкрутства. Разом з цим, за багатьма напрямами ми чекаємо виконання в найближчий час. З тих пунктів, за якими ми не просунулися - податок на виведений капітал. Як і раніше очікуємо зниження податкового навантаження на бізнес, зокрема зниження ЄСВ. Необхідно відкривати ринок земель сільськогосподарського призначення, вводити відповідальність чиновників за тиск на бізнес і необгрунтовані перевірки, вводити сучасне трудове законодавство.

Олеся Оленицька, Директор з питань співпраці з органами державної влади та зв'язків з громадськістю компанії МЕТРО Кеш енд Керрі Україна

НВ
Фото: НВ

За останні п'ять років ми, як великий міжнародний бізнес, відчули певні зміни. Безумовно, їх недостатньо. Однак, початок покладено. Я порівнюю процеси, які зараз відбуваються в Україні, з будівництвом будинку. Його фундамент вже залитий і необхідно укладати цеглинку за цеглинкою.

Ми б хотіли примножити те, що вже зроблено. З нашого боку налагоджена конструктивна робота з податковою адміністрацією, з митними службами тощо Це не просто, але ми бачимо світло в кінці тунелю.

У нас є можливість виходити з відкритими заявами, ставити запитання президенту, отримувати чесні, не завжди на нашу користь, однак, адекватні відповіді. Ми - за діалог, прозорість, розуміння, а не за декларативність.

Головне для нового президента - це не зруйнувати основу, а продовжувати будівництво з використанням якісного матеріалу. Що для цього потрібно? Потрібна прозорість і максимальний конструктивний діалог. Потрібна не тільки декларативність і віртуальність, потрібне розуміння, куди президент збирається вести країну. Зараз такого розуміння немає. Це найбільше лякає інвесторів.

Анна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації

НВ
Фото: НВ

Я б хотіла підбити підсумки п'яти років. Багато що було зроблено. Ця угода про Асоціацію з ЄС, зона вільної торгівлі з ЄС, безвізовий режим. Я чесно кажучи, була серед тих громадян, які до останнього не вірили, що це можливо. Це теж великий крок вперед.

Наступна річ, яку я хочу відзначити, це автоматичне відшкодування ПДВ. Банківська система очищена, закон про валюту прийнято. Діалог з бізнесом, який зараз налагоджений - чи не найкращий за останні 20 з гаком років.

Ми, як бізнес асоціація, в минулому році передали повідомлення про близько 400 колективних проблем на розгляд уряду і президента, 65% яких було задоволено. Друга частина нашої роботи - це розгляд проблем конкретного бізнесу. У минулому році ми передали інформацію про понад 200 таких проблем, 83% яких вирішено на користь бізнесу.

Тетяна Паламарчук, в.о. виконавчого директора Союзу українських підприємців (СУП)

НВ
Фото: НВ

Ми підготували перелік з 10 основних вимог бізнесу до влади, і кожен пункт дуже важливий для нас. Бізнес говорить, що насамперед необхідно знижувати навантаження на фонд оплати праці. Необхідно встановити відповідальність перевіряючих для зменшення випадків прийняття незаконних рішень щодо суб'єктів господарювання. Якщо подивитися на статистику адміністративних судів за 2017 рік, понад 83% позовів у спорах з фіскальною службою з приводу адміністрування податків, зборів та платежів приймалися на користь платників податків. Ще потрібно сучасне трудове законодавство, тому що зараз важко працювати в рамках чинних норм і правил.

Це заважає не тільки роботодавцю, але й співробітникові. Наприклад, зараз мінімальна тривалість основної відпустки становить 14 днів. Але, можливо, співробітник хоче відпочити лише тиждень. І зараз таких дурниць дуже багато.

Олена Кошарна, головний виконавчий директор інвестиційної компанії Horizon Capital

НВ
Фото: НВ

Нам би хотілося, щоб стабільність тривала. Бізнес переживає. Ніхто не знає, як і що буде відбуватися. Мені страшно чути про те, що необхідно провести контрольований дефолт. Зараз бізнес цікавить питання - наскільки стабільними є головні інституції і чи зможуть вони витримати хвилю популізму.

Показати ще новини
Радіо НВ
X