Податок на розкіш. Скільки й коли платити за володіння квартирою, авто та будинком
Офіційно податок на розкіш у Податковому кодексі України позначено як податок на нерухоме майно, транспортний податок та плату за землю.
Зупинимося на тому, в яких випадках потрібна сплата податку за квадратні метри та автомобілі преміум-класу. У будь-якому разі платниками цього податку є:
- фізичні особи, зокрема нерезиденти, які є власниками відповідного имущества;
- юридичних осіб, зокрема нерезиденти, є власниками відповідного имущества.
Податок на нерухоме майно
Податком оподатковується об'єкти нерухомості, площа яких перевищує:
- 60 м² — для квартир;
- 120 м² — для будинків;
- 180 м² сумарно — для квартири та будинку.
У кожному регіоні України ставка податку може відрізнятися, але не може перевищувати максимальної ставки податку на нерухомість — 97,5 грн/м², що розраховується на базі мінімальної зарплати на поточний момент.
Сума відрахування розраховується з урахуванням площі, що перевищує встановлені ліміти.
Власникам квартир площею понад 300 м² або будинків площею понад 500 м² при продажу об'єкта нерухомості додатково до основного податку доведеться сплатити 25 тис. грн.
Транспортний податок
Транспортним податком оподатковуються легкові автомобілі, якщо з року їхнього випуску минуло не більше п’яти років (включно), а їхня середня ринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 2021 р. це 2 250 000 грн).
Розмір податку становить 25 тис. грн/рік.
Коли платити
Зобов’язання щодо сплати податку виникає у разі отримання від податкової служби відповідного податкового повідомлення-рішення. Після отримання податкового повідомлення власник нерухомого майна чи автомобіля протягом 60 днів має здійснити сплату відповідного податку.
Штрафні санкції
Несвоєчасна сплата податку тягне за собою штраф, а саме:
- 10% від суми боргу за прострочення до 30 днів;
- 20% від суми боргу за прострочення понад 30 днів.