Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Порти йдуть на дно

6 жовтня 2016, 07:59
2106
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Перевалка в українських портах продовжує падати

Переробка вантажів у морських портах України за дев'ять місяців 2016 року впала майже на 10% (до 97 млн тонн) відносно аналогічного періоду минулого року

Про це повідомляє Адміністрація морських портів України(АМПУ).

Переробка експортних вантажів зменшилася на 3% (до 72,8 млн тонн), імпортних скоротилася на 10% (до 12 млн тонн), транзитних-на 35% (до 8,2 млн тонн). Перевалка каботажних вантажів склала майже 4 млн тонн.Переробка контейнерів у морських портах за січень-вересень збільшилася майже на 29% (453 тис. TEU).

Основна причина падіння перевалки вантажів у морських портах – це втрата транзиту російських вантажів з початку 2016 року, зазначає начальник прес-служби АМПУ Ігор Казакуца.

Падіння цін на нафту сприяє падінню цін на сировинні товари, що є основними в експорті через порти, констатує в.о. директора Херсонського морського порту Андрій Соколов. Він також додає, що перевалка зернових вантажів зростає не такими темпами, щоб перекрити падіння експорту металу, азотних добрив і т. п.

У кожного вантажу своя історія. "Падіння перевалки відбувається не тому, що порти погано працюють, а тому що експорту стало ще менше", - пояснює Соколов.

На низький показник перевалки вантажів в першу чергу вплинула втрата транзиту, розповідає шеф-редактор галузевого видання Порти України Ігор Гошовський. Так як переробка транзитних вантажів за перше півріччя 2016 року впала майже в півтора рази – до 5,080 млн тонн (у 2015 році падіння транзиту було на рівні 23%). За словами Гошовського, Росія все менш охоче посилає свій експорт через українські гавані. Проте за звітний період виросла перевалка агропродукції (у першу чергу зерна) і контейнерів. "Це стало якоюсь подушкою для падаючої портової перевалки" – говорить він.

Консультант Центру транспортних стратегій Андрій Ісаєв розповідає, що зниження експорту відбулося ще на початку року, коли ціни і попит на ЗРС на світових ринках були на історичному мінімумі. Обсяги імпортної перевалки знизилися в основному за рахунок падіння морського імпорту вугілля – майже на 40%. "Це сталося через заміщення морського імпорту сухопутним", - пояснює Ісаєв.

Падіння транзитної перевалки частково пов'язане з плутаниною за транзитними тарифами УЗ. За словами Ісаєва, в січні-лютому не були пролонговані знижки і діяв стандартний тариф згідно тарифної політики залізниць на 2016 рік. Незабаром, з березня УЗ затвердила повернення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів ЗРС.

Нагадаємо, в 2015 році морські порти України скоротили вантажообіг порівняно з 2014 роком лише на 0,1% (до 144,646 млн тонн).

В АМПУ прогнозують, що річний показник істотно не зміниться і буде на рівні 10%. Все буде залежати від того, які заходи вживатиме Мінінфрастурктури для повернення транзитних потоків, у тому числі розвиток Нового Шовкового шляху. А також від загального стану економіки. Такі прогнози підтверджує Соколов і додає, що сигналів до того що стане краще - не видно, може лише стати ще гірше. На думку Ігоря Гошовського, падіння за підсумками року складе близько 5-7%, оскільки влада планує доставляти в Україну вугілля морем, а в першому півріччі перевалка вугілля в такий спосіб практично була відсутня.

Українські вантажовідправники і так везуть вантажі в наші порти, тому збільшити обсяг перевалки можна тільки стимулюючи економіку і створюючи підтримку експортерам, вважає Ісаєв. Але це тривалий процес. Інша справа - транзит. За словами консультанта, створюючи привабливі умови для транзитерів (вартість, легкість оформлення, надійність, прозорість тарифів), можна отримати більш швидкі результати.

Цю точку зору поділяє і Ігор Гошовський: "Для збільшення перевалки необхідно залучати транзитні вантажі як неросійського походження (Шовковий шлях, а також ініціатива Vale з транзиту сировинних вантажів на заводи ArcelorMittal в Центрально-Східній Європі), так і російського походження (для цього потрібні пільгові тарифи від УЗ, щоб конкурувати з портами Прибалтики)".

Головне

Україна/Події

Вчора, 13:22

article_img
Знову в грі. Насіров розповів, коли приступить до роботи і яку отримав компенсацію за "прогул"

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися