«Податок на город». Хто має сплатити за земельний пай у 2023 році та чи буде відстрочка через війну

Податок на пай в Україні - хто буде платити та як розрахувати суму (Фото:Pixabay.com)
Власники паїв з 2023 року будуть зобов’язані платити податок за землю. Уряд запровадив податок, знаючи, що він матиме негативний відгук українців.
Селяни та фермери з 2023 року будуть сплачувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) за свій пай. Особа, яка має здійснювати виплати залежить від того, чи є офіційний договір оренди, повідомив старший проєктний менеджер із земельної реформи Офісу реформ КМУ, доктор економічних наук Андрій Мартин у блозі AgroPolit.com.
За його словами, якщо земельна ділянка не перебуває в офіційній оренді, тоді сплачувати МПЗ доведеться її власнику. У кого ж є офіційний договір оренди — за того сплачувати має орендар.
«Питання відтермінування сплати МПЗ, звичайно, є політичним. У парламенті наразі немає ініціатив щодо відтермінування МПЗ. Звичайно, в умовах війни новий податок однозначно викличе обурення у частини власників паїв, яким відтепер доведеться його сплачувати. Як бути? Повністю відміняти МПЗ я би не радив, але якби я був політиком, то розглянув би доцільність перенесення МПЗ на рік», — повідомив експерт.
Причиною введення такого податку є те, що за даними міністерства, близько третини землі перебуває у «сірій оренді».
«Слід пам’ятати, що наразі в Україні близько 30% орендованих земель перебувають у „сірій“ оренді — використовуються аграріями неофіційно, а розрахунок із власником паю відбувається готівкою чи у натуральній формі (наприклад, зерном). Це дозволяло таким „орендарям“ економити на податках до місцевого бюджету», ― каже Андрій Мартин.
За словами проєктного менеджера, із введенням МПЗ власнику паю, що офіційно не переданий в оренду, доведеться сплачувати в середньому 1,5 тис. грн у бюджет громади.
«Тобто за середньостатистичний пай потрібно буде заплатити близько 6 тис. грн», — пояснив Андрій Мартин.
Він додав, що для орендодавців та орендарів, які чесно сплачують податки, нічого не зміниться — введення МПЗ не повинно призвести до збільшення їх податкових зобов’язань. Андрій Мартин каже, що податок на пай за 2022 та 2023 роки не сплачуватиметься лише за земельні ділянки в тимчасовій окупації та територіях, де ведуться або велися бойові дії, а також за ділянки, що засмічені вибухонебезпечними предметами або на яких розміщені фортифікаційні споруди.
Обов’язок сплати МПЗ покладається на власника земельної ділянки. У випадку передачі земельної ділянки в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування МПЗ мають сплачувати орендарі або користувачі такої земельної ділянки, проте у тому разі, якщо таке право користування зареєстроване належним чином.
Кому не призначається податок на пай в Україні
За статтею 38(1) Податкового кодексу України, податок не сплачують особи, які володіють або взяли в офіційну аренду такі земельні ділянки:
- земельних ділянок, що використовуються дачними (дачно-будівельними) та садівничими (городницькими) кооперативами (товариствами), а також набуті у власність/користування членами цих кооперативів (товариств) у результаті приватизації (купівлі/продажу, оренди) у межах земель, що належали цим кооперативам (товариствам) на праві колективної власності чи перебували у їх постійному користуванні;
- земель запасу;
- невитребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, крім таких земельних часток (паїв), переданих органами місцевого самоврядування в оренду;
- земельних ділянок зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня 2022 року знаходилися у межах населених пунктів.

Як розраховується податок на пай
В податковому кодексі прописано формулу для підрахунку розміру податку на пай (МПЗ).
Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, обчислюється за формулою:
МПЗ = НГОд x К x М / 12, де:
- МПЗ ― мінімальне податкове зобов’язання;
- НГОд ― нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;
- К ― коефіцієнт, який становить 0,05;
- М ― кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.
Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена, обчислюється за формулою:
МПЗ = НГО x S x К x М / 12, де:
- МПЗ ― мінімальне податкове зобов’язання;
- НГО ― нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по Автономній Республіці Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;
- S ― площа земельної ділянки, гектарах;
- К ― коефіцієнт, що становить 0,05;
- М ― кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.